ZAKĄTEK PTASICH TRELI
Szkolny ptasi zakątek jest idealnym miejscem dla mieszkających w pobliżu i zimujących ptaków.
Miejsce to powstało z projektu "„Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. W czasie zajęć przeprowadzonych z uczniami wykorzystano scenariusze z projektu o następującej tematyce: Z czego ptaki budują gniazdo, Zestaw zadań z eko-kalendarza oraz zestaw multimedialny do identyfikacji odgłosów ptaków.
Uczniowie w czasie zajęć w terenie zapełnili karmniki karmą dla ptaków i zapoznali się z treściami na tablicach edukacyjnych.
Będziemy teraz z oddali obserwować jak chętnie tutaj przylatują nasi ptasi przyjaciele.
Joanna Talkowska
OTWARCIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNO – PRZYRODNICZEJ I PODSUMOWANIE PROJEKTU „POWER FOREST – STRAŻNICY LASU DBAJĄ, UCZĄ, EDUKUJĄ”
Dnia 29 listopada 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” oraz otwarcie ścieżki edukacyjno- przyrodniczej, która była współfinansowana ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w ramach konkursu „Klasa z Drewna”.
Działania zawarte w projekcie (to) mają na celu promocję zrównoważonej gospodarki leśnej, społecznej funkcji lasów oraz rozwijanie zainteresowań uczniów z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej, ochrony przyrody i działań Lasów Państwowych.
Otwarta dziś ścieżka składa się z 6 stref do zajęć przyrodniczo-leśnych wraz z wiatą.
I - „Cztery pory roku” – przeznaczona do edukacji przyrodniczej dla dzieci z klas I-IV, gdzie znajdują się ławki, tablica kredowa oraz tablice edukacyjne rozszerzające wiedzę z zakresu przemian, jakie zachodzą w czasie roku w przyrodzie oraz przedstawiające rok pracy leśniczego szkółkarza.
II – „Owadzi zakątek” – w miejscu tym uczniom przybliżona zostanie konieczność ochrony owadów pożytecznych. Znajdują się tutaj piękne stoły wraz z siedziskami w kształcie plastrów miodu, ławki, ul oraz tablice edukacyjne.
III – „Leśna szkoła” – w tym miejscu znajduje się wiata wraz z grami i tablicami edukacyjnymi.
IV – „Szanuj las” – to zakątek z rozstawionymi tablicami edukacyjnymi wraz z koszami do segregacji śmieci. Uczniowie poznają w tej strefie, jak należy zachować się w lesie, czy jak prawidłowo przeprowadzić segregację śmieci.
V – „Zakątek ptasich treli” – uczniowie będą mogli dowiedzieć się tutaj, jakie są typy gniazd ptaków i zidentyfikować gatunek ptaka po jego odgłosie, jak również zapoznać się z gatunkami ptaków leśnych oraz rolą ptaków w lesie. W tym miejscu rozstawione są również tablice edukacyjne oraz budki lęgowe dla ptaków wraz z karmnikami.
VI – „Skarby lasu” – to mały zakątek miedzy istniejącym dębowym zadrzewieniem. W tej strefie znajduje się stół z ławkami oraz tablice edukacyjne. Uczniowie dowiedzą się, dlaczego las jest taki ważny oraz co nam daje.
Każda stacja umożliwi osobne prowadzenie warsztatów terenowych lub w czasie jednych zajęć przejście z uczniami przez całą ścieżkę. Projekt jest uzupełnieniem już istniejącej w szkole sali bioróżnorodności wyposażonej w edukacyjne gabloty, stoły i szafy, które pozwalają na rozwijanie zainteresowań z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej oraz szeroko rozumianej ochrony przyrody, jednak brak jest uwzględnienia zagadnień promocji lasów, zrównoważonej gospodarki, społecznej funkcji lasów czy działań Lasów Państwowych. Wytyczona ścieżka przebiega wokół budynku szkoły, w jej części zielonej.
Mamy nadzieję, że tak atrakcyjna ścieżka edukacyjna będzie służyła nie tylko naszym uczniom, ale wszystkim miłośsnikom przyrody i wypoczynku na łonie natury.
Pierwsza część uroczystości odbyła się na zewnątrz, to tutaj dokonano symbolicznego otwarcia ścieżki poprzez wypuszczenie zielonego balonika. Zaproszono: Mateusza Wagemanna – wicewojewodę Zachodniopomorskiego, Zbigniewa Kosa - prezesa Koszalińskiego Oddziału LOP, Janusza Obrembskiego - członka Okręgowego Oddziału LOP w Koszalinie, Monikę Tarnowską - sekretarza Gminy Biesiekierz, Przemysława Pobiegę - wikarego Parafii pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu, Roksanę Kaczmarek – Cichosz - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Biesiekierzu, Renatę Mankiewicz - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie, Agnieszkę Ławrynowicz - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Starych Bielicach, Annę Piotrowicz - wieloletniego dyrektora szkoły w Biesiekierzu, Dorotę Gilich - przewodniczącą rady rodziców oraz przedstawiciela uczniów - Lilianę Turalską - przewodniczącą SK LOP.
Następnie goście zostali zaproszeni na prezentację ścieżki przez członków SK LOP, której wierszowaną formę prezentacji przygotowała, specjalnie na tą okoliczność, pani Wanda Kamyk.
Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Rozpoczęto ją od oficjalnego powitania zaproszonych gości. Gośćmi honorowymi byli: pan Mateusz Wagemann wicewojewoda Zachodniopomorski, pan Piotr Nowak - nadleśniczy Nadleśnictwa Manowo, pan Ireneusz Stypuła - nadleśniczy Nadleśnictwa Białogard, pan Zbigniew Kos - prezes Koszalińskiego Zarządu LOP oraz Janusz Obrembski - członek okręgowego Oddziału LOP.
Z grona zaproszonych gości w uroczystości uczestniczyli również, przedstawiciele władz gminy Biesiekierz: pani Monika Tarnowska - sekretarz Gminy oraz pani Eugenia Grajper -wiceprzewodnicząca Rady Gminy, z grona radnych Gminy Biesiekierz: pani Grażyna Guzowska, pani Wioletta Zielińska- Zujewska, pani Małgorzata Jabłońska – Bauer, pan Krzysztof Kaźmierczak.
Z grona dyrektorów szkół: pani Roksana Kaczmarek – Cichosz - dyrektor szkoły, w której odbywała się uroczystość, pani Renata Mankiewicz - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie, pani Agnieszka Ławrynowicz - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Starych Bielicach oraz wieloletni byli dyrektorzy szkół: pani Anna Piotrowicz - dyrektora Szkoły w Biesiekierzu i pani Wanda Kamyk - dyrektora Szkoły w Starych Bielicach.
Gościliśmy również dyrektorów i kierowników jednostek instytucji zaprzyjaźnionych: panią Agnieszkę Hryniewicz - dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz, pana Mariusza Sydoruka - dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Biesiekierzu, panią Beatę Lisak - dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warninie, panią Emilię Węgrzynek - dyrektora Banku Żywności w Nowych Bielicach, panią Agnieszkę Łagodę - kierownika Placówek Wsparcia Dziennego w Gminie Biesiekierz, pana Jana Rodaka- kierownika Gminnych Służb Technicznych i Komunalnych.
Wśród gości znaleźli się także: pani Agnieszka Borzęcka - sołtysa Kotłowa, pan Leszek Matusik - prezes Stowarzyszenia Nasz Dom Biesiekierz, pan Marek Maśliński - specjalista ds. inwestycji i remontów w Gminie Biesiekierz, pani Dorota Gilich - przewodniczącą Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu, rodziców i uczniów, którzy wzięli udział w konkursach - fotograficznym i przyrodniczo- plastycznym.
Po powitaniu gości głos zabrały panie: Agnieszka Hryniewicz, Monika Tarnowska i Eugenia Grajper, przekazując piękne krzewy do nasadzeń wokół szkoły wraz ze słowami uznania za wkład i zaangażowanie w projekt, który będzie służył całej społeczności gminnej, a nie tylko szkolnej. Słowa uznania i podziękowania za zaangażowanie grona pedagogicznego w kształcenie ekologiczne dzieci i młodzieży padły również w czasie wypowiedzi pana wicewojewody Mateusza Wagemanna i pana Janusza Obrembskiego.
Upominki szkoła otrzymał również od pana Przemysława Jurewicza sołtysa w postaci pięknych krzewów, jak również od rady rodziców w postaci zapasu karmy dla ptaków. Dziękujemy niezmiernie za te prezenty.
Przed zaproszeniem gości przez prowadzące uroczystość - panie Dorotę Klekocką i Anette Petin do przyrodniczych konkurencji, głos zabrała pani dyrektor - Roksana Kaczmarek – Cichosz. W swojej wypowiedzi podkreśliła, jak ważna jest dziś edukacja ekologiczna i kontakt z naturą, co umożliwi istniejąca ścieżka edukacyjna wokół szkoły. Pomysł na realizację tego projektu wynikał z potrzeb placówki i jej uczniów. Jak zostało podkreślone w wypowiedzi posiadamy już w szkole Pracownię Bioróżnorodności, która jest wykorzystywana do prowadzenia zajęć w ławkach, ale brakowało miejsc na zewnątrz do lekcji plenerowych.
Po przemówieniach goście zostali zaproszeni do udziału w Konferencji „Młody Ekolog – strażnik lasu” oraz konkursów z udziałem członków SK LOP i chętnych uczestników spośród dorosłych. Konkursy cieszyły się dużym entuzjazmem uczestniczących i widowni.
Ważnym elementem tego spotkania było podsumowanie konkursów gminno – powiatowych, które odbyły się w ramach projektu.
W Powiatowym Konkursie Przyrodniczo – Plastycznym na „Najciekawszy Zielnik” laureatami zostali: Hubert Girczys ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu - miejsce I, Apolonia Antoszewska ze szkoły podstawowej w Bobolicach - miejsce II oraz Michał Kosut ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu - miejsce III. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali: Zofia Stręciwilk ze szkoły podstawowej w Bobolicach oraz Łukasz Łaba i Laura Kwiatkowska ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu.
W Gminnym Konkursie Fotograficznym pt. „Jesienny las” w kategorii klas I-III laureatami zostali: Natasza Sikora ze szkoły podstawowej w Świeminie - miejsce I, Kinga Kaczmarek - miejsce II i Julia Łońska - miejsce III ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu. Wyróżnienie otrzymała Kornelia Urbaniak ze szkoły podstawowej w Starych Bielicach.
W Gminnym Konkursie Fotograficznym pt. „Jesienny las” w kategorii klas IV-VIII laureatami zostali: Milena Iwanek - miejsce I, Oliwier Orlikowski - miejsce II i Kaja Jachnowiec - miejsce III ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu. Wyróżnienia/e otrzymał Dominik Franczak ze szkoły podstawowej w Starych Bielicach.
W konkursach łącznie wzięło udział 31 uczestników, każdy z nich otrzymał dyplom uczestnictwa i nagrodę pocieszenia. Wszystkim dziękujemy za udział i gratulujemy.
Nagrody w konkursach ufundowane zostały przez: pana Pawła Kaczmarka - właściciela firmy Industrial Air System, pana Leszka Matusika - prezesa Stowarzyszenia Nasz Dom Biesiekierz oraz panią Emilię Węgrzynek - dyrektora Banku Żywności w Nowych Bielicach.
Natomiast upominki dla opiekunów uczniów biorących udział w konkursach zasponsorowane zostały przez panią Judytę Wilemską – Kaczmarek – menagera Dworu Pomorskiego Luboradza.
Miłym akcentem było wykonanie tematycznych piosenek przez uczniów klasy 2 i 3a, którzy zostali przygotowanani przez panią Joannę Talkowską i pana Leszeka Piotrowicza, który jednocześnie zadbał o oprawę myzyczną uroczystości.
W części podsumowującej uroczystość, ale i za razem projekt, goście zapoznali się z działaniami uczniów i nauczycieli przedstawionymi w formie prezentacji multimedialnej.
Ważnym zakończeniem projektu były podziękowania dyrektor szkoły skierowane do osób, które wspomogły działania związane z realizacją projektu. Każda z tych osób odebrała ręcznie wypalane w plastrze drewna podziękowania. Byli to: pan wicewojewoda Mateusz Wagemann, pan wójt Gminy Biesiekierz Andrzej Leśniewicz, pan wicewójt Gminy Biesiekierz Tomasz Hołowaty, pan Jan Rodak - kierownikowi GSTiK wraz z pracownikami, pan Przemysław Jurewicz, pan Marek Maśliński, pan Andrzej Krzyżaniak, pan Przemysław Smagieł oraz pan Sławomir Smagieł.
Za pomoc i wsparcie w organizacji uroczystości otwarcia ścieżki podziękowania złożono również na ręce pani Wandy Kamyk za upiększenie słowem wierszowanym naszej uroczystości.
Podziękowania zostały złożone również rodzicom i pracownikom szkoły, którzy przygotowali poczęstunek, upieczenie ciast tematycznych i pyszną „dziką grochówkę” oraz pomagali wykonywać dekoracje oraz przygotowywać salę.
Młodość jest okresem, w którym determinuje się przyszłość człowieka, klaruje się światopogląd. To jest nasza rola i nasz cel, jako szkoły i pracujących tutaj nauczycieli. Wśród naszego grona jest wielu przyrodników i osób, dla których przyroda jest Matką.
Jak powiedział Władysław Szafer – wielki botanik:
„ochrona przyrody to ochrona człowieka przed człowiekiem. (…) ochrona przyrody to także ochrona Ojczyzny, jej piękna, zabytków, które są skarbami kultury narodowej. Rozszerzając dalej – powszechność ochrony przyrody, to jednoczenie się ludzi wokół szlachetnego celu. Tym samym ruch na rzecz ochrony przyrody staje się walką o pokój”.
Więc dbajmy, chrońmy, edukujmy od najmłodszych lat, aby Matka Ziemia mogła żyć.
„O CZYM SZUMIĄ STARE DRZEWA” – DEBATA MŁODYCH EKOLOGÓW28 listopada 2023 r. odbył się plenerowy panel dyskusyjny „O czym szumią stare drzewa?” z udziałem ekspertów – członków SK LOP z klasy VI i publiczności – uczniów klasy IV.
Szkolni przyrodnicy: Kaja, Lena, Liliana, Nikola, Kuba, Łukasz i Szymon dyskutowali o tym, co to jest ‘stare drzewo’ oraz co sprawia, że drzewa łamią się i przewracają. Rozważali, dlaczego z taką czułością patrzymy na starodrzew. Debatowali, co każdy z nas może zrobić dla drzew – niewyczerpanego bogactwa.
Dyskutujący odkryli także przed młodszymi kolegami tajemnice ‘rozmów’ drzew. Czwartoklasiści dowiedzieli się, że drzewa ‘mówią’ za pomocą zapachów i za pośrednictwem sieci korzeni, które są niczym drzewne telefony. Wiadomości, które sobie przekazują to np. ostrzeżenia o zagrożeniach. Debatujący podkreślili, że komunikacja drzew wpływa również na inne organizmy, takie jak owady czy ptaki. Wydając sygnały, drzewa mogą przyciągnąć m.in. biedronki, by pozbyć się szkodników.
Moderatorem spotkania był szóstoklasista Maciej, który omówił również zastosowanie drewna w naszym życiu. Panel dyskusyjny to jedno z działań przeprowadzonych w ramach projektu „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Katarzyna Grzegrzółka
Niesamowite spotkanie z młodymi leśnikamiDnia 22 listopada 2023 r. naszą szkołę odwiedzili uczniowie i ich opiekunowie z Technikum Leśnego w Warcinie. Cóż to było za spotkanie, oj działo się, działo…. Nasi goście rozpoczęli swoją wizytę od opowieści o swojej szkole- to 5-letnie technikum, którego zadaniem jest kształcenie przyszłych pokoleń leśników. Budynek szkoły mieści się w zabytkowym pałacu a wokół znajdują się pięknie zagospodarowane tereny zielone. Niewiele jest takich szkół w Polsce a ta jest tym bardziej wyjątkowa gdyż przy szkole prężnie działa Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych „Dżawat”. Dwa z tych ptaków przyjechały razem z naszymi gośćmi- sówka Pójdźka i jastrząb zwyczajny. Ptaki te stanowiły nie lada atrakcję dla naszych uczniów- nie obyło się bez głaskania, wspólnych zdjęć i oczywiście tysiąca pytań do ich opiekunów . Następnie pałeczkę w opowieściach przejął uczeń- sygnalista. Zaprezentował on i opowiedział o swoim instrumencie, jakim jest róg myśliwski. Potem na nim zagrał sygnały stanowiące oprawę polowania a całą salę wypełniły magiczne dźwięki. Niespodziewanie na salę wkroczył pilarz, przynosząc ze sobą piłę motorową. Okazało się, że uczeń ten to utytułowany pilarz, który zdobywa czołowe miejsca w ogólnopolskich zawodach pilarzy. Opowiedział on uczniom, na czym polega jedna z konkurencji podczas zawodów- chodzi mianowicie o umiejętność szybkiego złożenia i skręcenia piły motorowej w jak najkrótszym czasie. Mogliśmy obejrzeć pokaz tych umiejętności przy asyście głośnego odliczania czasu przez naszych uczniów. Cała czynność złożenia i skręcenia piły trwała kilkanaście sekund. Potem nastąpiła krótka przerwa ponieważ wszyscy musieli ubrać się i wyjść na zewnątrz. A tam….następna niespodzianka – pokaz umiejętności pilarzy, którzy w kilka sekund potrafili ogłowić konar z gałęzi, z kawałka drewna wyrzeźbili grzybka oraz zrobili pamiątkowe plastry drewna w kształcie serduszek dla naszych uczniów. Szczytem umiejętności było przecięcie kapsla od Pepsi piłą motorową, nie uszkadzając butelki z napojem. Zrobiło to na zebranych ogromne wrażenie a pilarz został nagrodzony brawami. Na koniec nasi uczniowie spotkali się z łucznikiem, który pokazał im profesjonalny łuk i opowiedział o strategiach celowania do tarczy. Aby postrzelać z łuku ustawiła się długa kolejka uczniów. Niektórzy nawet sprawnie trafiali w dziesiątkę. Nasze spotkanie z uczniami Technikum Leśnego w Warcinie odbyło się w ramach realizacji projektu „Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. To niesamowite spotkanie zakończyło się myśliwskim pozdrowieniem DARZ BÓR9Warsztaty- cenny surowiec drewno
W dniu 20.11.2023 r. na zajęciach świetlicowych dzieci wypalały wzory śnieżynek w drewnie. Na początku zajęć omówiono zasadę działania wypalarki do drewna i zasady bezpieczeństwa związane z jej użyciem. Następnie dzieci dowiedziały się jakie gatunki drewna są najlepsze do wypalania- chodzi o drewno pochodzące z drzewa liściastego, dobrze wysuszonego czyli np.: brzozy, buku, klonu lub dębu, ponieważ ma lepszą strukturę słoi niż drewno pochodzące z drzewa iglastego przez co jest mniej żywiczne i nie „płacze” podczas wypalania. Na początek zabawy z pirografią (bo tak fachowo nazywa się wypalanie w drewnie) poleca się sklejkę. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
5Wizyta strażników lasu w przedszkolu
Uczniowie kl. Il Daria i Ksawery wraz p. Joanną Talkowską i p.Justyną Rosowską w ramach projektu ,,Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują", współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalnych Lasów Państwowych, zorganizowali konferencję dla Przedszkola w Parnowie w formie prezentacji multimedialnej związanej z ekologią. Na początku wyjaśniono pojęcie ,,ekologia'', następnie omówiono zasady dbania o naszą planetę oraz sposoby, w jakie możemy pomóc naszej Ziemi, by jak najdłużej służyła ludzkości. Następnie poznano kodeks małego ekologa. Dzięki tak skonstruowanym zajęciom uczniowie przyswoili wiele ważnych wiadomości. To oni stanowić będą pokolenie, które naprawdę zajmie się tak istotnym czynnikiem codziennego życia w kolejnych latach. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą, dziękujemy za gościnę.Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
9DZIEŃ JEŻA W RAMACH PROJEKTU POWER FORESTPiątkowa świetlica w dniu 27 października 2023r. obchodzona była w ramach święta jeża. Ta mała istota jest niezmiernie pożytecznym ssakiem i każdy powinien wiedzieć, jak dbac o jeże i jak wygląda ich przygotowanie do zimy.Uczymy, edukujemy i dbamy -dzień jeża. Kolorowanki, film edukacyjny, ciekawostki o jeżach oraz świetlicowa rękodzielnia - tworzymy jeże z użyciem papieru, taśmy, bibuły oraz plasteliny.Było to jedno z działań przeprowadzonych w ramach projektu „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.Realizowano na zajęciach scenariusz projektowy: "Zestaw zadań z eko-kalendarza".Spotkanie z leśnikiem- w ramach projektu Power Forest
W piątek, 10 listopada 2023 r. naszą szkołę odwiedziła pani Katarzyna Stypuła- leśniczy szkółkarz z Nadleśnictwa Białogard. Klasa 7 i 8 dowiedziała się, jaką drogę edukacyjną obrać aby być leśnikiem. Pani leśniczy bardzo ciekawie opowiadała o swoim zawodzie i różnych aspektach pracy leśnika. Mówiła też o tym jak wyglądają lasy w Polsce, jak wygląda gospodarka leśna i o tym, że bardzo ważne jest abyśmy korzystali z dobrodziejstw płynących z lasu w sposób racjonalny. Uczniowie obejrzeli film o drewnie -„W dechę” , który daje sporo do myślenia i pokazuje lasy, drzewa i drewno w bardzo atrakcyjny i ciekawy sposób. Miłym akcentem spotkania były małe upominki dla uczniów w postaci drewnianych stojaczków na telefon. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
1A Year in the Power Forest
Uczniowie klas 3 B i 4 brały udział w zajęciach "A year ", w ramach projektu Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, edukują, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Podczas języka angielskiego dzieci poznały nazwy miesięcy i por roku, słuchały i korzystały z nowoczesnych technologii. Największy entuzjazm wzbudziły zajęcia ruchowe.
Uczniowie mogli pobawić się językiem angielskim, powklejać nazwy miesięcy w brzuszki stonogi, zagrać kartami wyrazowymi z miesiącami i porami roku, uzupełnić krzyżówkę, prezentować ruchem warunki pogodowe i zaśpiewać piosenkę o porach roku.
Justyna Smagieł
Monika Wiśniewska
25Zakątek ptasich treliGdy sikorka w okna puka, gdy wróbelek ziarnka szuka, słychać głośne ptaków krzyki : Wybudujcie nam karmniki!!! Rękodzielnia Świetlicowa do pomocy jest gotowa!!! Wtedy dzieci znoszą wszystko dbając też o środowisko. Są butelki i kapselki będą cieszyć się wróbelki. Jabłka, ziarna słoneczniki to są dla nich smakołyki. Będą jadły łakomczuchy aż napełnią swoje brzuchy. Wtedy wiosną podziękują, pięknym śpiewem obdarują. Tym sposobem wszystkie dzieci wiedzą jak przetwarzać śmieci. Bo nauka i zabawa w naszej szkole to podstawa!!!Jest to jedno z działań przeprowadzonych w ramach projektu „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.W czasie zajęć realizowano scenariusze: "Z czego ptaki budują gniazdo", Zestaw zadań z eko-kalendarza"Spotkanie z przedszkolakami w ramach projektu „Power Forest”
Uczniowie kl. Il wraz z wychowawczynią p. Joanną Talkowską i p. Moniką Wiśniewską w ramach projektu ,,Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują", współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, zorganizowali konferencję dla Przedszkola Happy Days w Starych Bielicach w formie prezentacji multimedialnej związanej z ekologią. Na początku wyjaśniono pojęcie ,,ekologia'', następnie omówiono zasady dbania o naszą planetę oraz sposoby w jaki możemy pomóc naszej Ziemi , by jak najdłużej służyła ludzkości. Następnie poznano kodeks małego ekologa. Dzięki tak skonstruowany zajęciom uczniowie przyswoili wiele ważnych wiadomości . To oni stanowić będą pokolenie, które naprawdę zajmie się tak istotnym czynnikiem codziennego życia w kolejnych latach. Przedszkolaki wykazali się ogromna wiedza, dziękujemy za gościnę.
11Drzewa - higiena dla naszej planety
Pod takim hasłem , w klasie I a, odbyły się zajęcia prowadzone przez wychowawczynię- p. Joannę Lessnau. Podczas lekcji dzieci zapoznały się z rolą drzew i lasu w przyrodzie oraz utrwaliły wiedzę na temat drzew liściastych i iglastych. Poznały także możliwości wykorzystania drewna jako produktu ekologicznego. Uczniowie zaprezentowali różne przedmioty wykonane z drewna, dzięki czemu uświadomili sobie, jak wiele rzeczy zrobionych z tego materiału służy nam w życiu codziennym. Zajęcia realizowane były w ramach projektu Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, edukują współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
3Strażnicy lasu edukują - młodzi ekolodzyUczniowie kl. Il wraz z wychowawczynią p. Joanną Talkowską w ramach projektu ,,Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują", współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, zorganizowali konferencję dla Klubu Seniora w Biesiekierzu oraz ŚDS Feniks w formie prezentacji multimedialnej związanej z ekologią. Na początku wyjaśniono pojęcie ,,ekologia'', następnie omówiono zasady dbania o naszą planetę oraz sposoby w jaki możemy pomóc naszej Ziemi , by jak najdłużej służyła ludzkości. Następnie poznano kodeks małego ekologa. Dzięki tak skonstruowany zajęciom uczniowie przyswoili wiele ważnych wiadomości . To oni stanowić będą pokolenie, które naprawdę zajmie się tak istotnym czynnikiem codziennego życia w kolejnych latach.W czasie spotkania przeprowadzono również debatę z seniorami. Mali strażnicy lasu bardzo aktywnie prowadzili spotkanie z seniorkami. Zrealizowano scenariusze zajęć projektowych "Drzewa - higiena dla planety", "Las - najbogatsze środowisko lądowe, " Eko - segregacja odpadów" .Dzień Seniora inaczej niż zawsze- nasi uczestnicy projektu „Power Forest”
Uczniowie kl. Il wraz z wychowawczynią p. Joanną Talkowską w ramach projektu ,,Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują", współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, zorganizowali konferencję dla Klubu Seniora w Biesiekierzu w formie prezentacji multimedialnej związanej z ekologią. Na początku wyjaśniono pojęcie ,,ekologia'', następnie omówiono zasady dbania o naszą planetę oraz sposoby w jaki możemy pomóc naszej Ziemi , by jak najdłużej służyła ludzkości. Następnie poznano kodeks małego ekologa. Dzięki tak skonstruowany zajęciom uczniowie przyswoili wiele ważnych wiadomości. To oni stanowić będą pokolenie, które naprawdę zajmie się tak istotnym czynnikiem codziennego życia w kolejnych latach.
POLA NADZIEI
Dziś uczniowie klas trzecich w Szkoła Podstawowa wraz z wychowawcami zasadzili w przyszkolnym ogrodzie cebulki żonkili.
Każdego roku w październiku sadzone są te żółte kwiaty. Jest to symboliczny akt solidarności z osobami nieuleczalnie chorymi. Wiosną, gdy zakwitają żonkile, które zostały dziś zasadzone, odbywa się szeroko zakrojona akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby naszego Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie, a ofiarodawcy otrzymają za datki – kwiat żonkila. Dzieci z chęcią wzięły dziś udział w tak szczytnej akcji, przygotowując ziemię pod cebulki kwiatów. Takie warsztatowe zajęcia są bardzo dobrą okazją do przybliżenia tematyki owadów pożytecznych , takich jak pszczoły. W czasie wyjścia z uczniami do szkolnego ogrodu omówiona została rola owadów pożytecznych takich jak pszczoły.
W czasie tych zajęć koordynatorzy projektu realizowali z uczniami następujące scenariusze: "W królestwie pszczół", "W leśnej pasiece", w ramach projektu „Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” oraz otwarcie ścieżki edukacyjno- przyrodniczej, która była współfinansowana ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w ramach konkursu Klasa z Drewna.
Opiekunowie:
Sabina Ogórkiewicz-Baran Monika Wiśniewska
„Power Forest”- strażnicy lasu dbają
Uczniowie klasy II w ramach projektu „Power Forest” uczestniczyli w lekcji dotyczącej tematyki ,,Warstwowa budowa lasu”. Na początku lekcji obejrzeli filmik, gdzie poznali cztery warstwy lasy, dowiedzieli się, jaka roślinność i jakie zwierzęta zamieszkują dane piętro. Następnie wykonali pracę plastyczną, która przedstawiała warstwową budowę lasu, a następnie wykonali opis ściółki, runa leśnego, podszytu, korony drzew. Uświadomili sobie, że aby las mógł funkcjonować bez zarzutu, organizmy z różnych pięter, połączone systemem wzajemnych zależności, muszą współżyć ze sobą. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Organizatorzy: Joanna Talkowska, Katarzyna Smagieł oraz uczniowie kl II.
7Obchody Dnia Drzewa - w ramach projektu Power Forest
W dniach 10-12 października na terenie naszej szkoły odbyły się akcje związane z obchodami Dnia Drzewa. Dzięki prezentacjom multimedialnym oraz ciekawym zajęciom przyrodniczym uczniowie, zarówno ci najmłodsi, jak i nieco starsi, mogli dowiedzieć się jakie gatunki drzew występują w polskich lasach, jak wielkie korzyści płyną z przebywania w ich otoczeniu, czym różni się bór od szkółki leśnej, a drewno od drzewa. Wiedzę zdobywać najlepiej w praktyce, więc uczniowie klasy I a i VII dopasowywali liście i owoce do odpowiednich gatunków drzew liściastych Akcjom towarzyszyła wystawa prac plastycznych i książek promujących to przyrodnicze święto. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Oby tym razem nauka …poszła w las.Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Organizatorzy: Joanna Lesnau z klasą I a
8Światowy Dzień Zwierząt i projekt Power Forest
6 października odbyło się podsumowanie działań związanych z obchodami tego święta. Członkowie SK LOP z klas V i VI przystąpili do konkursu czytelniczo- przyrodniczego Ciekawe życie zwierząt, polegającego na wyszukaniu w książkach, dostępnych w bibliotece szkolnej, odpowiedzi na 13 pytań dotyczących ciekawostek związanych z życiem różnych gatunków zwierząt, zarówno tych domowych, hodowlanych jak i dziko żyjących. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 10 października.
W drugiej części obchodów uczniowie klas III mogli zapoznać się z niesamowitym światem zwierząt zamieszkujących polskie lasy. Przygotowane przez wychowawczynie klas III, prowadzone metodami aktywizującymi zajęcia oraz prezentacje multimedialne, pozwoliły lepiej poznać świat żyjących w naturze zwierząt. To pierwsze, z wielu zaplanowanych działań realizowanych w ramach projektu "Klasa z drewna".Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Organizatorzy:
Dorota Klekocka, Anetta Petin klasy IV- VI
Sabina Ogórkiewicz- Baran, Monika Wiśniewska, klasy III a i III b
7ZAJĘCIA WARSZTATOWE W RAMACH PROJEKTU POWER FOREST.Jesień nas powitała. Z tej okazji uczniowie kl II wykonali swoje jesienne jeże, wykorzystując do tego dary jesieni czyli piękne, kolorowe liście .W trakcie zajęć realizowano scenariusz "Jak zmieniają się pogoda i przyroda w ciągu roku" z projektu "Power Forest" realizowanego w naszej szkole, było to jedno z działań przeprowadzonych w ramach projektu „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych."SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI " - STRAŻNICY LASU DBAJĄ, UCZĄ, EDUKUJĄPod takim hasłem przebiegała tegoroczna- 30 ogólnopolska akcja Sprzątania świata, do której, tradycyjnie w drugim tygodniu września, włącza się społeczność naszej szkoły. Jej zakres łączy nas nie tylko z naturą , ale i z sobą nawzajem. Uczniowie klas IV- VIII oraz dzieci młodsze ze świetlicy szkolnej, wspólnymi siłami uprzątnęli tereny przylegające do placówki oraz znajdujące się po obu stronach drogi na Parnowo i Biesiekierz kolonię. Niestety, pełne worki śmieci nie świadczą dobrze o ludziach je wyrzucających. W tym roku nasza akcja odbyła się pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia, która doceniając zaangażowanie naszych uczniów, dostarczyła ekologiczne materiały edukacyjne i dydaktyczne oraz certyfikat uczestnictwa w tej ogólnopolskiej akcji. Dziękujemy za zaangażowanie zarówno uczniom jak i nauczycielom. Niech takie akcje jak ,,Sprzątanie Świata – Polska” będą wspólną lekcją poszanowania środowiska naturalnego i najbliższej okolicy.Działania SK LOP obejmowały również promocję Lasów Państwowych, a uczniowie podjęli działania w ramach projektu „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.SK LOP: A.Petin, D. KlekockaPOZYSKALIŚMY KWOTĘ 100.000 zł W KONKURSIE
"KLASA Z DREWNA"
Jesteśmy szczęśliwymi zwycięzcami w konkursie Lasów Państwowych „Klasa z Drewna”. Autorzy pomysłu czyli: Roksana Kaczmarek – Cichosz, Joanna Talkowska stworzyli sześć stref edukacyjnych wokół budynku szkoły. Koszt budowy całej architektury drewnianej to kwota 100.000 zł.
Strefa I - „Cztery pory roku” - to edukacja przyrodnicza dla dzieci z klas I-IV, gdzie znajdować się będą 4 ławki, tablica kredowa oraz tablice edukacyjne rozszerzające wiedzę z zakresu przemian jakie zachodzą w czasie roku w przyrodzie, w lesie, Cykl życia lasu – od nasionka do drzewa, Budowa lasu, przybliżenie pracy leśnika oraz poznają rok pracy leśniczego szkółkarza.
Strefa II – „Owadzi zakątek” – tutaj rozstawiony zostanie stół, ławki, tablice edukacyjne. W miejscu tym uczniom przybliżona zostanie wędrówka roślin, gatunki roślin samopylnych i obcopylnych, owadów pożytecznych oraz roślin miododajnych. Przygotowane stanowisko będzie umożliwiało zakładanie szkolnego ogrodu miododajnego, a uczniowie będą tutaj uczyć się jak sami mogą pomóc roślinom i owadom oraz wykonać domek dla owadów pożytecznych.
Strefa III – „Leśna szkoła” – w tym miejscu staną 4 tablice dwustronne z treściami dotyczącymi zrównoważonej gospodarki leśnej, społecznej funkcji lasów, działań Lasów Państwowych oraz ochrony przyrody, w tym Las i jego rola w środowisku, W różnorodności siła – poznajemy różne gatunki drzew, Kto mieszka w lesie? oraz wiata, gdzie uczestnicy będą mogli dokonać na stołach notatek, wypełnić karty pracy czy zjeść posiłek na łonie natury.
Strefa IV – „Szanuj las” – rozstawione zostaną w tym miejscu tablice edukacyjne wraz z koszami do segregacji śmieci. Uczniowie zapoznają się Jak należy zachować się w lesie, wykonają zadania z Segregacji śmieci oraz z Eko-znakami. Otrzymają tutaj informacje dotyczące Czasu rozkładu śmieci, Drewnojady – ciekawe organizmy, Jak wygląda drugie życie drewna – co wiemy o martwych drzewach w lesie?
Strefa V – „Zakątek ptasich treli” – w tym miejscu rozstawione będą tablice edukacyjne a na pobliskich drzewach powieszone budki lęgowe dla ptaków. Uczniowie będą mogli zapoznać się tutaj z typami gniazd ptaków, gatunkami ptaków leśnych oraz rolą ptaków w lesie.
Strefa VI – „Skarby lasu” – w tej strefie zostanie postawiony stół z ławkami oraz tablice edukacyjne. W tym miejscu uczniowie dowiedzą się Dlaczego las jest taki ważny, Ile lasów jest w Polsce, Co nam daje las, Na czym polega gospodarka leśna, Drewno wokół nas – zastosowanie drewna w naszym życiu, Niewyczerpalne bogactwo – surowiec odnawialny. Na tym stanowisku uczniowie będą się uczyć również rozpoznawania rodzajów drewna.
Tak bogata infrastruktura na terenie naszej szkoły umożliwi wiele działań edukacyjnych. Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców na otwarcie naszej ścieżki edukacyjnej i edukację własną z zakresu przyrody. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Dyrektor szkoły
Roksana Kaczmarek - Cichosz
wraz z koordynatorami projektu:
Anettą Petin,
Dorotą Klekocką,
Justyną Rosowską
Joanną Talkowską
AKCJA SK LOP - MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI - STRAŻNICY LASU EDUKUJĄInformujemy, że w roku szkolnym 2023/2024 prowadzimy zbiórkę elektrośmieci w związku z przystąpieniem do programu Moje Miasto Bez Elektrośmieci. Zachęcamy do oddania zepsutego, zniszczonego lub przestarzałego elektro- sprzętu do szkoły. Zbiórkę prowadzimy do końca maja 2024 r. W zamian szkoła otrzyma możliwość zakupu pomocy naukowych dla uczniów.Akcje edukacyjne w trakcie prowadzonych zbiórek prowadzą członkowie SK LOP w ramach realizacji projektu „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Uświadamiają uczniów, rodziców, nauczycieli, społeczność gminną, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa las - czysty las. W trakcie spotkań przekazywać będą informacje dotyczące ochrony przyrody i roli Polskich Lasów.CZTERY PORY ROKUKącik przyrody w klasie 3b. Tworzenie tego miejsca, to idealny czas na przekazanie wiadomości o zmieniających się porach roku.W trakcie tworzenia kącika, uczniowie dowiedzieli się o roli lasów w Polsce i bogactwie naszej natury.W trakcie zajęć wykorzystano scenariusze zajęć umieszczone w projekcie „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.Pracowano na scenariuszu "Jak zmienia się pogoda i przyroda w ciągu roku".Dziękuję za zaangażowanie Uczniów, Rodziców i Opiekunów dzieci.Wychowawca Monika WiśniewskaOWADZI ZAKĄTEKOgródek klasy II. Przed wakacjami stworzyli swój własny kącik ogrodniczy, przygotowali skrzynie, następnie posadzili pomidory, por, seler, sałatę i kwiaty. Proszę zobaczyć jak wszystko urosło .Stworzyliśmy wspaniały zakątek dla owadów. To właśnie dzięki takim ogródkom powstającym na terenie naszej szkoły możemy wraz z uczniami obserwować życie owadów. Jest to miejsce gdzie zrealizowane zostały tematy z projektu "„Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Do prowadzonych zajęć wykorzystano scenariusze umieszczone w drugiej strefie naszego projektu "Owadzi zakątek": W królestwie pszczół, W leśnej pasiece. Pszczoły, Światowy Dzień Pszczoły.