• ŚWIETLICA - ZAJĘCIA W RAMACH FESTIWALU NAUKI

          • "Zostań Ignacym" Dzień matematyczny. W dniu dzisiejszym 13.03.2024r.w ramach tygodnia nauki na świetlicy dzieci poznały sylwetki wybitnych matematyków takich jak Stefan Banach czy Marian Rejewski.

            Następnie świetlica zamieniła się w krainę łamigłówek i zagadek. Dzieci układały puzzle, układały tangramy, sudoku geometryczne i liczbowe. Były też kolorowanki liczbowe, kodowanie a na sam koniec piękne motyle i żabki z origami.

            Justyna Rosowska, Marta Łaba

          • CZWARTY DZIEŃ FESTIWALU NAUKI - FIZYKA

          • Dziś uczniowie naszej szkoły poznawali kolejną naukę przyrodniczą - fizykę. Najpierw klasa II poznała, co to jest prąd elektryczny, jakie są skutki jego działania i konsekwencje złego użytkowania.

            Potem pod okiem starszych kolegów i koleżanek z klasy 8, tworzyli własne obwody elektryczne. Radość była duża, kiedy wszystko zadziałało!!! Klasy 3a, 3b i 4 mieli możliwość posłuchania prelekcji ucznia klasy 4a - Filipa Smolarka - na temat: Jak działają panele fotowoltaiczne? Filip przygotował bardzo ciekawą prezentację, za którą został nagrodzony gromkimi brawami. Klasy 4, 6 i 7 wysłuchali wykładu pana Pawła Kaczmarka pt. „Jak działa lodówka?” i zapoznały się ze sprzętem prawdziwego inżyniera.  Klasy 1 i 3  zgłębiali tematy: „Jak działa elektrownia atomowa?” i „ Jak można pozyskać energię gazową?” Zagadnienia omówili młodszym kolegom i koleżankom  uczniowie klasy 8 (Maja, Filip, Mateusz, Iza, Basia) pod okiem pani dyrektor Roksany Kaczmarek – Cichosz.

            Na korytarzu też się działo! Uczniowie klasy 7 przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek KOŁO FORTUNY. Uczniowie losowali pytanie z dziedziny fizyki. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywali słodki poczęstunek.

            Po raz kolejny uczniowie przekonali się, że nauka nie musi być nudna. Przez zabawę i doświadczenia także zdobywamy wiedzę.

            Ks. Przemysław Pobiega – nauczyciel fizyki.

          • TRZECI DZIEŃ FESTWALU NAUKI

          • W dniu dzisiejszym na przerwach w naszej szkole królowały łamigłówki i zagadki matematyczne połączone ze Światowym Dniem liczby Pi. 

            Uczniowie klas młodszych zmierzyli się z matematycznym Sudoku, próbowali przejść labirynt oraz wspinali się na szczyt matematycznej góry wykonując po drodze szereg obliczeń. Natomiast uczniowie klas starszych poznali przesympatycznego pieska PI. Ich zadaniem było pomóc psiakowi dokonać odpowiednich wyborów aby mógł trafić do domu. Dzięki wspólnej przygodzie, uczniowie dowiedzieli się co to jest liczba PI, jakie jest jej rozwinięcie oraz powtórzyli bieżący materiał. Dla wytrwałych czekała słodka niespodzianka...ciąg dalszy wspólnej zabawy już jutro!  Marta Małaszyńska

          • Wielkanoc z PCK

          • Szanowni Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi zachęcamy do udziału w akcji "Wielkanoc z PCK" -zbiórce żywności długoterminowej (mąka, cukier, makaron, słodycze, olej, ryż, kasza itp.) dla osób najbardziej potrzebujących.Prosimy chętnych o przynoszenie darów do sal: 17, 19, 20 lub 13 do dnia 25 marca 2024r.Żywność przekazana zostanie do osób najbardziej potrzebujących z Biesiekierza i okolic.Dziękujemy za każdy dar serca ❤️

            Justyna Smagieł - opiekun Szkolnego Koła PCKKatarzyna Smagieł - opiekun Klubu Wiewiórka PCKSabina Baran - opiekun Szkolnego Koła WolontariatuJoanna Lessnau - opiekun Szkolnego Koła Caritas

          • WIOSENNE WARSZTATY

          • Uczniowie kl II wraz z seniorami z Klubu Seniora w Biesiekierzu uczestniczyli w warsztatach plastycznych, tematem ich spotkań była wiosna.

            Na każdego ucznia czekały gotowe elementy, z których tworzyli biedronkę i baranka przy pomocy seniorów. Dzieci zachwycone wspólnie spędzonym czasem. Dziękuje za słodki poczęstunek.

            Joanna Talkowska

            Iwona Sobczyńska

          • NAJZABAWNIEJSZA PACYNKA ZE SKARPETKI - konkurs!!!

          • W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zespołu Downa zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Stwórz oryginalną, wesołą pacynkę ze skarpetki i przynieś ją do szkoły, do pań Iwony Reteckiej lub Marioli Szymczak. Rozstrzygnięcie konkursu 21 marca.

          • ŚWIETLICA

          • Podczas dzisiejszych zajęć w ramach Festiwalu Nauki “Zostań Ignacym” poznaliśmy osiągnięcia kolejnych wybitnych polskich naukowców i odkrywców, takich jak: Henryk Arctowski i profesor Zbigniew Religa. Tym razem był to dzień, w którym królowała biologia i geografia

            Wspólnie  wykonaliśmy doświadczenie “świetlicowej, kolorowej plantacji kryształów”, które ma nam odpowiedzieć:

            -Na czym polega krystalizacja soli?

            -Do czego służy krystalizacja?

            -Kiedy sól się krystalizuje?

            Po eksperymentach uczniowie z wielkim zapałem układali puzzle z postaciami znanych naukowców, wykonali także pracę plastyczną przedstawiającą serce człowieka.

            Kreatywność świetliczaków zachwycała. Mamy nadzieje, że zainspirowaliśmy naszych najmłodszych do twórczych odkryć i osiągnięć.

            Katarzyna Szczepanik, Marta Łaba

          • DRUGI DZIEŃ FESTIWALU NAUKI

          • Dziś na przerwach szkolnych uczniowie mogli poznawać dwie nauki przyrodnicze jakimi są biologia i geografia. Ci starsi oczywiście już wiedzą, że na tych przedmiotach uczyć można się również przez zabawę, młodsi natomiast mogli się dziś o tym przekonać.

            Zainteresowanych nie brakowało😊 Atrakcji było co nie miara. Młodsi uczniowie mogli przystąpić do mini quizu „Młody przyrodnik”, rozwiązywać zagadki, rebusy i krzyżówki przyrodnicze oraz rozpoznawać zwierzęta po rymowanym wierszyku. Niektórym frajdę sprawiały puzzle, z których trzeba było ułożyć mapę Polski. Prowadzący zabawy czyli uczniowie klasy 6 przygotowali również dla maluchów doświadczenie, gdzie sprawdzali, czy wzrok i węch mają wpływ na smak. Tu kolejka chętnych była najdłuższa- każdy chciał rozpoznać owoce z zasłoniętymi oczyma- kiwi, jabłko, banana, pomarańczę czy cytrynę. Okazało się, że aby rozpoznać smak owocu, wzrok i węch wcale nie są nam potrzebne. Niemalże każdy bardzo dobrze odgadł, jaki owoc w danej chwili jadł. Smaczna to była zabawa😊

            Starsi uczniowie na lekcjach geografii przystąpili do Szkolnego Konkurs „Flagmistrz”. Za pomocą aplikacji Kahoot rozpoznawali flagi krajów europejskich. Największe emocje wzbudziła jednak zabawa z kodami QR. Za pomocą 7 kodów, ukrytych na korytarzach szkolnych, zakodowano sentencję dotyczącą podróżowania. Zadaniem uczniów było odnaleźć kody, zeskanować je za pomocą aplikacji w telefonie, odczytać wiadomość i z rozsypanki wyrazowej utworzyć zdanie- sentencję. Kolejna zabawa to zabawa w skojarzenia- na podstawie trzech określeń trzeba było rozpoznać nazwę miasta w Polsce i tak wiadomo, że np.: krasnale, Halę Stulecia i Panoramę Racławicką należało skojarzyć z Wrocławiem. Tu było trudniej, nie wszystkie miasta zostały odgadnięte a było ich 10. Ostatnią atrakcją dla uczniów klas starszych było doświadczenie z rozpoznawaniem owoców z zasłoniętymi oczyma, tylko tu dodatkowo wprowadzono do menu warzywa czyli brokuł, pomidor, czosnek, pietruszkę, cebulę, ogórka i marchewkę. Prawie wszyscy ochotnicy prawidłowo rozpoznali smaki.

            Rozstrzygnięcie konkursów i quizów przyrodniczych- biologiczno- geograficznych nastąpi w piątek 15 marca podczas podsumowania Tygodnia Nauk Matematyczno- Przyrodniczych.

            Dziękuję wszystkim chętnych za super zabawę😊

            Dorota Klekocka- nauczycielka biologii i geografii

          • SPOTKANIE Z KIEROWCĄ SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH – LEKCJA ZAWODOZNAWSTWA

          • Na uczniów czeka wiele miłych niespodzianek. Taką niespodziankę mieli uczniowie klasy 2 udali się na spotkanie z p. Krzysztofem i p. Agnieszką Wojtczak kierowcami samochodów ciężarowych.

            Pani Agnieszka przygotowała prezentacje multimedialną , drugoklasiści  dopytywali także, w jaki sposób można zostać kierowcą takiego mechanicznego pojazdu. Usłyszeli, że najpierw należy zdać prawo jazdy kategorii B, następnie kategorii C i E. Kandydat na zawodowego kierowcę musi także zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców. Konieczne jest także posiadanie odpowiednich orzeczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy. Ważne jest też, aby kierowca samochodu ciężarowego posiadał cechy i predyspozycje, które pozwolą mu poradzić sobie z tą ciężką, wymagającą i przede wszystkim stresującą pracą. Pan Krzysztof  czekał na drugoklasistów na placu przed szkołą p. Krzysztof jest on zawodowym kierowcą ciężarówki, dostarczającym ładunki głównie w Polsce i Niemczech. Zaciekawieni drugoklasiści chętnie usiedli na fotel pasażera, oglądali kabinę kierowcy i jej wyposażenie. Dowiedzieli się, jak wygląda czas pracy kierowcy, z jaką prędkością i po jakich drogach może poruszać się samochód ciężarowy, co oznaczają dodatkowe na nim oznaczenia i jak odbywa się wymiana kontenerów. Dziękujemy za wspaniałe prezenty <3 Dziękujemy Państwu Wojtczak za poświęcony czas i przybliżenie uczniom klasy 2 zawodu kierowcy samochodu ciężarowego. Życzymy szerokich, bezpiecznych tras oraz tyle samo powrotów, co wyjazdów.

            Joanna Talkowska

            Monika Beśka

            Iwona Sobczyńska

          • TYDZIEŃ MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZY ROZPOCZĘTY!

          • Kolejny raz w naszej szkole organizowany jest tydzień matematyczno – przyrodniczy, gdzie nauczyciele przygotowują gry, zabawy, konkursy związane z przedmiotami ścisłymi.

            W tym roku każdego dnia przybliżamy jeden z przedmiotów.

            Poniedziałek był okrzyknięty dniem chemii i informatyki.

            Od rana w sali nr 11 można było uczestniczyć w pokazie druku 3D, tym razem drukowane były tangramy, które zostaną wykorzystane do zadań logicznych w czasie zajęć świetlicowych i lekcji matematyki. Uczniowie klas IV-V rozkodowywali obrazki wykorzystując aplikację Microsoft Excel. W trakcie tego tygodnia będzie możliwość pobrania zadań z kodowania od pana Krzysztofa Cichosza, a za ich poprawne rozwiązanie przewidziana jest słodka niespodzianka.

            W dalszej części dnia przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie dla wszystkich uczniów przygotowany został pokaz eksperymentów chemicznych. Do tej części przygotowali się uczniowie klasy siódmej: Diana, Hanna, Błażej, Filip oraz Adam. Samodzielnie wykonywali i prowadzili przygotowane przez siebie doświadczenia. Dla wzbogacenia pokazu eksperymentów, kilka ciekawych doświadczeń przygotowanych zostało przez panią dyrektor i jednocześnie nauczyciela chemii, Roksanę Kaczmarek – Cichosz. Wsparciem technicznym był pan Krzysztof Cichosz i asystenci z klasy siódmej.

            Eksperymentowanie przyniosło wiele radości. Entuzjazm najmłodszych uczestników był tak duży, że każdy chciał uczestniczyć w pokazie. Aplauz po wykonanym doświadczeniu, był najlepszą nagrodą dla prowadzących. Zainteresowanie było tak duże, że z czterdziestopięciominutowego pokazu, jaki był przewidziany, zrobiło się półtorej godziny.

            W trakcie zabawy uczniowie podjęli wyzwanie udzielenia odpowiedzi na nurtujące nas pytania:

            Czy z ziemniaka można wytworzyć prąd?

            Czy można stopić olej?

            Czy wulkan jest tylko na Sycylii?

            Ile pasty potrzebuje słoń do umycia kłów?

            Czy wszystko co płynie można nazwać cieczą?

            Czy wytrzymała jest linka z folii aluminiowej?

            Jaki gaz jest najlżejszy?

            Czy możemy zmienić głos?

            Czy węgiel zawsze się pali?

            Jaki gaz jest ciężki?

            Czy każdy papier się pali?

            Czy każdy lód jest zimny?

            Czy z wody można zrobić rzeźbę?

            Jak można zbudować parowóz na szkolnym korytarzu?

            Czy można odbarwić wodę?

            Oj!  Tych pytań w głowie naszej chemiczki było więcej J, zabrakło nam czasu na udzielenie odpowiedzi na wszystkie nurtujące ją pytania.

            Jeśli pokaz się podobał, to obiecujemy, że jeszcze taki zrobimy… A może i jeszcze ciekawszy?! Bo chemia jest niezmiernie magiczna i wciągająca… A nasi prowadzący byli bardzo kreatywni ;-) i na bieżąco reagowali na pojawiające się problemy w trakcie eksperymentów… No musicie wiedzieć, że reakcje chemiczne czasami nie zachodzą tak jak przewidziano to w opisie i często trzeba je powtórzyć… Ale wtedy jeszcze lepsza jest frajda i zabawa, jak trzeba coś zrobić jeszcze raz! Czyż nie jest tak?

            Wszyscy bawili się świetnie.

            Nasi ósmoklasiści dzisiaj byli tylko widzami, ale w najbliższym czasie wcielą się w rolę prowadzących. Nie zdradzamy jednak tajemnicy i czekamy na niespodziankę.

            Przez cały tydzień przybliżane będą życiorysy wielkich naukowców. Dziś do pokazu eksperymentów wprowadził nas krótki filmik z życiorysem naszego patrona, Ignacego Łukasiewicza. W tym miejscu należy dodać, iż właśnie w marcu urodził się nasz patron. Przez cały tydzień będziemy przybliżać jego postać wraz z innymi wielkimi naukowcami.

            W trakcie zajęć świetlicowych pod hasłem „Świetlica – Festiwal Nauki „Zostań Ignacym”, uczniom przybliżono postacie:  Ignacego Łukasiewicza, Jana Czochralskieg, Izaaka Newtona, Marię Skłodowską – Curie, a uczestnicy bawili się cieczą nienewtonowską, tworzyli tęczę chemiczną, układali puzzle z wizerunkami naukowców oraz kodowali w wersji karcianej „CODY RODY” .

             

            To był udany poniedziałek, teraz czekamy na następne dni tygodnia i kolejne odsłony fantastycznego świata nauki pn. „Zostań Ignacym” i Ty!!!

             

            Roksana Kaczmarek - Cichosz

            Krzysztof Cichosz

            Marta Łaba

            Katarzyna Szczepanik

            Uczniowie klasy VII: Diana, Hanna, Błażej, Filip oraz Adam

          • KWIATKI Z KWIATECZKOWA

          • Dzień 11 marca 2024 roku uczniowie z klas I – III rozpoczęli od spotkania z radosną muzyką.

            Po raz kolejny, dzięki współpracy naszej szkoły z Agencją Kulturalno – Usługową ARTOS z Koszalina nasi uczniowie mogli wysłuchać utworów granych „na żywo” oraz poznać kolejne instrumenty takie jak: flet, obój czy trąbka. Tym razem spotkanie odbyło się w wyjątkowo wiosennym nastroju. Obejrzeliśmy muzyczną bajkę o kwiatkach kończącą się morałem, iż dobre wychowanie jest kluczem do nawiązania najpiękniejszych relacji.
            Bardzo dziękujemy przybyłym dziś do nas muzykom Filharmonii Koszalińskiej za tak miłą i ciekawą lekcję muzyki.

          • DZIEŃ KOBIET W KLASIE III B

          • 8 marca to dzień, w którym panowie składają kobietom życzenia, ślą pozdrowienia i uśmiechy. W naszej klasie chłopcy złożyli dziewczynkom i paniom moc serdecznych życzeń oraz wręczyli kwiaty i czekoladki.

          • ŚWIETLICA KARTKA Z KALENDARZA DZIEŃ KOBIET

          • W piątek 8 marca obchodziliśmy wyjątkowy dzień, ważny zarówno dla tych dużych, jak i małych kobiet.

            W szkole radosna atmosfera panowała już od samego rana.

            Również w szkolnej świetlicy miała niezwykły charakter-tego dnia zamieniła się w prawdziwy salon piękności. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem, a kolejka do salonu nie miała końca. Każda dziewczynka chciała mieć możliwość stworzenia dowolnej stylizacji. Pomysłów było wiele, jednak najchętniej wybierano warkoczyki.

            Dopełnieniem dnia była fotobudka dedykowana wszystkim młodym damom.

            Oj, działo się, działo!

          • DZIEŃ GOFRA

          • Dzień gofra przygotowany przez Samorząd Uczniowski klas starszych poprawił humor wszystkim uczniom. Nasi uczniowie i pracownicy mieli okazję skosztować pysznych gofrów w czasie przerw. Dziękujemy za tak liczne zainteresowanie. Fundusze, które zebraliśmy, zostaną wykorzystane na działalność Samorządu. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie.

            Joanna Talkowska, Iwona Retecka, Anna Sowa i Justyna Rosowska

          • MALUCHY PODJĘŁY WYZWANIE

          • W dniach 6 i 7 marca 2024 roku chętni uczniowie naszych najmłodszych klas brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzowym ZUCH. Pierwszego dnia dzieci pisały test z zakresu edukacji wczesnoszkolnej, drugiego dnia musiały wykazać się widzą z języka angielskiego. Teraz czekamy na wyniki, trzymajcie za nas kciukiJ.