ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
KONKURS „KANGUR”
Jak co roku nasi uczniowie przystąpili do Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”, którego głównym organizatorem w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.
8Celem konkursu jest propagowanie kultury matematycznej wśród dzieci i młodzieży. W tym roku 31 uczniów z klasy II (kategoria Żaczek), klas III i IV (kategoria Maluch) i klas V i VI (kategoria Benjamin) zmierzyło się z niełatwymi zadaniami. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 75 minut a każdy uczeń otrzymał na koniec nagrodę uczestnictwa - logiczną układankę "Chiński Tangram Kangura Trzymamy kciuki za naszych uczestników i życzymy wysokich miejsc!!
DZIEŃ WODY NA ŚWIETLICY
Również i świetliczaki włączyły się czynnie w obchody Dnia Wody. Podczas zajęć wykonały prace plastyczne na przezroczystej folii stretch pod hasłem Nie pozwól, żeby to zaginęło.
16Niesamowity efekt wizualny prac pozwalał na obserwację powstania obrazu z obu stron. Oprócz rozwijania małej motoryki, rozbudzania kreatywności pozwoliły zaangażować się w działania ekologiczne. Prace powstały z wykorzystaniem farb i materiałów zakupionych w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.
Justyna Rosowska, Marta Łaba
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY W TEORII I W PRAKTYCE
22 marca obchodziliśmy Dzień Wody, którego tegoroczne hasło przewodnie to Woda dla pokoju. Była to okazja do zastanowienia się nad tym, ile i do czego zużywamy wodę?
Czy wykorzystujemy ją z rozwagą? Jakie ma ona znaczenie dla nas, roślin, zwierząt i całego ekosystemu. Realistyczne zdjęcia, niepodważalne dane dotyczące malejących zasobów wodnych na świecie oraz przykłady produktów spożywczych i codziennego użytku wymagające dużych nakładów wody, zrobiły wrażenie na uczniach klas IV- VII. Co więc zrobić, aby statystyki nie przerażały? Nic prostszego- zacząć od siebie. Sposobów na oszczędzanie wody może być naprawdę wiele-o czym przekonali się sami uczniowie wypisując oszczędnościowe patenty na kroplach wody. Teraz tylko wdrożyć je w życie.
Opiekunowie SK LOP: Anetta Petin, Dorota Klekocka
POLA NADZIEI
To coroczna kampania szerzenia idei hospicyjnej i zbierania pieniędzy na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej ciężko chorych i ich rodzin.
Symbolem nadziei są żonkile, które przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. W niedzielę, 24 marca 2024r. przed godziną 10.00 i przed 14.30 dla Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie kwestowali przed kościołem w Biesiekierzu nasi szkolni wolontariusze:
Maja Kowalczyk, Iza Serpina, Dorota Smagieł, Błażej Dutkiewicz oraz Filip Madaliński.
Każdy, kto wrzucił do puszki choćby symboliczną złotówkę – otrzymał kwiat nadziei – żonkil, kwiatek za datek i naklejki. Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za poświęcony czas wolny oraz wszystkim osobom hojnie zasilającym puszki ❤️❤️❤️
Sabina Baran - opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu,
Katarzyna Smagieł - opiekun Szkolnego Koła PCK i Klubu Wiewiórka
WIELKANOC W BIBLIOTECE
W dniu 25 marca 2024 r. uczniowie klasy VI z wychowawcą wybrali się na zajęcia wielkanocne do Biblioteki Gminnej w Biesiekierzu.
9Poznali tradycje, wzięli udział w zabawach, układali puzzle i rozwiązywali krzyżówkę świąteczną. To wszystko wprowadziło nas w świąteczną atmosferę. Dziękujemy bardzo pani dyrektor Agnieszce Hryniewicz za zaproszenie oraz paniom Katarzynie Janik i Anecie Orlikowskiej za przeprowadzenie zajęć.
Justyna Smagieł
BYĆ JAK IGNACY- ENERGIA PRZYSZŁOŚCI
Na zajęciach świetlicowych uczniowie klas I-III realizowali zagadnienia o energii przyszłości. Zajęcia rozpoczęły się dyskusją o źródłach energii wykorzystywanych dziś przez człowieka.
28Następnie zadaniem uczniów było zaprojektować pojazd przyszłości napędzany wybranym źródłem energii. Powstały w ten sposób różne najdziwniejsze pojazdy napędzane najczęściej energią słoneczną lub wietrzną. Największą frajdę sprawiła uczniom budowa samochodu z napędem balonowym- z rurek, wykałaczek, tektury, zakrętek po napojach i balonu. Następnie samochodziki wzięły udział w wyścigach. Dyskutowano również o przykładowych źródłach energii przyszłości np. : z resztek kakaowca albo podłóg kinetycznych. Na zakończenie zajęć uczniowie konstruowali mapę Energolandii - projektowali usytuowanie różnego rodzaju elektrowni i uzasadniali swój wybór.
Dorota Klekocka
WIELKANOCNE ŻYCZENIA DLA EMERYTÓW
Uczniowie klasy VI: Kuba Niemczuk, Kornelia Dłutek, Kornelia Szulęcka, Zuzanna Pedrycz, Lena Chudzyńska, Jagoda Krauze, Aleksandra Czarnecka i Nikola Gracka pod opieką wychowawcy Justyny Smagieł w okresie przedwielkanocnym odwiedzili naszych drogich emerytów – nauczycieli i pracowników z Biesiekierza i Parnowa. Złożyli najlepsze życzenia od całej społeczności szkolnej.
8Tradycyjna wizyta z życzeniami świątecznymi jak zawsze okazała się wspaniałą okazją do wymiany serdeczności i wspomnień. Nie zabrakło wzruszających momentów…
Naszym pozostałym emerytom z innych miejscowości życzenia wielkanocne również zostały przekazane albo wysłane pocztą.
Kartki świąteczne wykonywali nasi uczniowie podczas zajęć na świetlicy szkolnej, w szczególności : Amelia Dembska z kl. IIIa, Nina Gąsiorowska z kl. IIIb, Łukasz Łaba z kl. VI, Dorota Smagieł z kl. II, Daria Gilich z kl. II i Zuzanna Skruńdź z kl. II wraz z paniami Martą Łabą, Moniką Beśką i Dorotą Gilich. Autorką projektu jest pani Marta Łaba, a życzeń pani Joanna Lessnau.
WIELKIE SUKCESY NASZYCH NAJMŁODSZYCH
7 grudnia 2023 roku uczniowie klas I – III brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Konkurs składał się z pytań z zakresu wiedzy polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.
Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Bardzo miło nam poinformować, iż tytuł laureata i „Orła Edukacji Wczesnoszkolnej” otrzymało aż 9 osób:
Hanna Ryfun – klasa I – laureat –3 miejsce w kraju
Helena Michalska - klasa I – laureat – 5 miejsce w kraju
Hanna Sadłowska - klasa I – laureat – 5 miejsce w kraju
Patryk Krasicki - klasa I – laureat – 6 miejsce w kraju
Błażej Dłutek - klasa I – laureat – 9 miejsce w kraju
Maria Jańczak - klasa I – laureat – 9 miejsce w kraju
Franciszek Marszałek - klasa I – laureat – 13 miejsce w kraju
Zuzanna Skruńdź - klasa II – laureat – 13 miejsce w kraju
Przemysław Artych - klasa II – laureat – 18 miejsce w kraju
Równie wysokie wyniki osiągnęli:
Aleksander Troszczyński - klasa II – 24 miejsce w kraju
Daria Gilich - klasa II - 28 miejsce w kraju
Oskar Mazurkiewicz - klasa II – 29 miejsce w kraju
Oliwier Nowicki - klasa II – 33 miejsce w kraju
Dorota Smagieł - klasa II – 35 miejsce w kraju
Ksawery Wojtczak - klasa II – 38 miejsce w kraju
Kacper Smolarek - klasa III – 27 miejsce w kraju
Kacper Dembski - klasa III – 29 miejsce w kraju
Bartłomiej Koczmara - klasa III – 33 miejsce w kraju
Wiktor Teclaf - klasa III – 36 miejsce w kraju
Szkoła zaś otrzymała certyfikat placówki rozwijającej talenty.
Naszym uczniom serdecznie gratulujemy sukcesu! Jesteście wspaniali, a to dopiero początek Waszej przygody z nauką! Brawo!
NIEDZIELA Z POEZJĄ
24 marca 2024 roku, uczennice z klasy pierwszej a: Helena Michalska, Hanna Ryfun i Pola Żakowska uczestniczyły w Małym Konkursie Recytatorskim. Jego organizatorem było Centrum Kultury CK 105
w Koszalinie.W konkursie brali udział uczniowie z całego powiatu koszalińskiego. Każdy z uczestników zaprezentował dwa wiersze. Możliwość wysłuchania recytacji innych dzieci i własny występ był dla naszych reprezentantek rozwijającym doświadczeniem. Każda z nich dała z siebie wszystko, wykorzystując przy tym wiedzę nabytą podczas naszych przygotowań.
Miło mi poinformować, że Helena Michalska otrzymała od jury wyróżnienie.
Wszystkim dziewczynkom serdecznie gratuluję pracowitości, odwagi i talentu. Brawo! Wszyscy jesteśmy w Was dumni! Mamom naszych uczennic również gratuluję utalentowanych pociech
i bardzo dziękuję za pomoc i poświęcony czas.
Joanna Lessnau
WIELKANOCNA SESJA ZDJĘCIOWA
NAJZABAWNIEJSZE PACYNKI-NAGRODY ROZDANE!
21 marca odbył się finał konkursu na najzabawniejszą pacynkę ze skarpety związany ze Światowym Dniem Zespołu Downa oraz wręczenie nagród, którymi były flamastry, notes i słodycze.
21Pacynki były bardzo kreatywne i kolorowe, przedstawiały mapety, smoki, królewny, koty i inne śmieszne stwory. Gratulujemy pomysłowości!
Oto wygrani w konkursie:
1 miejsce - Hanna Ryfun klasa 1a,
2 miejsce - Dorota Smagieł klasa 2,
3 miejsce -Amelia Hoffman klasa 4.
Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych mam za wspaniałe babeczki z niespodzianką. Dzięki sprzedaży tych pyszności zebrano sporą kwotę, dzięki której ufundowano nagrody dla uczniów za udział w konkursach na Dzień Wiosny
Mariola Szymczak Iwona Retecka Justyna Smagieł Iwona Sobczyńska
KOLOROWO, EKOLOGICZNIE I Z PASJĄ
W dniu 21 marca 2024 po raz kolejny przyszła do nas wiosna. Nie obdarowała nas, co prawda, ciepłym słonecznym uśmiechem, ale my ją powitaliśmy niezwykle radośnie i pomysłowo.
73Nasz Samorząd Uczniowski , pod czujnym okiem opiekunek, pań: Joanny Talkowskiej i Iwony Reteckiej, zorganizował w tym dniu dwa konkursy. Pierwszy - na strój ekologiczny. Uczestniczyliśmy, więc w pokazie niezwykłej mody. Sukienki z worka, gustowne nakrycia głowy, strój robota, wikinga i wiele innych kolorowych przebrań przyciągały wzrok i wzbudzały zachwyt.
I miejsce w tym konkursie zdobyła Hanna Ryfun, z klasy I a
II miejsce otrzymała Julia Cincio z klasy II
III miejsce zostało przydzielone Hannie Sadłowskiej z klasy I a
Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali dyplom i słodką nagrodę.
Drugi konkurs nosił tytuł „Mam talent” i brali w nim udział uczniowie z klas I-III oraz IV – VIII.
I miejsce zdobyła Maja Węglińska z klasy II,
II miejsce zajęła Hanna Węgrzynek z klasy III a,
III miejsce otrzymała Hanna Ryfun z klasy I a,
natomiast w klasach klasach starszych
I miejsce zajęła Jagoda Krauze, z klasy VI,
II miejsce – Gabriela Nowicka, z klasy IV,
III miejsce – Oliwier Orlikowski, z klasy VI.
Konkurs ten pokazał jak wieloma różnymi talentami mogą pochwalić się nasi uczniowie. Prezentacje były ciekawe, inspirujące, a nawet zaskakujące! Podobnie jak „nośniki podręczników”, które zastąpiły szkolne plecaki. Torebki, taczki, pudła, worki, koszyki, skrzynki narzędziowe, walizki, siatki na kółkach, a nawet domki dla pupili były wykorzystywane tego dnia przez naszych kreatywnych uczniów do przenoszenia książek i zeszytów.
Nie zapomnieliśmy także o odwiecznej tradycji, jakim jest korowód z Marzannami i gaikami – maikami. I choć pogoda nie była sprzyjająca, ( cóż, w marcu jak w garncu), kolorowy pochód przeszedł przez całą szkołę oznajmiając wszystkim nadejście długo wyczekiwanej wiosny.
Dziękujemy bardzo wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu wiosennych atrybutów na ten dzień. Jak było radośnie i kolorowo można także zobaczyć oglądając filmiki autorstwa naszej Pani dyrektor Roksany Kaczmarek - Cichosz, która bawiła się z nami.
21 MARCA – DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
Dzień 21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny. To także Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa, inaczej zwany Dniem Kolorowej Skarpetki.
9Na całym świecie symbolem obchodów są kolorowe skarpetki nie do pary. To metafora niedopasowania genotypowego i społecznego jakie powoduje trisomia 21. To także rozpoznawalny znak wsparcia i aprobaty dla chorych, dla ich rodzin oraz opiekunów. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, solidaryzując się z osobami chorymi na Zespół Downa założyli tego dnia dwie różne, kolorowe skarpetki. Dzieci z klas 1-3 uczestniczyły także w prelekcji, dotyczącej podniesienia świadomości społecznej na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Ułożyły także hasło z rozsypanki sylabowej, które brzmiało „Jesteśmy kolorowi”, czyli barwni, różnorodni, tolerancyjni i uśmiechnięci!
Sabina Baran
Świetlica 20.03.2024 - Wielkie przygotowania do Wiosny
Uczniowie naszej szkoły nie mogą doczekać się już wiosny!!!
1Dlatego wspólnie na świetlicy wykonaliśmy dekoracje wiosenne w tym samą Panią Wiosnę Na jutrzejsze obchody Dnia Wiosny świetlica jest w pełni gotowa
Justyna Rosowska i Marta Łaba
NAUKI DLA SERCA I DUSZY
W dniach 18, 19 i 20 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych
10Nauki prowadził ksiądz Grzegorz Grabowski z parafii pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Koszalinie. Spotkania te były okazją do przypomnienia sobie kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Rekolekcjonista uświadomił nam, że nie jesteśmy tu, na ziemi włóczęgami bez celu, lecz pielgrzymami, którzy poprzez wierność bożym przykazaniom i realizacji naszych małych, codziennych obowiązków, zbliżamy się z nadzieją w sercu do osiągnięcia tego najważniejszego i najpiękniejszego celu, jakim jest nasze zbawienie. Dziękujemy księdzu Grzegorzowi za wygłoszone nauki i wzbudzenie w nas większego zapału by iść przez życie właściwą drogą.
DROGI RODZICU! CHROŃ SWOJE DZIECKO W SIECI!
nternet daje olbrzymie możliwości, ale wiąże się również z wieloma cyberzagrożeniami. Mogą być szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych użytkowników.
Dlatego jeśli jesteś rodzicem małego internauty, ale również jeśli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, weź udział w najnowszym webinarze ClickMeeting
"Rodzicu! Chroń prywatność dziecka w sieci"
Kiedy? 28.03.2024 o godz. 17:00
Gdzie? W wirtualnym pokoju ClickMeeting
Za ile? Bez jakichkolwiek opłat!
Zachęcamy do udziału w szkoleniu.
Oto link do szkolenia:
https://mail.clickmeeting.com/view.html?x=a62e&m=BTyBT&mc=d&s=NdndZ0g&u=Ha2&z=PaGsKOx&
ZAJĘCIA SPORTOWE NA KRĘGIELNI
W dniu 18 marca 2024 r. klasa VI z wychowawczynią udała się na zajęcia sportowe do kręgielni MS Bowling w Koszalinie.
17Gra w kręgle okazała się dla uczniów jedną z bardziej ekscytujących możliwości wspólnego spędzania czasu. Z pewnością przyczyni się do integracji zespołu klasowego.
Na młodych fanów bowlingu czekała spora dawka ruchu, śmiechu i niezapomnianej zabawy. Uczniowie wrócili do Biesiekierza radośni i zadowoleni, z nadzieją na przyszłe wyjazdy...
Justyna Smagieł
KONKURS - ŻYCIE I DOKONANIA IGNACEGO ŁUKASIEWICZA
LEKCJA PRZYRODY W PLENERZE
15 marca słoneczna, niemal wiosenna, pogoda pozwoliła na przeprowadzenie lekcji przyrody w plenerze.
5Czwartoklasiści, w ramach Tygodnia Nauki, wzięli udział w zajęciach na naszej nowo wybudowanej ścieżce edukacyjnej, a dokładnie na stanowisku Owadzi Zakątek. Skoro owadzi- nie mogło zabraknąć ciekawostek, zadań przyrodniczych, rebusów i zagadek związanych z tymi pożytecznymi, choć niewielkich rozmiarów mieszkańcami pól, lasów i łąk.
Archiwum Aktualności