• MAGICZNY CZAS DOBROCI I ŻYCZLIWOŚCI

          • 6 grudnia, w naszej szkole zapanował niezwykły nastrój. Wszyscy czuliśmy się jak w baśniowej krainie otoczeni choinkami, prezentami, zabawkami, w blasku lampek migoczących wokół nas. 

            Nauczyciele wraz z pracownikami szkoły oraz uczniowie ulegli niezwykłej przemianie!   Pojawiły się panie w czerwonych sukniach w czapkach łudząco przypominające tą mikołajową… Często można było spotkać także elfa w zielonej szacie. W klasach zasiadły mikołajątka i renifer ki. Od czasu do czasu, wśród melodii świątecznych piosenek pobrzmiewały dzwoneczki, były coraz głośniejsze, aż ujrzeliśmy samego Świętego Mikołaja wraz z Panią Mikołajową! Cóż to było za przeżycie! Na ławkach, zamiast książek pojawiły się prezenty… Taki gość zdarza się raz na rok, ale dzięki naszym sercom, magiczny czas dobroci i życzliwości może panować każdego dnia.

            Za współpracę z Mikołajem i sekretną pomoc dziękujemy Radzie Rodziców, Rodzicom naszych uczniów oraz pani Emilii Węgrzynek, dyrektor Banku Żywności w Nowych Bielicach. Dziękujemy także panu  Przemysławowi Piotrowiakowi z grupy „Superbohaterowie z Osiedla Morskie”  i pani Sandrze Sadowskiej za poświęcony czas i przysporzenie naszym uczniom niezapomnianych wrażeń.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

          • 5 grudnia z inicjatywy ONZ na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Również w naszej szkole mamy koła zrzeszające wielu wolontariuszy. Była więc okazja nie tylko by się spotkać, ale także o pracy naszych kół opowiedzieć najmłodszym uczniom i zachęcić ich do pomocy innym.

            Na terenie naszej szkoły od wielu lat działają:

            Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża, którego opiekunką jest pani Justyna Smagieł, oraz Klub Wiewiórka prowadzone przez panie Joannę Talkowską i Katarzynę Smagieł,

            Szkolne Koło Caritas prowadzone przez panią Joannę Lessnau, które w przyszłym roku obchodzić będzie 20 – lecie działalności,

            Szkolne Koło Wolontariatu ”Gotowi do pomocy”, którego opiekunką jest pani Sabina Ogórkiewicz – Baran.

            Warto wspomnieć, że założycielką SK PCK była nasza długoletnia nauczycielka, śp. Maria Łońska, która swoją postawą przekazywała idee dobra, pokoju i bezinteresownej pomocy innym.

            Nasi wolontariusze uczestniczą nie tylko w akcjach charytatywnych na terenie naszej szkoły, ale i poza nią. Zbieramy żywność dla potrzebujących, artykuły higieniczne i zabawki dla najmłodszych, książki dla dzieci przebywających w szpitalach, wspieramy hospicja, pomagamy bezdomnym zwierzętom. Zbieraliśmy dary dla ofiar kataklizmów, katastrof i wojen. Pomoc wysyłaliśmy m. in do Japonii, Polski, Ukrainy i Litwy. Współpracujemy z Zachodniopomorskim Oddziałem Okręgowym PCK w Koszalinie, Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, Fundacją „Na pomoc zwierzakom z Tereską”, Bankiem Żywności w Nowych Bielicach, Domem Samotnej Matki „Dar Życia” w Koszalinie, Parafią pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu i Caritas Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej.

            Dzisiejszy dzień był także okazją do oficjalnego przyjęcia w poczet SK Caritas nowych członków. Uczniom klasy czwartej symboliczne koszulki wręczyły długoletnie wolontariuszki naszej szkoły: Iza Serpina i Maja Kowalczyk z klasy ósmej. 

            Naszym wolontariuszom serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc, która jest nieoceniona i życzymy wytrwałości oraz satysfakcji, jaką przynosi dzielnie się chlebem i miłością z drugim człowiekiem.

            Jesteśmy z Was dumni!

          • Zajęcia z pieczenia pierniczków

          • Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z zapachem pierników, doprawionych cynamonem, gałką muszkatołową czy imbirem a wypiekanie ich to niemal rodzinne święto, na które cieszą się w szczególności dzieci.

            Dzięki zaproszeniu Środowiskowemu Domu Samopomocy Feniks w Biesiekierzu uczniowie klasy III B wraz z p. Martą Łabą, p. Katarzyną Smagieł oraz p.Moniką Beśką wybrali się na zajęcia z pieczenia pierniczków. Dzieci były zachwycone! Niektórzy już po wyjęciu ciasteczek, nie mogli się oprzeć pokusie i zjadali je zaraz po wyjęciu ciasteczek z piekarnika.

            Dziękujemy za zaproszenie i mile spędzony czas.

          • WSPÓŁPRACA Z SENIORAMI

          • 6.12. Jak co roku tradycja zachowana. Uczniowie klasy 2 wraz z seniorami z Biesiekierza wspólnie spędzili czas tworząc kartki świąteczne dla podopiecznych hospicjum św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Spędzony czas pełen radości, dziękujemy za pamięć o nas … proszę spojrzeć uśmiech wymalowany na ich twarzach ❤️❤️

          • PEDAGOG SZKOLNY

          • 6.12.2023 W tym wyjątkowym,magicznym czasie jakim jest okres przygotowań świątecznych zapraszamy wszystkie dzieci oraz nauczycieli do odwiedzenia kącika pedagoga. Czeka tutaj na Was pedagogiczny kalendarz adwentowy. Serdecznie zapraszamyPsycholog i pedagodzy ❤️

          • BARBÓRKA

          • 6.12.2023 Wszystkim górnikom i Barbarom klasa 1b życzy wszystkiego najlepszego. Barbórka 2023r.

          • BIAŁE ZABAWY

          • 5.12.2023 Nie samą nauką dziecko żyje!! Czasami trzeba się przewietrzyć 🙈 🛷❄️⛄Słońce i śnieg to idealne połączenie dla klasy 1b 😁wychowawczyni Justyna Rosowska

          • BUDOWA KOMÓRKI

          • 1.12.2023 W klasie V na lekcjach biologii zakończyliśmy cykl tematów o budowie komórek- roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej.  I takie oto cudeńka powstały. Lekcja biologii też może być kreatywna🙂Dorota Klekocka

          • ZAKĄTEK PTASICH TRELI

          • Szkolny ptasi zakątek jest idealnym miejscem dla mieszkających w pobliżu i zimujących ptaków.

            Miejsce to powstało z projektu "„Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

            W czasie zajęć przeprowadzonych z uczniami wykorzystano scenariusze z projektu o następującej tematyce: Z czego ptaki budują gniazdo, Zestaw zadań z eko-kalendarza oraz zestaw multimedialny do identyfikacji odgłosów ptaków.

            Uczniowie w czasie zajęć w terenie zapełnili karmniki karmą dla ptaków i zapoznali się z treściami na tablicach edukacyjnych.

            Będziemy teraz z oddali obserwować jak chętnie tutaj przylatują nasi ptasi przyjaciele.

            Joanna Talkowska

          • ANDRZEJKI

          • W dniu 30 listopada 2023 roku uczniowie klas I-lll mieli okazję przypomnieć sobie o starej polskiej tradycji, jaką są Andrzejki.

            Już od XVI wieku andrzejkowe wróżby bawią przenosząc w świat marzeń. Dzięki kultywowaniu takich tradycji możemy  poznać polskie zwyczaje i historię życia naszych przodków. I choć dziś  nasze wróżby różnią się od tych z przeszłości, nadal są źródłem radości jaką daje zabawa we wspólnym gronie.

          • ANDRZEJKI I KATARZYNKI PEŁNE MAGII

          • W dniu 30 listopada 2023 r.  klasa VI z wychowawcą Justyną Smagieł udała się na zajęcia do Biblioteki Gminy Biesiekierz.

            W trakcie spotkania uczniowie poznali staropolskie zwyczaje związane z Andrzejkami i Katarzynkami. Były wróżby, zabawy, quizy i stroje andrzejkowe. Największą frajdę sprawiły dzieciom wspólne zdjęcia w przebraniach. Pomysłów było bez liku!Jeszcze raz dziękujemy pani dyrektor Agnieszce Hryniewicz za przemiłą gościnę, pani Michalinie Siamro za przeprowadzenie wspaniałych zajęć, pani Anecie Orlikowskiej i Renacie Łowieckiej za pomoc w przygotowaniu poczęstunku. Czas Andrzejek spędziliśmy fantastycznie! Oczywiście w grudniu skorzystamy z kolejnego zaproszenia Naszej Biblioteki Gminnej i przyjdziemy poczytać nowości przy gorącej czekoladzie...

          • OTWARCIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNO – PRZYRODNICZEJ I PODSUMOWANIE PROJEKTU „POWER FOREST – STRAŻNICY LASU DBAJĄ, UCZĄ, EDUKUJĄ”

          • Dnia 29 listopada 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” oraz otwarcie ścieżki edukacyjno- przyrodniczej, która była współfinansowana ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w ramach konkursu „Klasa z Drewna”.

            Działania zawarte w projekcie (to) mają na celu promocję zrównoważonej gospodarki leśnej, społecznej funkcji lasów oraz rozwijanie zainteresowań uczniów z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej, ochrony przyrody i działań Lasów Państwowych.

            Otwarta dziś ścieżka składa się z 6 stref do zajęć przyrodniczo-leśnych wraz z wiatą.

            I -  „Cztery pory roku” – przeznaczona do edukacji przyrodniczej dla dzieci z klas I-IV, gdzie znajdują  się  ławki, tablica kredowa oraz tablice edukacyjne rozszerzające wiedzę z zakresu przemian, jakie zachodzą w czasie roku w przyrodzie oraz przedstawiające rok pracy leśniczego szkółkarza.

            II – „Owadzi zakątek” – w miejscu tym uczniom przybliżona zostanie konieczność ochrony owadów pożytecznych. Znajdują się tutaj piękne stoły wraz z siedziskami w kształcie plastrów miodu, ławki, ul oraz tablice edukacyjne.

            III – „Leśna szkoła” – w tym miejscu znajduje się wiata wraz z grami i tablicami edukacyjnymi.

            IV – „Szanuj las” – to zakątek z rozstawionymi tablicami edukacyjnymi wraz z koszami do segregacji śmieci. Uczniowie poznają w tej strefie, jak należy zachować się w lesie, czy jak prawidłowo przeprowadzić segregację śmieci.

            V – „Zakątek ptasich treli” – uczniowie będą mogli dowiedzieć się tutaj, jakie są typy gniazd ptaków i zidentyfikować gatunek ptaka po jego odgłosie, jak również zapoznać się z gatunkami ptaków leśnych oraz rolą ptaków w lesie. W tym miejscu rozstawione są również tablice edukacyjne oraz  budki lęgowe dla ptaków wraz z  karmnikami.

            VI – „Skarby lasu” – to mały zakątek miedzy istniejącym dębowym zadrzewieniem. W tej strefie znajduje się stół z ławkami oraz tablice edukacyjne. Uczniowie dowiedzą się, dlaczego las jest taki ważny oraz co nam daje.

            Każda stacja umożliwi osobne prowadzenie warsztatów terenowych lub w czasie jednych zajęć przejście z uczniami przez całą ścieżkę. Projekt jest uzupełnieniem już istniejącej w szkole sali bioróżnorodności  wyposażonej w edukacyjne gabloty, stoły i szafy, które pozwalają na rozwijanie zainteresowań z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej oraz szeroko rozumianej ochrony przyrody, jednak brak jest uwzględnienia zagadnień promocji lasów, zrównoważonej gospodarki, społecznej funkcji lasów czy działań Lasów Państwowych.  Wytyczona ścieżka przebiega wokół budynku szkoły, w jej części zielonej.

            Mamy nadzieję, że tak atrakcyjna ścieżka edukacyjna będzie służyła nie tylko naszym uczniom, ale wszystkim miłośsnikom przyrody i wypoczynku na łonie natury.

             

            Pierwsza część  uroczystości odbyła się na zewnątrz, to tutaj dokonano symbolicznego otwarcia ścieżki poprzez wypuszczenie zielonego balonika. Zaproszono: Mateusza Wagemanna – wicewojewodę Zachodniopomorskiego, Zbigniewa Kosa - prezesa Koszalińskiego Oddziału LOP, Janusza Obrembskiego - członka Okręgowego Oddziału LOP w Koszalinie,  Monikę Tarnowską - sekretarza Gminy Biesiekierz, Przemysława Pobiegę - wikarego Parafii pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu,  Roksanę Kaczmarek – Cichosz - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Biesiekierzu, Renatę Mankiewicz - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie, Agnieszkę Ławrynowicz - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Starych Bielicach, Annę Piotrowicz - wieloletniego dyrektora szkoły w Biesiekierzu, Dorotę Gilich - przewodniczącą rady rodziców oraz przedstawiciela uczniów - Lilianę Turalską -  przewodniczącą SK LOP.

            Następnie goście zostali zaproszeni na prezentację ścieżki przez członków SK LOP, której wierszowaną formę prezentacji przygotowała, specjalnie na tą okoliczność, pani Wanda Kamyk.

            Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Rozpoczęto ją od oficjalnego powitania zaproszonych gości. Gośćmi honorowymi byli: pan Mateusz Wagemann wicewojewoda Zachodniopomorski, pan Piotr Nowak - nadleśniczy Nadleśnictwa Manowo, pan Ireneusz Stypuła - nadleśniczy Nadleśnictwa Białogard, pan Zbigniew Kos - prezes Koszalińskiego Zarządu LOP oraz Janusz Obrembski - członek okręgowego Oddziału LOP.

            Z grona zaproszonych gości  w uroczystości uczestniczyli również, przedstawiciele władz gminy Biesiekierz: pani Monika Tarnowska - sekretarz Gminy oraz pani Eugenia Grajper -wiceprzewodnicząca Rady Gminy, z grona radnych Gminy Biesiekierz: pani Grażyna Guzowska, pani  Wioletta Zielińska- Zujewska, pani Małgorzata Jabłońska – Bauer, pan Krzysztof Kaźmierczak.

            Z grona dyrektorów szkół: pani Roksana Kaczmarek – Cichosz - dyrektor szkoły, w której odbywała się uroczystość, pani Renata Mankiewicz - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie, pani Agnieszka Ławrynowicz - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Starych Bielicach oraz  wieloletni byli dyrektorzy szkół: pani Anna Piotrowicz - dyrektora Szkoły w Biesiekierzu i pani Wanda Kamyk - dyrektora Szkoły w Starych Bielicach.

            Gościliśmy również dyrektorów i kierowników jednostek instytucji zaprzyjaźnionych: panią Agnieszkę Hryniewicz - dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz, pana Mariusza Sydoruka - dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Biesiekierzu, panią Beatę Lisak - dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warninie, panią Emilię Węgrzynek - dyrektora Banku Żywności w Nowych Bielicach, panią Agnieszkę Łagodę - kierownika Placówek Wsparcia Dziennego w Gminie Biesiekierz, pana Jana Rodaka-  kierownika  Gminnych Służb Technicznych i Komunalnych.

            Wśród gości znaleźli się także: pani Agnieszka Borzęcka - sołtysa Kotłowa, pan Leszek Matusik - prezes Stowarzyszenia Nasz Dom Biesiekierz, pan Marek Maśliński - specjalista ds. inwestycji i remontów w Gminie Biesiekierz, pani Dorota Gilich - przewodniczącą Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu, rodziców i  uczniów, którzy wzięli udział w konkursach - fotograficznym i przyrodniczo- plastycznym.

                         Po powitaniu gości głos zabrały panie: Agnieszka Hryniewicz, Monika Tarnowska i Eugenia Grajper, przekazując piękne krzewy do nasadzeń wokół szkoły wraz ze słowami uznania za wkład i zaangażowanie w projekt, który będzie służył całej społeczności gminnej, a nie tylko szkolnej. Słowa uznania i podziękowania za zaangażowanie grona pedagogicznego w kształcenie ekologiczne dzieci i młodzieży padły również w czasie wypowiedzi pana wicewojewody Mateusza Wagemanna i  pana Janusza Obrembskiego.   

                         Upominki szkoła otrzymał również od pana Przemysława Jurewicza sołtysa w postaci pięknych krzewów, jak również od rady rodziców w postaci zapasu karmy dla ptaków. Dziękujemy niezmiernie za te prezenty.

            Przed zaproszeniem gości przez prowadzące uroczystość - panie Dorotę Klekocką i Anette Petin do przyrodniczych konkurencji, głos zabrała pani dyrektor - Roksana Kaczmarek – Cichosz. W swojej wypowiedzi podkreśliła, jak ważna jest dziś edukacja ekologiczna i kontakt z naturą, co umożliwi istniejąca ścieżka edukacyjna wokół szkoły. Pomysł na realizację tego projektu wynikał z potrzeb placówki i jej uczniów. Jak zostało podkreślone w wypowiedzi posiadamy już  w szkole Pracownię Bioróżnorodności, która jest wykorzystywana do prowadzenia zajęć w ławkach, ale brakowało miejsc na zewnątrz do lekcji plenerowych.

            Po przemówieniach goście zostali zaproszeni do udziału w Konferencji „Młody Ekolog – strażnik lasu” oraz konkursów z udziałem członków SK LOP i chętnych uczestników spośród dorosłych. Konkursy cieszyły się dużym entuzjazmem uczestniczących i widowni.

            Ważnym elementem tego spotkania było podsumowanie konkursów gminno – powiatowych, które odbyły się w ramach projektu.

            W Powiatowym Konkursie Przyrodniczo – Plastycznym na „Najciekawszy Zielnik” laureatami zostali: Hubert Girczys ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu - miejsce I, Apolonia Antoszewska ze szkoły podstawowej w Bobolicach - miejsce II oraz Michał Kosut ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu - miejsce III. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali: Zofia Stręciwilk ze szkoły podstawowej w Bobolicach oraz Łukasz Łaba i Laura Kwiatkowska ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu.

            W Gminnym Konkursie Fotograficznym pt. „Jesienny las” w kategorii klas I-III laureatami zostali: Natasza Sikora ze szkoły podstawowej w Świeminie - miejsce I, Kinga Kaczmarek -  miejsce II i Julia Łońska - miejsce III ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu. Wyróżnienie otrzymała Kornelia Urbaniak ze szkoły podstawowej w Starych Bielicach.

            W  Gminnym Konkursie Fotograficznym pt. „Jesienny las” w kategorii klas IV-VIII laureatami zostali: Milena Iwanek - miejsce I, Oliwier Orlikowski - miejsce II i Kaja Jachnowiec - miejsce III ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu. Wyróżnienia/e otrzymał Dominik Franczak ze szkoły podstawowej w Starych Bielicach.

            W konkursach łącznie wzięło udział 31 uczestników, każdy z nich otrzymał dyplom uczestnictwa i nagrodę pocieszenia. Wszystkim dziękujemy za udział i gratulujemy.

            Nagrody w konkursach ufundowane zostały przez: pana Pawła Kaczmarka - właściciela firmy Industrial Air System, pana Leszka Matusika - prezesa Stowarzyszenia Nasz Dom Biesiekierz oraz panią Emilię Węgrzynek - dyrektora Banku Żywności w Nowych Bielicach.

            Natomiast upominki dla opiekunów uczniów biorących udział w konkursach zasponsorowane zostały przez panią Judytę Wilemską – Kaczmarek – menagera Dworu Pomorskiego Luboradza.

            Miłym akcentem było wykonanie tematycznych piosenek przez uczniów klasy 2 i 3a, którzy zostali przygotowanani przez panią Joannę Talkowską i pana Leszeka Piotrowicza, który jednocześnie zadbał o oprawę myzyczną uroczystości.

                         W części podsumowującej uroczystość, ale i za razem projekt, goście zapoznali się z działaniami uczniów i nauczycieli przedstawionymi w formie prezentacji multimedialnej.

            Ważnym zakończeniem projektu były podziękowania dyrektor szkoły skierowane do osób, które wspomogły działania związane z realizacją projektu. Każda z tych osób odebrała ręcznie wypalane w plastrze drewna podziękowania. Byli to: pan wicewojewoda Mateusz Wagemann, pan wójt Gminy Biesiekierz Andrzej Leśniewicz,  pan wicewójt Gminy Biesiekierz Tomasz Hołowaty,  pan Jan Rodak - kierownikowi GSTiK wraz z  pracownikami, pan Przemysław Jurewicz, pan  Marek Maśliński, pan Andrzej Krzyżaniak, pan Przemysław Smagieł oraz pan Sławomir Smagieł. 

            Za pomoc i wsparcie w organizacji uroczystości otwarcia ścieżki podziękowania złożono również na ręce pani Wandy Kamyk za upiększenie słowem wierszowanym naszej uroczystości.

            Podziękowania zostały złożone również rodzicom i pracownikom szkoły, którzy przygotowali poczęstunek, upieczenie ciast tematycznych i pyszną „dziką grochówkę” oraz  pomagali wykonywać dekoracje oraz przygotowywać salę.

            Młodość jest okresem, w którym determinuje się przyszłość człowieka, klaruje się światopogląd. To jest nasza rola i nasz cel, jako szkoły i pracujących tutaj nauczycieli. Wśród naszego grona jest wielu przyrodników  i osób, dla których przyroda jest Matką.

            Jak powiedział Władysław Szafer – wielki botanik:

            „ochrona przyrody to ochrona człowieka przed człowiekiem. (…) ochrona przyrody to także ochrona Ojczyzny, jej piękna, zabytków, które są skarbami kultury narodowej. Rozszerzając dalej – powszechność ochrony przyrody, to jednoczenie się ludzi wokół szlachetnego celu. Tym samym ruch na rzecz ochrony przyrody staje się walką o pokój”.

                         Więc dbajmy, chrońmy, edukujmy od najmłodszych lat, aby Matka Ziemia mogła żyć.

          • ZAJĘCIA TEMATYCZNE

          • 30.11.2023 Tak jak obiecaliśmy przeprowadziliśmy pierwsze zajęcia tematyczne dla Środowiskowego Domu Samopomocy Feniks w Biesiekierzu.

            Najmłodsi uczniowie kl 1 b zaprowadzili  podopiecznych na naszą ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od debaty i omówienia każdej strefy, podkreślając, jaka strefa, czego dotyczy. Pierwsza strefa Cztery pory roku, kolejna strefa Owadzi zakątek 🐝🐝 uczestniczy mieli możliwość zobaczyć stoliki i krzesełka przypominające plastry miodu a także podziwiać domek dla owadów i ul. Naprawdę byli zachwyceni ☺️ Trzecia strefa Leśna szkoła, gdzie pod wiatą przeprowadziliśmy krótką debatę na temat funkcji lasów 😊 Następnie przenieśliśmy się do strefy czwartej Szanuj Las. Pierwszoklasiści opowiadali, dlaczego należy szanować las, a także przypomnieli sobie i gościom zasady segregacji śmieci i podsumowali, dlaczego należy dbać o porządek na naszej planecie. Z podkreśleniem, że to właśnie oni, mali ekolodzy są pełni zachęty do działań w kierunku dbania o naszą ziemię. Kierując apel do zaproszonych gości, aby również dbali o planetę 🌎 W strefie piątej Zakątek ptasich treli mogli podziwiać budki lęgowe i dokarmić ptaszki. A na sam koniec poznaliśmy Skarby lasu, odpowiadając sobie na pytanie, dlaczego dla nas las jest tak bardzo ważny? I dlaczego należy o niego dbać?Podsumowując wspólne zajęcia, bardzo dziękujemy ŚDS Feniks za wspólnie spędzony czas. Było nam niezmiernie miło podzielić się z Wami naszą wiedzą i zaprezentować naszą ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze na nie jednych zajęciach. Przyroda wokół nas jest piękna, a my dzięki naszej ścieżce wprowadzimy Was w świat przyrodniczy 💚🌳. Wśród podopiecznych Domu Samopomocy Feniks był widoczny uśmiech na twarzy, co szczególnie sprawiało nam satysfakcję.Do zobaczenia 😊 Justyna Rosowska

          • PODZIĘKOWANIA

          • 29.11.2023 Podziękowania od Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, za udział naszych wolontariuszy w ogólnopolskiej, listopadowej akcji "Dar Serca" Sabina Baran

          • NASZA LEKTURA

          • 29.11.2023  Klasa 3B miała trudne zadanie aby stworzyć domek misia bohatera lektury ,, Pamiętnik czarnego noska ". Pracy było bardzo dużo. Potem wspólnie sprzątaliśmy. Efekt końcowy zachwyca😁🤩Monika Wiśniewska

          • Wyjście do kina Kryterium

          • 28 listopada uczniowie klas 7 i 8 wybrali się  do kina Kryterium na spektakl pt. ,,Dziady II'' w wykonaniu aktorów  teatru Artens z  Krakowa.

            Nastrój , muzyka i oświetlenie były iście romantyczne czyli pełne tajemnicy i grozy . Choć uczniowie się nie bali, to dużo oklasków dali.  Kolejne wyjście do teatru na spektakl    ,,Balladyna'' już w styczniu . Nie możemy się doczekać mrożących krew w żyłach losów głównej bohaterki i jej bliskich!!!

          • „O CZYM SZUMIĄ STARE DRZEWA” – DEBATA MŁODYCH EKOLOGÓW

          • 28 listopada 2023 r. odbył się plenerowy panel dyskusyjny O czym szumią stare drzewa?z udziałem ekspertów – członków SK LOP z klasy VI i publiczności – uczniów klasy IV.

            Szkolni przyrodnicy: Kaja, Lena, Liliana, Nikola, Kuba, Łukasz i Szymon dyskutowali o tym, co to jest ‘stare drzewo’ oraz co sprawia, że drzewa łamią się i przewracają. Rozważali, dlaczego z taką czułością patrzymy na starodrzew. Debatowali, co każdy z nas może zrobić dla drzew – niewyczerpanego bogactwa.

            Dyskutujący odkryli także przed młodszymi kolegami tajemnice ‘rozmów’ drzew. Czwartoklasiści dowiedzieli się, że drzewa ‘mówią’ za pomocą zapachów i za pośrednictwem sieci korzeni, które są niczym drzewne telefony. Wiadomości, które sobie przekazują to np. ostrzeżenia o zagrożeniach. Debatujący podkreślili, że komunikacja drzew wpływa również na inne organizmy, takie jak owady czy ptaki. Wydając sygnały, drzewa mogą przyciągnąć m.in. biedronki, by pozbyć się szkodników.

            Moderatorem spotkania był szóstoklasista Maciej, który omówił również zastosowanie drewna w naszym życiu.

            Panel dyskusyjny to jedno z działań przeprowadzonych w ramach projektu „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

            Katarzyna Grzegrzółka