Strefa I - „Cztery pory roku” - to edukacja przyrodnicza dla dzieci z klas I-IV, gdzie znajdować się będą 4 ławki, tablica kredowa oraz tablice edukacyjne rozszerzające wiedzę z zakresu przemian jakie zachodzą w czasie roku w przyrodzie, w lesie, Cykl życia lasu – od nasionka do drzewa, Budowa lasu, przybliżenie pracy leśnika oraz poznają rok pracy leśniczego szkółkarza.
Strefa II – „Owadzi zakątek” – tutaj rozstawiony zostanie stół, ławki, tablice edukacyjne. W miejscu tym uczniom przybliżona zostanie wędrówka roślin, gatunki roślin samopylnych i obcopylnych, owadów pożytecznych oraz roślin miododajnych. Przygotowane stanowisko będzie umożliwiało zakładanie szkolnego ogrodu miododajnego, a uczniowie będą tutaj uczyć się jak sami mogą pomóc roślinom i owadom oraz wykonać domek dla owadów pożytecznych.
Strefa III – „Leśna szkoła” – w tym miejscu staną 4 tablice dwustronne z treściami dotyczącymi zrównoważonej gospodarki leśnej, społecznej funkcji lasów, działań Lasów Państwowych oraz ochrony przyrody, w tym Las i jego rola w środowisku, W różnorodności siła – poznajemy różne gatunki drzew, Kto mieszka w lesie? oraz wiata, gdzie uczestnicy będą mogli dokonać na stołach notatek, wypełnić karty pracy czy zjeść posiłek na łonie natury.
Strefa IV – „Szanuj las” – rozstawione zostaną w tym miejscu tablice edukacyjne wraz z koszami do segregacji śmieci. Uczniowie zapoznają się Jak należy zachować się w lesie, wykonają zadania z Segregacji śmieci oraz z Eko-znakami. Otrzymają tutaj informacje dotyczące Czasu rozkładu śmieci, Drewnojady – ciekawe organizmy, Jak wygląda drugie życie drewna – co wiemy o martwych drzewach w lesie?
Strefa V – „Zakątek ptasich treli” – w tym miejscu rozstawione będą tablice edukacyjne a na pobliskich drzewach powieszone budki lęgowe dla ptaków. Uczniowie będą mogli zapoznać się tutaj z typami gniazd ptaków, gatunkami ptaków leśnych oraz rolą ptaków w lesie.
Strefa VI – „Skarby lasu” – w tej strefie zostanie postawiony stół z ławkami oraz tablice edukacyjne. W tym miejscu uczniowie dowiedzą się Dlaczego las jest taki ważny, Ile lasów jest w Polsce, Co nam daje las, Na czym polega gospodarka leśna, Drewno wokół nas – zastosowanie drewna w naszym życiu, Niewyczerpalne bogactwo – surowiec odnawialny. Na tym stanowisku uczniowie będą się uczyć również rozpoznawania rodzajów drewna.
Tak bogata infrastruktura na terenie naszej szkoły umożliwi wiele działań edukacyjnych. Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców na otwarcie naszej ścieżki edukacyjnej i edukację własną z zakresu przyrody J
Dyrektor szkoły
Roksana Kaczmarek - Cichosz
wraz z koordynatorami projektu:
Anettą Petin,
Dorotą Klekocką,
Justyną Rosowską
Joanną Talkowską