• SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

          • Dnia 27 listopada uczniowie klas pierwszych, drugiej i trzecich wybrali się na wycieczkę do Centrum Kultury 105 w Koszalinie na spektakl pt. "Baśniowe granie".

            Celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetyczniej, rozbudzanie zainteresowań sztuką, kształtowanie kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.Spektakl dostarczył dzieciom wielu przeżyć. Wszyscy z uśmiechem, ekscytacją i wielkim zainteresowaniem śledzili losy bohaterów. Głównym przesłaniem sztuki było zwrócenie uwagi na negatywne skutki jakie niesie ze sobą zbyt częste spędzanie czasu z telefonem komórkowym lub tabletem.

          • Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

          • Dnia 24 listopada 2023 r. naszą szkołę opanowały Misie. Były w klasach, na korytarzach szkolnych ....i w bibliotece.

            Do biblioteki ze  swoimi Misiami przybyli uczniowie klasy 3b. Były zabawy interaktywne- puzzle, quizy, zgadywanki. Dzieci rozwiązywały misiowe zagadki matematyczne i kolorowały misie. Każdy uczeń na koniec spotkania otrzymał Medal Przyjaciela Pluszowego Misia oraz piękną zakładkę do książki.

          • Niesamowite spotkanie z uczniami z Warcina

          • Dnia 22 listopada 2023 r. naszą szkołę odwiedzili uczniowie i ich opiekunowie z Technikum Leśnego w Warcinie.

            Cóż to było za spotkanie, oj działo się, działo…. Nasi goście rozpoczęli swoją wizytę od opowieści o swojej szkole- to 5-letnie technikum, którego zadaniem jest kształcenie przyszłych pokoleń leśników. Budynek szkoły mieści się w zabytkowym pałacu a wokół znajdują się pięknie zagospodarowane tereny zielone. Niewiele jest takich szkół w Polsce a ta jest tym bardziej wyjątkowa gdyż przy szkole prężnie działa Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych „Dżawat”. Dwa z tych ptaków przyjechały razem z naszymi gośćmi- sówka Pójdźka i jastrząb zwyczajny. Ptaki te stanowiły nie lada atrakcję dla naszych uczniów- nie obyło się bez głaskania, wspólnych zdjęć i oczywiście tysiąca pytań do ich opiekunów . Następnie pałeczkę w opowieściach przejął uczeń- sygnalista. Zaprezentował on i opowiedział o swoim instrumencie, jakim jest róg myśliwski. Potem na nim zagrał sygnały stanowiące oprawę polowania a całą salę wypełniły magiczne dźwięki. Niespodziewanie na salę wkroczył pilarz, przynosząc ze sobą piłę motorową. Okazało się, że uczeń ten to utytułowany pilarz, który zdobywa czołowe miejsca w ogólnopolskich zawodach pilarzy. Opowiedział on uczniom, na czym polega jedna z konkurencji podczas zawodów- chodzi mianowicie o umiejętność szybkiego złożenia i skręcenia piły motorowej w jak najkrótszym czasie. Mogliśmy obejrzeć pokaz tych umiejętności przy asyście głośnego odliczania czasu przez naszych uczniów. Cała czynność złożenia i skręcenia piły trwała kilkanaście sekund. Potem nastąpiła krótka przerwa ponieważ wszyscy musieli ubrać się i wyjść na zewnątrz. A tam….następna niespodzianka – pokaz umiejętności pilarzy, którzy w kilka sekund potrafili ogłowić konar z gałęzi, z kawałka drewna wyrzeźbili grzybka oraz zrobili pamiątkowe plastry drewna w kształcie serduszek dla naszych uczniów. Szczytem umiejętności było przecięcie kapsla od Pepsi piłą motorową, nie uszkadzając butelki z napojem. Zrobiło to na zebranych ogromne wrażenie a pilarz został nagrodzony brawami. Na koniec nasi uczniowie spotkali się z łucznikiem, który pokazał im profesjonalny łuk i opowiedział o strategiach celowania do tarczy. Aby postrzelać z łuku ustawiła się długa kolejka uczniów. Niektórzy nawet sprawnie trafiali w dziesiątkę. Nasze spotkanie z uczniami Technikum Leśnego w Warcinie odbyło się w ramach realizacji projektu „Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.  To niesamowite spotkanie zakończyło się myśliwskim pozdrowieniem DARZ BÓR 😊

          • Dzien Życzliwosci i Pozdrowień

          • Dzien Życzliwosci i Pozdrowień jest to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi sie ze Stanów Zjednoczonych.

            Oryginalna nazwa tego święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienia sobie "cześć" do przynajmniej 10 osób dziennie. Z tej okazji uczniowie klasy III a wraz z p. Moniką Beśką i Katarzyną Smagieł wybrali się do Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej "Feniks" w Biesiekierzu w celu przywitania i zastanowienia się, czy w dzisiejszych czasach jesteśmy dla siebie życzliwi?

            Warto by się zastanowić...

          • Wypalanie w drewnie

          • W dniu 20.11.2023 r. na zajęciach świetlicowych dzieci wypalały wzory śnieżynek w drewnie.

            Na początku zajęć omówiono zasadę działania wypalarki do drewna i zasady bezpieczeństwa związane z jej użyciem. Następnie dzieci dowiedziały się jakie gatunki drewna są najlepsze do wypalania- chodzi o drewno pochodzące z drzewa liściastego, dobrze wysuszonego czyli np.: brzozy, buku, klonu lub dębu, ponieważ ma lepszą strukturę słoi niż drewno pochodzące z drzewa iglastego przez co jest mniej żywiczne i nie „płacze” podczas wypalania. Na początek zabawy z pirografią (bo tak fachowo nazywa się wypalanie w drewnie) poleca się sklejkę. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” współfinansowanego ze  środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

          • Dzień Pracownika Socjalnego

          • 21 listopada to Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukaszewicza w Biesiekierzu wręczyli portrety wykonane przez uczennice kl II dla pracowników socjalnych. 

            Życzymy wszelkiej pomyślności, siły na każdy dzień i niezmiennie wiele wrażliwości, aby móc wykonywać ten trudny zawód. Życzymy również, aby praca była dla Państwa źródłem dumy i satysfakcji z pomocy niesionej innym. Jesteśmy pełni podziwu dla Waszych działań, dlatego składamy serdeczne podziękowania za Wasze codzienne starania, które przyczyniają się do zmiany na lepsze życia drugiej osoby

          • XIII Światowy dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada 2023r obchodziliśmy w SP Biesiekierz XIII Dzień Tabliczki Mnożenia.

            W tym dniu poprzez zabawę i wspólna integrację powtarzalismy, utrwalaliśmy i wzajemnie się sprawdzaliśmy ze znajomości tabliczki mnożenia. Zabawę rozpoczeliśmy od poszukiwania i rozwiązywaniu zadań ze stacji zadaniowych, rozmieszczonych na terenie szkoły. Na kolejnych przerwach Komisja uczniowska egzaminowała chętnych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły z tabliczki mnożenia. Wysokie umiejętności potwierdzały certyfikaty, które nasz Komisja wydawała po zdanym egzaminie… Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielą znakomitej znajomości Tabliczki Mnożenia.

          • LEKTUROWY ZAWRÓT GŁOWY - "AKADEMIA PANA KLEKSA"

          • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy IV dołączyli do projektu edukacyjnego "LEKTUROWY ZAWRÓT GŁOWY".

            Czwartoklasiści przenieśli się w magiczny świat "Akademii pana Kleksa". Uczestniczyli bowiem w niezwykłych lekcjach: kleksografii, przędzenia liter i geografii.

            Naukę rozpoczęli od lektury konkretnych fragmentów książki Jana Brzechwy. Następnie w ruch poszły farby i wyobraźnia. Uczniowie tworzyli niezwykłe kleksy. Zgadywali, co przedstawiają, nadawali im tutuły i wymyślali rymowanki.

            Później uczestniczyli w lekcji przędzenia liter. Z włóczki tworzyli wyrazy nawiązujące do lektury. Zabawy było co niemiara!

            Potem przyszedł czas na zajęcia geografii. Czwartoklasiści, podzieleni na grupy, otrzymali zdjęcia polskich miast, wzory kart pocztowych i znaczki. Musieli odgadnąć nazwy miejscowości, a następnie wysłać z nich pozdrowienia dla Ambrożego Kleksa. W treści kartek zapisywali, co udało im się zwiedzić, wykorzystując w tym celu doświadczenia własne i źródła internetowe.

            Pracując metodą projektu młodzi adepci szkoły pana Kleksa usprawniali pracę z tekstem źródłowym, ćwiczyli redagowanie kartek pocztowych, poznawali zabytki polskich miast, doskonalili umiejętność pracy w grupie, ćwiczyli motorykę małą i pobudzali swoją wyobraźnię.

            Katarzyna Grzegrzółka

          • Konferencja dla Przedszkola w Parnowie

          • Uczniowie kl. Il  Daria i Ksawery wraz p. Joanną Talkowską i p.Justyną Rosowską w  ramach projektu ,,Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują", współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalnych Lasów Państwowych, zorganizowali konferencję dla Przedszkola w Parnowie w formie prezentacji multimedialnej związanej z ekologią.

            Na początku wyjaśniono pojęcie ,,ekologia'', następnie omówiono zasady dbania o naszą planetę oraz sposoby, w jakie możemy pomóc naszej Ziemi, by jak najdłużej służyła ludzkości. Następnie poznano kodeks małego ekologa. Dzięki tak skonstruowanym zajęciom uczniowie przyswoili wiele ważnych wiadomości. To oni stanowić będą pokolenie, które naprawdę zajmie się tak istotnym czynnikiem codziennego życia w kolejnych latach. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą, dziękujemy za gościnę

          • DYPLOMY DLA UCZNIÓW Z MINISTERSTWA SPORTU I TURYSTYKI

          • 16.11.2023 Uczniowie naszej szkoły, którzy biorą udział w programie „Szkolny Klub Sportowy”, otrzymali okolicznościowe dyplomy z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

            Program Szkolny Klub Sportowy to działanie systemowe skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole.Głównymi celami programu jest stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież, poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, motywowanie do podejmowania aktywności fizycznej, tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych młodego pokolenia.Program finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki a zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu dla każdej z grup. W naszej szkole w ramach programu zajęcia prowadzone są z piłki siatkowej i piłki nożnej. Frekwencja na zajęciach oraz zaangażowanie uczniów w aktywność fizyczną  jest ogromna, co sprawia niesamowitą satysfakcję zarówno dla uczniów jak i nauczyciela. Ze sportowym pozdrowieniem - Anna Sowa

          • OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - dzień drugi

          • 10 listopada 2023 roku był w naszej szkole drugim dniem, w którym celebrowaliśmy naszą wolność i niepodległość. Na każdej przerwie rozbrzmiewały na korytarzach pieśni patriotyczne, a o godzinie 11: 11 zgromadziliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, by uroczyście odśpiewać hymn Polski.

            W ten sposób już po raz szósty braliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

            Od rana odbywał się dziś także Kapslowy Wyścig Pokoju. Na zaproszenie pani Sabiny Ogórkiewicz – Baran, naszą szkołę odwiedzili panowie Grzegorz Baran oraz Przemyslaw Piotrowiak . Poprowadzili oni pasjonującą grę, a była to już druga edycja gry w kapsle po specjalnie przygotowanym torze. Udział w turnieju brało po dwóch uczestników z każdej klasy (20 osób). Runda pierwsza, podzielona na dwa etapy wyłoniła ośmioro uczestników, którzy przeszli do głównego finału. Do finału zaproszona została także Pani dyrektor Roksana Kaczmarek-Cichosz, jako gość honorowy. Po pasjonującej rywalizacji, wyłonieni zostali zwycięzcy:

            Trzecie miejsce zajął Jakub Leśniewski z klasy 3b,

            Drugie miejsce zajęła Hanna Ludwiczak z klasy 7,

            Pierwsze miejsce przypadło Olafowi Kalince z klasy 1a.

            Dzieci otrzymały pamiątkowe medale oraz nagrody. Każdy uczestnik również otrzymał miłą niespodziankę. Nagrody i prezenty ufundowane zostały przez panów Grzegorza Barana i Przemysława Piotrowiaka – przyjaciół szkoły.

            Dziękujemy bardzo za poświęcony nam czas i wspaniałą zabawę w tradycyjnym stylu!

            Dzięki naszej Radzie Rodziców każdy został dziś poczęstowany pysznym świętomarcińskim rogalem, wypiekiem, którego tradycja sięga XIX wieku, kiedy to pieczono je w Poznaniu na dzień Świętego Marcina przypadający 11 listopada.

            Dzisiejsze świętowanie zakończył udział przedstawicieli naszej szkoły w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci z najmłodszych klas wraz ze swoimi wychowawczyniami i naszą panią dyrektor Roksaną Kaczmarek – Cichosz udały się pod obelisk PAMIĘCI WSZYSTKICH, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ZWYCIĘSTWA I POLSKOŚCI ZIEMI BIESIEKIERSKIEJ, by tam oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Pani dyrektor złożyła pod pomnikiem symboliczną różę, zaś przedstawiciele uczniów postawili znicz. Wszyscy tam zebrani mogli także usłyszeć piosenki patriotyczne w wykonaniu naszych uczniów oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Świeminie.

            Gazetki o tematyce niepodległościowej, przestrojone w biel i czerwień sale klasowe, galowe stroje, kotyliony, rozbrzmiewający po szkole śpiew naszych uczniów, poniedziałkowa akademia i dzisiejsze wydarzenia pokazały jak bardzo ważna jest dla nas Ojczyzna, jak nieocenioną wartość ma wolność i jacy jesteśmy szczęśliwi, żyjąc dziś w niepodległym kraju.

          • OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • W dniu 7 listopada 2023 roku świętowaliśmy w naszej szkole 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii.

            Na jej wstępie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu pani Anety Chmielewskiej – Szymańskiej, która przedstawiła w skrócie historię drogi Polski do niepodległości. Część artystyczną rozpoczął montaż słowno – muzyczny zaprezentowany przez naszych uczniów. Następnie obejrzeliśmy film o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Każda klasa mogła się wykazać swoją wiedzą o Ojczyźnie rozwiązując krzyżówkę. Tego dnia śpiewaliśmy także wspólnie pieśni patriotyczne wraz z wykonującymi je uczniami z klas I-III oraz szóstej. 

            Po występach głos zabrała dyrektor naszej szkoły pani Roksana Kaczmarek – Cichosz, która podkreśliła znaczenie niepodległości dla każdego Polaka. Przypomniała także o zawieszeniu flag na naszych domach, na znak miłości do Ojczyzny i szacunku dla tych, którzy walczyli o jej niepodległość.

            Akademię przygotowała pani Aneta Chmielewska – Szymańska we współpracy z panem Leszkiem Piotrowiczem i nauczycielami klas I-III odpowiedzialnymi za przygotowanie części muzycznej. Dzięki pani Marcie Łabie, która wykonała śpiewniki pieśni patriotycznych wszyscy mogliśmy włączyć się we wspólny śpiew.

            Na zakończenie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o patronie naszej szkoły Ignacym Łukasiewiczu, przygotowanym przez panią Anetę Chmielewską – Szymańską oraz ks. Przemysława Pobiegę. W konkursie tym brało udział 15 uczniów.

            I miejsce zajęły: Maja Kowalczyk i Weronika Szambelan

            II miejsce zajęli: Mikołaj Dąbrowski i Oliwier Orlikowski

            III miejsce zajęła Hanna Ludwiczak.

            Rozstrzygnięty został także konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o Ignacym Łukasiewiczu zorganizowanym przez panią Monikę Wiśniewską. Tu nagrody otrzymali: Igor Witkowski, Jakub Leśniewski, Ksawery Wojtczak, Julia łońska, Dorota Smagieł, Łukasz Łaba i Maja Kowalczyk.

            W konkursie na projekt nowego sztandaru szkoły dwa pierwsze miejsca zajęli : Izabela Serpina i Hubert Girczys. 

            Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczyły panie Edyta Girczys i Elżbieta Niemczyk, które także rozdały słodycze wszystkim uczniom naszej szkoły podarowane przez panią Emilię Węgrzynek, dyrektor Banku Żywności w Biesiekierzu. Za wszystkie podarunki serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy i zachęcamy wszystkich naszych uczniów do brania udziału w różnych konkursach!

          • LAMPIONY

          • 15.11.2023 Choć jesień  nas nie rozpieszcza to jest dla nas również inspiracją do wielu kreatywnych prac. Na zajęciach świetlicowych dzieci przygotowały jesienne lampiony i motyle.

          • SZALONA DYNIA

          • 7.11.2023 W konkursie plastycznym pt. ,,Szalona dynia'', w którym wzięli udział uczniowie klas 4-8 wygrali : 1 miejsce- Jagoda  Krauze  kl.6,    2 miejsce- Lena Chudzyńska kl.6, 3 miejsce -Tymon Dziemianko kl.4. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

          • Akcja Książka za książkę

          • Od 23 października 2023 r. trwa w naszej szkole akcja Książka za książkę, która została zorganizowana w ramach obchodów Października- miesiąca bibliotek.

            Polega ona na wymianie książek- należy przynieść swoją przeczytaną książkę i wymienić ją na tę, która leży na stoliku przy szkolnej bibliotece. Akcja cieszy się dość dużym powodzeniem dlatego zostanie przedłużona na kolejne dni. Zachęcam do udziału i wymiany książek uczniów i rodziców a także nauczycieli.

            Dorota Klekocka

            Nauczyciel bibliotekarz

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya.

            Nasi uczniowie przebywający na świetlicy mieli również okazję by celebrować ten dzień rysując swoje ulubione postacie z bajek oraz grając w kalambury.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • W dniu 6 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek.Ależ było dziś kolorowo….a to za sprawą barwnych, bajkowych przebrań naszym uczniów.

            W klasach młodszych uczniowie bawili się interaktywnie oraz odgadywali tytuły bajek  zaszyfrowane w kalamburach. Odbyła się również akcja Bajkowe Czytanie, która polegała na głośnym czytaniu bajek- o „Lwie i myszy” i „O rybaku i złotej rybce”. Na przerwach międzylekcyjnych pani pedagog i pani z biblioteki szkolnej przeprowadzały quiz – czy znasz tę postać? Kto znał postać albo tytuł bajki, z której ona pochodzi mógł liczyć na cukierka i wylosowaną sentencję z bajki. W szkolnej bibliotece powstała gazetka okolicznościowa przedstawiająca bajkowe mądrości. Okazało się, że bez względu na wiek każdy lubi, zna  i ogląda bajki.