Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 179
SK PCK i Klub Wiewiórka
https://pck.pl/o-nas/ - TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE INFORMACJE, PONIŻEJ ZAWARTE SĄ PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA
Polski Czerwony Krzyż jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W swoich działaniach kierujemy się 7 zasadami. Działania prowadzone przez Polski Czerwony Krzyż:
- Upowszechnianie międzynarodowego prawa humanitarnego
- Prowadzimy szkolenia oraz wykłady przybliżające tematykę regulacji obowiązujących żołnierzy i osoby cywilne w czasie trwania konfliktu zbrojnego, a także specjalistyczną bibliotekę, zawierającą największy w Polsce zbiór publikacji związanych z międzynarodowym prawem humanitarnym (MPH). W ramach edukacji z zakresu MPH oraz w trosce o zapewnienie jego poszanowania, współpracujemy bezpośrednio z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża, ośrodkami akademickimi oraz instytucjami państwowymi.
- Prowadzenie Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań
- Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża ma na celu odnajdywanie zaginionych podczas wojen oraz łączenie rodzin.
- Promocja honorowego krwiodawstwa
- Prowadzimy kampanie i działania, które mają na celu rozwój krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce oraz pozyskiwanie honorowych dawców krwi.
- Niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof w kraju i za granicą
- Niesiemy pomoc ofiarom w sytuacjach klęsk żywiołowych i katastrof na świecie, jak również przygotowujemy społeczeństwo do właściwych zachowań w sytuacji podobnych kryzysów.
- Opieka i pomoc socjalna
- Działamy na rzecz osób najbardziej potrzebujących, ubogich, chorych, niepełnosprawnych oraz mniejszości narodowych. Prowadzimy szkolenia w zakresie aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach programu „Godne Dzieciństwo” dożywiamy potrzebujące dzieci i zapewniamy im kompleksową opiekę, pozwalając na równy start w dorosłość.
- Promocja właściwych zachowań zdrowotnych i ekologicznych
- Przeciwdziałamy uzależnieniom, promujemy zdrowy tryb życia i odżywiania, mówimy o profilaktyce chorób nowotworowych i zakaźnych.
- Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy zgodne ze standardami UE
- Jesteśmy liderem w zakresie szkoleń pierwszej pomocy w Polsce. Działamy bezpośrednio na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.
- Działalność edukacyjna wśród dzieci i młodzieży, wolontariat
- Prowadzimy liczne kampanie i programy edukacyjne skierowane bezpośrednio do dzieci i młodzieży: „Superwiewiórka – przyjaciółka Oli i Kuby”, „Ratowniczek – pomaga ci pomagać”, „Dbam o swoje zdrowie”, „Nie bądź obojętny – naucz się pierwszej pomocy”, „Dziel się Uśmiechem”, „Drogowe ABC”, „Bezpieczny Patrol” oraz „#AkcjaDonacja”. Organizujemy kolonie letnie, prowadzimy placówki edukacyjno-oświatowe, opiekuńcze i socjalne. Nasi wolontariusze odbywają szkolenia niezbędne do wykonywania swoich zadań.
- Wszyscy mogą w ten czy inny sposób, każdy w swej dziedzinie i w miarę swych sił, przyczynić się w jakimś stopniu do […] szlachetnego dzieła.
Henry Dunant
Założycielem i twórcą ruchu Czerwonego Krzyża jest Henry Dunant (1828-1910), kupiec szwajcarski z Genewy, pierwszy laureat pokojowej Nagrody Nobla (1901). W 1859 r., w drodze na spotkanie z cesarzem, przejeżdża koło włoskiego miasteczka Solferino, gdzie dogorywa najkrwawsza w ówczesnej Europie (obok bitwy pod Waterloo) – bitwa pod Solferino, stoczona między armią austriacką a sprzymierzonymi siłami francusko-włoskimi. Liczba ofiar przekracza 40 000. Obok ciał zabitych, których nikt nie zbiera z pola walki, umierają w męczarniach tysiące rannych żołnierzy. Niewielkie i źle zorganizowane wojskowe służby medyczne są bezradne wobec ogromu nieszczęścia. Dunant, choć nie ma żadnego przygotowania medycznego, stara się pomóc rannym i umierającym. Przerażające doświadczenia nie dają mu spokoju i po dwóch latach pisze książkę „Wspomnienie Solferino”, gdzie proponuje powołanie we wszystkich krajach stowarzyszeń pomocy, których przeszkoleni wolontariusze mogliby nieść ratunek rannym na polu walki. Aby wolontariusze byli bezpieczni, muszą się wyróżniać przy pomocy znaku, powszechnie uznawanego przez wszystkie strony konfliktu i dającego status pełnej neutralności. Tak rodzi się idea Czerwonego Krzyża.
W Polsce organizacja powstała po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku jako Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. 18 stycznia 1919, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski, zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszym prezesem organizacji został Paweł Sapieha. W 1927 roku Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż, który działa nieprzerwanie już ponad 100 lat. Więcej informacji o jubileuszu 100 – lecia PCK http://100lat.pck.pl/
HISTORIA SZKOLNEGO KOŁA PCK I KLUBU WIEWIÓRKA PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W BIESIEKIERZU
Szkolne Koło PCK przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu zostało założone 31 października 2001 roku. Liczyło wówczas 33 członków, a wieloletnim opiekunem SK PCK była ś.p. Maria Łońska, a opiekunem Szkolnego Koła Wiewiórka była pani Jolanta Kostecka. W 2011 r. pani Maria odchodząc na emeryturę przekazała prowadzenie SK PCK pani Justynie Smagieł, która opiekunem jest do dziś. Opiekunem Klubu Wiewiórka PCK jest od 2022 r. pani Katarzyna Smagieł. Dziś SK PCK ma 27 członków- wolontariuszy, a Klub Wiewiórka zrzesza wszystkie dzieci z klas I-III, gdyż uczestniczą one w programach profilaktycznych.
Celem działalności Szkolnego Koła PCK jest aktywizacja środowiska szkolnego w duchu niesienia pomocy potrzebującym. Bezpośrednią konsekwencją założonych celów są poszczególne zadania SK PCK, wśród których wymienić możemy pomoc potrzebującym uczniom, promowanie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka, działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez edukację dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy oraz profilaktyki przed wypadkowej i zdrowotnej, stwarzanie dogodnych warunków do rozwijania umiejętności i samorealizacji dzieci i młodzieży, jak również przygotowanie młodzieży do dalszej działalności w PCK.
W trakcie roku szkolnego SK PCK zajmuje się m.in.:
- Obchodami Światowego Dnia Walki z Głodem, zbiórka żywności,
- Propagowaniem honorowego krwiodawstwa,
- Akcją „Bożonarodzeniowa Gwiazdka” zbiórka żywności,
- Porządkowaniem grobu pierwszych nauczycieli SP Biesiekierz, odwiedzaniem i porządkowaniem grobów innych zmarłych n-li,
- Pierwszą pomocą,
- Profilaktyką stomatologiczną,
- Promocją zdrowia,
- Światowym Dniem bez Papierosa,
- Bezpiecznymi feriami i wakacjami,
- Akcją „Wielkanoc z PCK”- zbiórka żywności,
- Akcją „”Góra srebra z PCK”- zbiórka srebrnych groszy,
- Akcją „Gorączka złota z PCK” – zbiórka złotych groszy.
NIKT NIE BĘDZIE GŁODNY - obchody Światowego Dnia Walki z Głodem
W ostatnich tygodniach na terenie naszej szkoły była prowadzona zbiórka żywności. Akcja ta została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem obchodzonym na całym świecie 16 października. Jej organizatorami były: Szkolne Koło PCK wraz z Klubem Wiewiórka, Szkolne Koło Caritas oraz Szkolne Koło Wolontariatu. Zebraliśmy bardzo dużo żywności, dzięki wielkim sercom naszych darczyńców. Została ona przekazana do PCK w Koszalinie oraz do Caritasu naszej parafii w Biesiekierzu.
Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy!
1OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Szkolne Koło PCK w październiku wzięło udział w dwóch akcjach "Ocalić od zapomnienia". W dniu 11.10.2023 r. uczniowie klasy VI udali się z opiekunami SK PCK Justyną Smagieł i Katarzyną Smagieł na cmentarz, aby posprzątać, zostawić kwiaty i znicze na pomniku Ś.P. Marii i Józefa Kłyszejków, pierwszych nauczycieli naszej szkoły. Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej, dzieci zapaliły również świeczki na grobach innych nauczycieli, którzy uczyli w naszej szkole.
Z kolei w dniu 26.10.2023 r. uczniowie klasy VII wraz z opiekunami SK PCK i ks. Przemysławem Pobiegą udali się na cmentarz w celu posprzątania grobów nauczycieli z okazji nadchodzących Świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek. Nasi wychowankowie pomodlili się, zostawili kwiaty i zapalili symboliczne znicze.
23MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 grudnia z inicjatywy ONZ na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Również w naszej szkole mamy koła zrzeszające wielu wolontariuszy. Była więc okazja nie tylko by się spotkać, ale także o pracy naszych kół opowiedzieć najmłodszym uczniom i zachęcić ich do pomocy innym.
Na terenie naszej szkoły od wielu lat działają:
- Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża, którego opiekunką jest pani Justyna Smagieł, oraz Klub Wiewiórka prowadzone przez panią Katarzynę Smagieł,
- Szkolne Koło Caritas prowadzone przez panią Joannę Lessnau, które w przyszłym roku obchodzić będzie 20 – lecie działalności,
- Szkolne Koło Wolontariatu ”Gotowi do pomocy”, którego opiekunką jest pani Sabina Ogórkiewicz – Baran.
Warto wspomnieć, że założycielką SK PCK była nasza długoletnia nauczycielka, śp. Maria Łońska, która swoją postawą przekazywała idee dobra, pokoju i bezinteresownej pomocy innym.
Nasi wolontariusze uczestniczą nie tylko w akcjach charytatywnych na terenie naszej szkoły, ale i poza nią. Zbieramy żywność dla potrzebujących, artykuły higieniczne i zabawki dla najmłodszych, książki dla dzieci przebywających w szpitalach, wspieramy hospicja, pomagamy bezdomnym zwierzętom. Zbieraliśmy dary dla ofiar kataklizmów, katastrof i wojen. Pomoc wysyłaliśmy m. in do Japonii, Polski, Ukrainy i Litwy. Współpracujemy z Zachodniopomorskim Oddziałem Okręgowym PCK w Koszalinie, Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, Fundacją „Na pomoc zwierzakom z Tereską”, Bankiem Żywności w Nowych Bielicach, Domem Samotnej Matki „Dar Życia” w Koszalinie, Parafią pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu i Caritas Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej.
Dzisiejszy dzień był także okazją do oficjalnego przyjęcia w poczet SK Caritas nowych członków. Uczniom klasy czwartej symboliczne koszulki wręczyły długoletnie wolontariuszki naszej szkoły: Iza Serpina i Maja Kowalczyk z klasy ósmej.
Naszym wolontariuszom serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc, która jest nieoceniona i życzymy wytrwałości oraz satysfakcji, jaką przynosi dzielnie się chlebem i miłością z drugim człowiekiem.
Jesteśmy z Was dumni!
42GÓRA SREBRA
Dzieci ze Szkolnego Koła PCK oraz Klubu Wiewiórka w grudiu 2023 r. wzięły udział w akcji zorganizowanej przez Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Koszalinie. Jej celem było uzbieranie jak największej wagi srebrnych monet 10, 20 i 50 groszówek. Nasze koła uzbierały wspólnymi siłami wielką górę srebrnych 3035 monet, które dały kwotę 560,20 złotych. Wszystko policzyli nasi pracowici wolontariusze wraz z opiekunami. Całość została przekazana do oddziału rejonowego PCK w Koszalinie i zostanie wykorzystana na działania statutowe zw. z projektami pomocowymi PCK. Dziękujemy z całego serca wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w akcję! To nie tylko zbiórka monet, ale również świadectwo empatii i kształtowanie postaw młodego pokolenia.
11CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA z PCK
W grudniu nasi uczniowie z SK PCK, Klubu Wiewiórka, SK Caritas i SK Wolontariatu zbierali żywność długoterminową dla osób najbardziej potrzebujących. Wszystko zostało przekazane w dniu 2O.12.23 r. do Oddziału Rejonowego PCK w Koszalinie, skąd trafi do najuboższych w formie paczek świątecznych. Składamy serdeczne podziękowania za każdy szlachetny dar serca!
PODZIĘKOWANIA OD POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA
W dniu 22 lutego 2024 r. naszą szkołę odwiedzili pracownicy Odziału Rejonowego PCK w Koszalinie pani Monika Stańczyk i pan Paweł Karabin. Przekazali na ręce pani dyrektor Roksany Kaczmarek- Cichosz podziękowania za zorganizowanie w naszej szkole zbiórek żywności z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem oraz Świąt Bożego Narodzenia "Czerwonokrzyska Gwiazdka z PCK", a także zbiórki srebrnych monet "Góra Srebra". Należy tu wspomnieć, że zbiórki żywności wspomagali także członkowie SK Caritas oraz SK Wolontariatu.
Przed nami kolejne akcje. Nasi uczniowie z klas 1-8 od początku lutego do końca maja tego roku biorą udział w "Gorączce Złota z PCK"- przekazują złote grosze o nominałach 1, 2, 5 groszy. W marcu chętni będą zbierać żywność dla najuboższych w akcji "Wielkanoc z PCK".
Dziękujemy serdecznie za każdy szczery gest i pomocną dłoń uczniom, rodzicom i pracownikom naszej szkoły.
Justyna Smagieł opiekun Szkolnego Koła PCK
Katarzyna Smagieł opiekun Klubu Wiewiórka
DZIEL SIĘ UŚMIECHEM
Uśmiech ma wieką moc! Cieszymy się, że nasi uczniowie z klas I-III przekonali się o tym, biorąc udział w programie „Dziel się Uśmiechem” w lutym 2024 roku. Jego organizatorami są Polski Czerwony Krzyż i MARS , a partnerami merytorycznymi Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.
Wszystkie dzieci z klas I-III otrzymały książeczki edukacyjne wraz z gumami Orbit, dzięki którym poznały budowę i funkcje zębów, a także nauczyły się czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów, aby zawsze mieć piękny uśmiech. Dowiedziały się, po co stosować pastę z fluorem, do czego służy ślina i jaki ma to związek ze zdrowymi zębami. Sprawdziły też, na czym polega praca dentysty. Uczniowie obejrzeli również film instruktażowy, w celu utrwalenia zasad higieny jamy ustnej.
Dla dzieci z klas pierwszych, dołączających po raz pierwszy do programu, Polski Czerwony Krzyż przygotował dodatkową niespodziankę – komplety szczoteczek do zębów.
Dziękujemy wychowawcom klas I-III za pomoc w realizacji programu, pani Zofii Balcerek- pielęgniarce szkolnej za dodatkowe przeszkolenie dzieci w kierunku prawidłowego dbania o zęby.
Mamy nadzieję, że wiedza płynąca z programu zostanie z naszymi uczniami na długie lata i zachęci ich do Dzielenia się Uśmiechem w dorosłym życiu!
Justyna Smagieł -opiekun Szkolnego Koła PCK
Katarzyna Smagieł - opiekun Klubu Wiewiórka
10OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
“Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” Wisława Szymborska
Reprezentanci Szkolnego Koła PCK i Klubu Wiewiórka wraz z opiekunami w dniu 25 marca 2024 r. udali się na cmentarz w Biesiekierzu w celu posprzątania, postawienia stroika wielkanocnego i zniczy na pomniku Ś.P. Marii i Józefa Kłyszejków, pierwszych nauczycieli naszej szkoły. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, dzieci zapaliły również świeczki na grobach innych nauczycieli i księży, którzy uczyli w naszej szkole.
Justyna Smagieł- opiekun Szkolnego Koła PCK
Katarzyna Smagieł – opiekun Klubu Wiewiórka PCK
7TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA
W dniach 15.04 – 19.04.2024 r. w ramach Światowego Dnia Zdrowia, obchodzonego 7 kwietnia, w naszej szkole odbył się Tydzień Promocji Zdrowia. Jego głównym celem było promowanie zdrowego stylu życia poprzez trwałą zmianę nawyków żywieniowych oraz zachęcanie do aktywności fizycznej. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w różnych rodzajach działań, związanych ze zdrowiem.
W poniedziałek brali udział w grach terenowych, dotyczących zdrowia psychicznego. Młodsi uczniowie pracowali z emocjami, poznawali ich rodzaje oraz metody radzenia sobie z trudnymi emocjami. Starsi przeprowadzili wywiad z nauczycielami, zadając pytania o zdrowiu psychicznym, podzielili się swoimi sposobami dbania o zdrowie, poznali definicje stresu, a także metody zmniejszania go.
W środę nasi uczniowie z klas 4-8 uczestniczyli w Olimpiadzie Promocji Zdrowia z PCK, zorganizowanej przez Szkolne Koło PCK we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Biesiekierz. W czwartek nastąpiło uroczyste wręczenie przez dyplomów i nagród dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników za udział w Olimpiadzie Promocji Zdrowia z PCK. Laureatami zostali:
I miejsce- Błażej Dutkiewicz, Mikołaj Dąbrowski,
II miejsce – Nikola Gracka, Barbara Załomska, Filip Leśniewski, Maja Kowalczyk,
III miejsce – Maja Ziber, Mateusz Szeląg.
Dziękujemy serdecznie p. dyrektor Agnieszce Hryniewicz i p. bibliotekarz Michalinie Siamro za wspólną organizację tego wydarzenia.
W czwartek odbyło się także spotkanie z dietetykiem p. Joanną Giłka-Zaporską. Prelekcja miała na celu zwiększyć świadomość wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Uczniowie klas 1-8 mieli okazję przypomnieć sobie zasady zdrowego odżywiania, zapamiętać rolę warzyw i owoców w każdym posiłku, a także co jeść, aby organizm pozostał w dobrej kondycji. Dzieci dowiedziały się również, jak duże znaczenia ma picie wody oraz jakie szkody wyrządza nadmierne spożycie cukru.
W piątek uczniowie klas 1-8 ze swoimi wychowawcami przygotowali stoiska ze zdrową żywnością. Każda klasa miała wylosowany dany kolor, w którym to przygotowała różne potrawy. Wszyscy ubrani byli również barwnie i świetnie się bawili, utrwalając wiedzę w zakresie zdrowia. Dziękujemy za wspaniałe zaangażowanie wszystkim uczniom, rodzicom i wychowawcom.
Tydzień Promocji Zdrowia obfitował w liczne atrakcje, których głównym celem było ukierunkowanie dzieci na prowadzenie zdrowego stylu życia.
Justyna Smagieł-opiekun SK PCK
Katarzyna Smagieł- opiekun Klubu Wiewiórka PCK
Katarzynę Gałązka- psycholog
Monika Beśka - pedagog
67GORĄCZKA ZŁOTA Z PCK
Cała społeczność szkolna wzięła udział w 23. Ogólnopolskiej akcji Polskiego Czerwonego Krzyża p. n. "Gorączka Złota", która trwała od początku lutego do 23 maja 2024 r.
Polegała ona na zbieraniu groszówek o nominałach 1,2 i 5 groszy, posegregowaniu ich i przekazaniu do Odziału Rejonowego PCK. W każdej klasie dzieci uzbierały do specjalnych puszek mnóstwo monet. Dzielni wolontariusze wraz z opiekunami posegregowali je wg nominałów i spakowali do większych pojemników. Brawa za wytrwałość!
Uzbieraliśmy całe stosy groszy:
- 26,94 kg monet 1 groszowych,
- 16 kg monet 2 groszowych,
- 16,143 kg monet 5 groszowych.
Grosze przekazane zostały w dniu 23 maja 2024 r. pracownikom Oddziału Rejonowego PCK w Koszalinie, którzy odwiedzili naszą szkołę i zważyli grosze.
Zebrane fundusze pomogą najmłodszym, zapobiegną wykluczeniu dzieci, służąc m.in. w dofinansowaniu letniego wypoczynku, ciepłych posiłków, wyprawek szkolnych i pomocy naukowych.
Dziękujemy wszystkim uczniom klas 1-8, rodzicom i pracownikom naszej szkoły za dołączenie do grona "rozgorączkowanych"!
Justyna Smagieł opiekun Szkolnego Koła PCK
Katarzyna Smagieł opiekun Klubu Wiewiórka PCK
13OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Uczniowie klasy VIII, w tym członkowie Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża, w dniu 29 maja 2024 r. wzięli udział w kolejnej akcji SK PCK "Ocalić od zapomnienia". Udali się na cmentarz, aby posprzątać pomnik Ś.P. Marii i Józefa Kłyszejków, pierwszych nauczycieli naszej szkoły. Młodzież zapaliła również symboliczne znicze na grobie. To jedne z ostatnich podstawówkowych akcji naszych przyszłych absolwentów!
Justyna Smagieł – opiekun SK PCK
6UCZYMY SIĘ RATOWAĆ !
W dniu 13. czerwca 2024 r. uczniowie klas I-VIII naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy z ratownikami z Grupy Ratownictwa PCK Koszalin. Przypomnieli sobie numery alarmowe, poznali zasady wzywania pomocy oraz wzięli udział w pokazach z udzielania pierwszej pomocy. Każdy miał okazję poćwiczyć na fantomach i dowiedział się o używaniu urządzenia AED. Spotkanie odbyło się osobno dla różnych grup wiekowych, dzięki czemu wiedza została przekazana fachowo i indywidualnie.
Poza tym, dzieci zostały też wyedukowane z tematyki bezpiecznych wakacji, które już tuż, tuż... Dzięki temu znają m.in. zasady zachowania nad wodą, w stosunku do osób nieznajomych i unikania rożnych niebezpieczeństw.
Wszystko odbyło się w ramach współpracy naszego Szkolnego Koła PCK z Odziałem Rejonowym PCK i Grupą Ratownictwa PCK w Koszalinie.
Dziękujemy za wspaniałe szkolenie, profesjonalizm i zaangażowanie wolontariuszkom-ratownikom Oli i Zuzi z Grupy Ratownictwa PCK Koszalin!
45PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA
O tym, że uśmiech ma wielką moc przekonali się wszyscy uczniowie klas 4-8. Obejrzeli film w ramach programu "Dziel się Uśmiechem", którego organizatorami są Polski Czerwony Krzyż i MARS , a partnerami merytorycznymi Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z opiekunem Szkolnego Koła PCK Justyną Smagieł, dotyczących profilaktyki stomatologicznej.
Wszyscy otrzymali książeczki edukacyjne, dzięki którym m. in. poznali budowę i funkcje zębów, a także nauczyli się czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów, aby zawsze mieć piękny uśmiech. Dowiedzieli się, po co stosować pastę z fluorem, do czego służy ślina i jaki ma to związek ze zdrowymi zębami. Zapoznali się z instrukcją dbania o zęby, stosowania nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Poznali też pracę dentysty i ortodonty oraz przypomnieli sobie o częstotliwości wizyt w ich gabinetach.
Warto dodać, że klasy I-III edukowane były przez wychowawców i opiekunów SK PCK i Klubu Wiewiórka w styczniu. Na bieżąco w zakresie profilaktyki w szkole dzieci wspiera również pani Zofii Balcerek- pielęgniarka szkolna.
Życzymy wszystkim pięknego i zdrowego uśmiechu w każdy dzień!
51 MIEJSCE W GORĄCZCE ZŁOTA
Z przyjemnością informujemy, iż Nasza szkoła zajęła I miejsce spośród 7 placówek biorących udział w akcji Gorączka Złota PCK 2024.
Razem zebraliśmy 59,083 kg „złotych” groszy. Wynik to 626,28 zł/152 uczniów, czyli 4,12 zł na jednego ucznia!