• OTWARCIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNO – PRZYRODNICZEJ I PODSUMOWANIE PROJEKTU „POWER FOREST – STRAŻNICY LASU DBAJĄ, UCZĄ, EDUKUJĄ”

          • Dnia 29 listopada 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” oraz otwarcie ścieżki edukacyjno- przyrodniczej, która była współfinansowana ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w ramach konkursu „Klasa z Drewna”.

            Działania zawarte w projekcie (to) mają na celu promocję zrównoważonej gospodarki leśnej, społecznej funkcji lasów oraz rozwijanie zainteresowań uczniów z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej, ochrony przyrody i działań Lasów Państwowych.

            Otwarta dziś ścieżka składa się z 6 stref do zajęć przyrodniczo-leśnych wraz z wiatą.

            I -  „Cztery pory roku” – przeznaczona do edukacji przyrodniczej dla dzieci z klas I-IV, gdzie znajdują  się  ławki, tablica kredowa oraz tablice edukacyjne rozszerzające wiedzę z zakresu przemian, jakie zachodzą w czasie roku w przyrodzie oraz przedstawiające rok pracy leśniczego szkółkarza.

            II – „Owadzi zakątek” – w miejscu tym uczniom przybliżona zostanie konieczność ochrony owadów pożytecznych. Znajdują się tutaj piękne stoły wraz z siedziskami w kształcie plastrów miodu, ławki, ul oraz tablice edukacyjne.

            III – „Leśna szkoła” – w tym miejscu znajduje się wiata wraz z grami i tablicami edukacyjnymi.

            IV – „Szanuj las” – to zakątek z rozstawionymi tablicami edukacyjnymi wraz z koszami do segregacji śmieci. Uczniowie poznają w tej strefie, jak należy zachować się w lesie, czy jak prawidłowo przeprowadzić segregację śmieci.

            V – „Zakątek ptasich treli” – uczniowie będą mogli dowiedzieć się tutaj, jakie są typy gniazd ptaków i zidentyfikować gatunek ptaka po jego odgłosie, jak również zapoznać się z gatunkami ptaków leśnych oraz rolą ptaków w lesie. W tym miejscu rozstawione są również tablice edukacyjne oraz  budki lęgowe dla ptaków wraz z  karmnikami.

            VI – „Skarby lasu” – to mały zakątek miedzy istniejącym dębowym zadrzewieniem. W tej strefie znajduje się stół z ławkami oraz tablice edukacyjne. Uczniowie dowiedzą się, dlaczego las jest taki ważny oraz co nam daje.

            Każda stacja umożliwi osobne prowadzenie warsztatów terenowych lub w czasie jednych zajęć przejście z uczniami przez całą ścieżkę. Projekt jest uzupełnieniem już istniejącej w szkole sali bioróżnorodności  wyposażonej w edukacyjne gabloty, stoły i szafy, które pozwalają na rozwijanie zainteresowań z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej oraz szeroko rozumianej ochrony przyrody, jednak brak jest uwzględnienia zagadnień promocji lasów, zrównoważonej gospodarki, społecznej funkcji lasów czy działań Lasów Państwowych.  Wytyczona ścieżka przebiega wokół budynku szkoły, w jej części zielonej.

            Mamy nadzieję, że tak atrakcyjna ścieżka edukacyjna będzie służyła nie tylko naszym uczniom, ale wszystkim miłośsnikom przyrody i wypoczynku na łonie natury.

             

            Pierwsza część  uroczystości odbyła się na zewnątrz, to tutaj dokonano symbolicznego otwarcia ścieżki poprzez wypuszczenie zielonego balonika. Zaproszono: Mateusza Wagemanna – wicewojewodę Zachodniopomorskiego, Zbigniewa Kosa - prezesa Koszalińskiego Oddziału LOP, Janusza Obrembskiego - członka Okręgowego Oddziału LOP w Koszalinie,  Monikę Tarnowską - sekretarza Gminy Biesiekierz, Przemysława Pobiegę - wikarego Parafii pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu,  Roksanę Kaczmarek – Cichosz - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Biesiekierzu, Renatę Mankiewicz - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie, Agnieszkę Ławrynowicz - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Starych Bielicach, Annę Piotrowicz - wieloletniego dyrektora szkoły w Biesiekierzu, Dorotę Gilich - przewodniczącą rady rodziców oraz przedstawiciela uczniów - Lilianę Turalską -  przewodniczącą SK LOP.

            Następnie goście zostali zaproszeni na prezentację ścieżki przez członków SK LOP, której wierszowaną formę prezentacji przygotowała, specjalnie na tą okoliczność, pani Wanda Kamyk.

            Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Rozpoczęto ją od oficjalnego powitania zaproszonych gości. Gośćmi honorowymi byli: pan Mateusz Wagemann wicewojewoda Zachodniopomorski, pan Piotr Nowak - nadleśniczy Nadleśnictwa Manowo, pan Ireneusz Stypuła - nadleśniczy Nadleśnictwa Białogard, pan Zbigniew Kos - prezes Koszalińskiego Zarządu LOP oraz Janusz Obrembski - członek okręgowego Oddziału LOP.

            Z grona zaproszonych gości  w uroczystości uczestniczyli również, przedstawiciele władz gminy Biesiekierz: pani Monika Tarnowska - sekretarz Gminy oraz pani Eugenia Grajper -wiceprzewodnicząca Rady Gminy, z grona radnych Gminy Biesiekierz: pani Grażyna Guzowska, pani  Wioletta Zielińska- Zujewska, pani Małgorzata Jabłońska – Bauer, pan Krzysztof Kaźmierczak.

            Z grona dyrektorów szkół: pani Roksana Kaczmarek – Cichosz - dyrektor szkoły, w której odbywała się uroczystość, pani Renata Mankiewicz - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie, pani Agnieszka Ławrynowicz - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Starych Bielicach oraz  wieloletni byli dyrektorzy szkół: pani Anna Piotrowicz - dyrektora Szkoły w Biesiekierzu i pani Wanda Kamyk - dyrektora Szkoły w Starych Bielicach.

            Gościliśmy również dyrektorów i kierowników jednostek instytucji zaprzyjaźnionych: panią Agnieszkę Hryniewicz - dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz, pana Mariusza Sydoruka - dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Biesiekierzu, panią Beatę Lisak - dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warninie, panią Emilię Węgrzynek - dyrektora Banku Żywności w Nowych Bielicach, panią Agnieszkę Łagodę - kierownika Placówek Wsparcia Dziennego w Gminie Biesiekierz, pana Jana Rodaka-  kierownika  Gminnych Służb Technicznych i Komunalnych.

            Wśród gości znaleźli się także: pani Agnieszka Borzęcka - sołtysa Kotłowa, pan Leszek Matusik - prezes Stowarzyszenia Nasz Dom Biesiekierz, pan Marek Maśliński - specjalista ds. inwestycji i remontów w Gminie Biesiekierz, pani Dorota Gilich - przewodniczącą Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu, rodziców i  uczniów, którzy wzięli udział w konkursach - fotograficznym i przyrodniczo- plastycznym.

                         Po powitaniu gości głos zabrały panie: Agnieszka Hryniewicz, Monika Tarnowska i Eugenia Grajper, przekazując piękne krzewy do nasadzeń wokół szkoły wraz ze słowami uznania za wkład i zaangażowanie w projekt, który będzie służył całej społeczności gminnej, a nie tylko szkolnej. Słowa uznania i podziękowania za zaangażowanie grona pedagogicznego w kształcenie ekologiczne dzieci i młodzieży padły również w czasie wypowiedzi pana wicewojewody Mateusza Wagemanna i  pana Janusza Obrembskiego.   

                         Upominki szkoła otrzymał również od pana Przemysława Jurewicza sołtysa w postaci pięknych krzewów, jak również od rady rodziców w postaci zapasu karmy dla ptaków. Dziękujemy niezmiernie za te prezenty.

            Przed zaproszeniem gości przez prowadzące uroczystość - panie Dorotę Klekocką i Anette Petin do przyrodniczych konkurencji, głos zabrała pani dyrektor - Roksana Kaczmarek – Cichosz. W swojej wypowiedzi podkreśliła, jak ważna jest dziś edukacja ekologiczna i kontakt z naturą, co umożliwi istniejąca ścieżka edukacyjna wokół szkoły. Pomysł na realizację tego projektu wynikał z potrzeb placówki i jej uczniów. Jak zostało podkreślone w wypowiedzi posiadamy już  w szkole Pracownię Bioróżnorodności, która jest wykorzystywana do prowadzenia zajęć w ławkach, ale brakowało miejsc na zewnątrz do lekcji plenerowych.

            Po przemówieniach goście zostali zaproszeni do udziału w Konferencji „Młody Ekolog – strażnik lasu” oraz konkursów z udziałem członków SK LOP i chętnych uczestników spośród dorosłych. Konkursy cieszyły się dużym entuzjazmem uczestniczących i widowni.

            Ważnym elementem tego spotkania było podsumowanie konkursów gminno – powiatowych, które odbyły się w ramach projektu.

            W Powiatowym Konkursie Przyrodniczo – Plastycznym na „Najciekawszy Zielnik” laureatami zostali: Hubert Girczys ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu - miejsce I, Apolonia Antoszewska ze szkoły podstawowej w Bobolicach - miejsce II oraz Michał Kosut ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu - miejsce III. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali: Zofia Stręciwilk ze szkoły podstawowej w Bobolicach oraz Łukasz Łaba i Laura Kwiatkowska ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu.

            W Gminnym Konkursie Fotograficznym pt. „Jesienny las” w kategorii klas I-III laureatami zostali: Natasza Sikora ze szkoły podstawowej w Świeminie - miejsce I, Kinga Kaczmarek -  miejsce II i Julia Łońska - miejsce III ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu. Wyróżnienie otrzymała Kornelia Urbaniak ze szkoły podstawowej w Starych Bielicach.

            W  Gminnym Konkursie Fotograficznym pt. „Jesienny las” w kategorii klas IV-VIII laureatami zostali: Milena Iwanek - miejsce I, Oliwier Orlikowski - miejsce II i Kaja Jachnowiec - miejsce III ze szkoły podstawowej w Biesiekierzu. Wyróżnienia/e otrzymał Dominik Franczak ze szkoły podstawowej w Starych Bielicach.

            W konkursach łącznie wzięło udział 31 uczestników, każdy z nich otrzymał dyplom uczestnictwa i nagrodę pocieszenia. Wszystkim dziękujemy za udział i gratulujemy.

            Nagrody w konkursach ufundowane zostały przez: pana Pawła Kaczmarka - właściciela firmy Industrial Air System, pana Leszka Matusika - prezesa Stowarzyszenia Nasz Dom Biesiekierz oraz panią Emilię Węgrzynek - dyrektora Banku Żywności w Nowych Bielicach.

            Natomiast upominki dla opiekunów uczniów biorących udział w konkursach zasponsorowane zostały przez panią Judytę Wilemską – Kaczmarek – menagera Dworu Pomorskiego Luboradza.

            Miłym akcentem było wykonanie tematycznych piosenek przez uczniów klasy 2 i 3a, którzy zostali przygotowanani przez panią Joannę Talkowską i pana Leszeka Piotrowicza, który jednocześnie zadbał o oprawę myzyczną uroczystości.

                         W części podsumowującej uroczystość, ale i za razem projekt, goście zapoznali się z działaniami uczniów i nauczycieli przedstawionymi w formie prezentacji multimedialnej.

            Ważnym zakończeniem projektu były podziękowania dyrektor szkoły skierowane do osób, które wspomogły działania związane z realizacją projektu. Każda z tych osób odebrała ręcznie wypalane w plastrze drewna podziękowania. Byli to: pan wicewojewoda Mateusz Wagemann, pan wójt Gminy Biesiekierz Andrzej Leśniewicz,  pan wicewójt Gminy Biesiekierz Tomasz Hołowaty,  pan Jan Rodak - kierownikowi GSTiK wraz z  pracownikami, pan Przemysław Jurewicz, pan  Marek Maśliński, pan Andrzej Krzyżaniak, pan Przemysław Smagieł oraz pan Sławomir Smagieł. 

            Za pomoc i wsparcie w organizacji uroczystości otwarcia ścieżki podziękowania złożono również na ręce pani Wandy Kamyk za upiększenie słowem wierszowanym naszej uroczystości.

            Podziękowania zostały złożone również rodzicom i pracownikom szkoły, którzy przygotowali poczęstunek, upieczenie ciast tematycznych i pyszną „dziką grochówkę” oraz  pomagali wykonywać dekoracje oraz przygotowywać salę.

            Młodość jest okresem, w którym determinuje się przyszłość człowieka, klaruje się światopogląd. To jest nasza rola i nasz cel, jako szkoły i pracujących tutaj nauczycieli. Wśród naszego grona jest wielu przyrodników  i osób, dla których przyroda jest Matką.

            Jak powiedział Władysław Szafer – wielki botanik:

            „ochrona przyrody to ochrona człowieka przed człowiekiem. (…) ochrona przyrody to także ochrona Ojczyzny, jej piękna, zabytków, które są skarbami kultury narodowej. Rozszerzając dalej – powszechność ochrony przyrody, to jednoczenie się ludzi wokół szlachetnego celu. Tym samym ruch na rzecz ochrony przyrody staje się walką o pokój”.

                         Więc dbajmy, chrońmy, edukujmy od najmłodszych lat, aby Matka Ziemia mogła żyć.

          • „O CZYM SZUMIĄ STARE DRZEWA” – DEBATA MŁODYCH EKOLOGÓW

          • 28 listopada 2023 r. odbył się plenerowy panel dyskusyjny O czym szumią stare drzewa?z udziałem ekspertów – członków SK LOP z klasy VI i publiczności – uczniów klasy IV.

            Szkolni przyrodnicy: Kaja, Lena, Liliana, Nikola, Kuba, Łukasz i Szymon dyskutowali o tym, co to jest ‘stare drzewo’ oraz co sprawia, że drzewa łamią się i przewracają. Rozważali, dlaczego z taką czułością patrzymy na starodrzew. Debatowali, co każdy z nas może zrobić dla drzew – niewyczerpanego bogactwa.

            Dyskutujący odkryli także przed młodszymi kolegami tajemnice ‘rozmów’ drzew. Czwartoklasiści dowiedzieli się, że drzewa ‘mówią’ za pomocą zapachów i za pośrednictwem sieci korzeni, które są niczym drzewne telefony. Wiadomości, które sobie przekazują to np. ostrzeżenia o zagrożeniach. Debatujący podkreślili, że komunikacja drzew wpływa również na inne organizmy, takie jak owady czy ptaki. Wydając sygnały, drzewa mogą przyciągnąć m.in. biedronki, by pozbyć się szkodników.

            Moderatorem spotkania był szóstoklasista Maciej, który omówił również zastosowanie drewna w naszym życiu.

            Panel dyskusyjny to jedno z działań przeprowadzonych w ramach projektu „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”, współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

            Katarzyna Grzegrzółka

          • Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

          • Dnia 24 listopada 2023 r. naszą szkołę opanowały Misie. Były w klasach, na korytarzach szkolnych ....i w bibliotece.

            Do biblioteki ze  swoimi Misiami przybyli uczniowie klasy 3b. Były zabawy interaktywne- puzzle, quizy, zgadywanki. Dzieci rozwiązywały misiowe zagadki matematyczne i kolorowały misie. Każdy uczeń na koniec spotkania otrzymał Medal Przyjaciela Pluszowego Misia oraz piękną zakładkę do książki.

          • Niesamowite spotkanie z uczniami z Warcina

          • Dnia 22 listopada 2023 r. naszą szkołę odwiedzili uczniowie i ich opiekunowie z Technikum Leśnego w Warcinie.

            Cóż to było za spotkanie, oj działo się, działo…. Nasi goście rozpoczęli swoją wizytę od opowieści o swojej szkole- to 5-letnie technikum, którego zadaniem jest kształcenie przyszłych pokoleń leśników. Budynek szkoły mieści się w zabytkowym pałacu a wokół znajdują się pięknie zagospodarowane tereny zielone. Niewiele jest takich szkół w Polsce a ta jest tym bardziej wyjątkowa gdyż przy szkole prężnie działa Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych „Dżawat”. Dwa z tych ptaków przyjechały razem z naszymi gośćmi- sówka Pójdźka i jastrząb zwyczajny. Ptaki te stanowiły nie lada atrakcję dla naszych uczniów- nie obyło się bez głaskania, wspólnych zdjęć i oczywiście tysiąca pytań do ich opiekunów . Następnie pałeczkę w opowieściach przejął uczeń- sygnalista. Zaprezentował on i opowiedział o swoim instrumencie, jakim jest róg myśliwski. Potem na nim zagrał sygnały stanowiące oprawę polowania a całą salę wypełniły magiczne dźwięki. Niespodziewanie na salę wkroczył pilarz, przynosząc ze sobą piłę motorową. Okazało się, że uczeń ten to utytułowany pilarz, który zdobywa czołowe miejsca w ogólnopolskich zawodach pilarzy. Opowiedział on uczniom, na czym polega jedna z konkurencji podczas zawodów- chodzi mianowicie o umiejętność szybkiego złożenia i skręcenia piły motorowej w jak najkrótszym czasie. Mogliśmy obejrzeć pokaz tych umiejętności przy asyście głośnego odliczania czasu przez naszych uczniów. Cała czynność złożenia i skręcenia piły trwała kilkanaście sekund. Potem nastąpiła krótka przerwa ponieważ wszyscy musieli ubrać się i wyjść na zewnątrz. A tam….następna niespodzianka – pokaz umiejętności pilarzy, którzy w kilka sekund potrafili ogłowić konar z gałęzi, z kawałka drewna wyrzeźbili grzybka oraz zrobili pamiątkowe plastry drewna w kształcie serduszek dla naszych uczniów. Szczytem umiejętności było przecięcie kapsla od Pepsi piłą motorową, nie uszkadzając butelki z napojem. Zrobiło to na zebranych ogromne wrażenie a pilarz został nagrodzony brawami. Na koniec nasi uczniowie spotkali się z łucznikiem, który pokazał im profesjonalny łuk i opowiedział o strategiach celowania do tarczy. Aby postrzelać z łuku ustawiła się długa kolejka uczniów. Niektórzy nawet sprawnie trafiali w dziesiątkę. Nasze spotkanie z uczniami Technikum Leśnego w Warcinie odbyło się w ramach realizacji projektu „Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.  To niesamowite spotkanie zakończyło się myśliwskim pozdrowieniem DARZ BÓR 😊

          • Dzien Życzliwosci i Pozdrowień

          • Dzien Życzliwosci i Pozdrowień jest to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi sie ze Stanów Zjednoczonych.

            Oryginalna nazwa tego święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienia sobie "cześć" do przynajmniej 10 osób dziennie. Z tej okazji uczniowie klasy III a wraz z p. Moniką Beśką i Katarzyną Smagieł wybrali się do Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej "Feniks" w Biesiekierzu w celu przywitania i zastanowienia się, czy w dzisiejszych czasach jesteśmy dla siebie życzliwi?

            Warto by się zastanowić...

          • Wypalanie w drewnie

          • W dniu 20.11.2023 r. na zajęciach świetlicowych dzieci wypalały wzory śnieżynek w drewnie.

            Na początku zajęć omówiono zasadę działania wypalarki do drewna i zasady bezpieczeństwa związane z jej użyciem. Następnie dzieci dowiedziały się jakie gatunki drewna są najlepsze do wypalania- chodzi o drewno pochodzące z drzewa liściastego, dobrze wysuszonego czyli np.: brzozy, buku, klonu lub dębu, ponieważ ma lepszą strukturę słoi niż drewno pochodzące z drzewa iglastego przez co jest mniej żywiczne i nie „płacze” podczas wypalania. Na początek zabawy z pirografią (bo tak fachowo nazywa się wypalanie w drewnie) poleca się sklejkę. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Power Forest- strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” współfinansowanego ze  środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

          • Dzień Pracownika Socjalnego

          • 21 listopada to Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukaszewicza w Biesiekierzu wręczyli portrety wykonane przez uczennice kl II dla pracowników socjalnych. 

            Życzymy wszelkiej pomyślności, siły na każdy dzień i niezmiennie wiele wrażliwości, aby móc wykonywać ten trudny zawód. Życzymy również, aby praca była dla Państwa źródłem dumy i satysfakcji z pomocy niesionej innym. Jesteśmy pełni podziwu dla Waszych działań, dlatego składamy serdeczne podziękowania za Wasze codzienne starania, które przyczyniają się do zmiany na lepsze życia drugiej osoby

          • XIII Światowy dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada 2023r obchodziliśmy w SP Biesiekierz XIII Dzień Tabliczki Mnożenia.

            W tym dniu poprzez zabawę i wspólna integrację powtarzalismy, utrwalaliśmy i wzajemnie się sprawdzaliśmy ze znajomości tabliczki mnożenia. Zabawę rozpoczeliśmy od poszukiwania i rozwiązywaniu zadań ze stacji zadaniowych, rozmieszczonych na terenie szkoły. Na kolejnych przerwach Komisja uczniowska egzaminowała chętnych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły z tabliczki mnożenia. Wysokie umiejętności potwierdzały certyfikaty, które nasz Komisja wydawała po zdanym egzaminie… Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielą znakomitej znajomości Tabliczki Mnożenia.

          • LEKTUROWY ZAWRÓT GŁOWY - "AKADEMIA PANA KLEKSA"

          • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy IV dołączyli do projektu edukacyjnego "LEKTUROWY ZAWRÓT GŁOWY".

            Czwartoklasiści przenieśli się w magiczny świat "Akademii pana Kleksa". Uczestniczyli bowiem w niezwykłych lekcjach: kleksografii, przędzenia liter i geografii.

            Naukę rozpoczęli od lektury konkretnych fragmentów książki Jana Brzechwy. Następnie w ruch poszły farby i wyobraźnia. Uczniowie tworzyli niezwykłe kleksy. Zgadywali, co przedstawiają, nadawali im tutuły i wymyślali rymowanki.

            Później uczestniczyli w lekcji przędzenia liter. Z włóczki tworzyli wyrazy nawiązujące do lektury. Zabawy było co niemiara!

            Potem przyszedł czas na zajęcia geografii. Czwartoklasiści, podzieleni na grupy, otrzymali zdjęcia polskich miast, wzory kart pocztowych i znaczki. Musieli odgadnąć nazwy miejscowości, a następnie wysłać z nich pozdrowienia dla Ambrożego Kleksa. W treści kartek zapisywali, co udało im się zwiedzić, wykorzystując w tym celu doświadczenia własne i źródła internetowe.

            Pracując metodą projektu młodzi adepci szkoły pana Kleksa usprawniali pracę z tekstem źródłowym, ćwiczyli redagowanie kartek pocztowych, poznawali zabytki polskich miast, doskonalili umiejętność pracy w grupie, ćwiczyli motorykę małą i pobudzali swoją wyobraźnię.

            Katarzyna Grzegrzółka

          • Konferencja dla Przedszkola w Parnowie

          • Uczniowie kl. Il  Daria i Ksawery wraz p. Joanną Talkowską i p.Justyną Rosowską w  ramach projektu ,,Power Forest - strażnicy lasu dbają, uczą, edukują", współfinansowanego ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalnych Lasów Państwowych, zorganizowali konferencję dla Przedszkola w Parnowie w formie prezentacji multimedialnej związanej z ekologią.

            Na początku wyjaśniono pojęcie ,,ekologia'', następnie omówiono zasady dbania o naszą planetę oraz sposoby, w jakie możemy pomóc naszej Ziemi, by jak najdłużej służyła ludzkości. Następnie poznano kodeks małego ekologa. Dzięki tak skonstruowanym zajęciom uczniowie przyswoili wiele ważnych wiadomości. To oni stanowić będą pokolenie, które naprawdę zajmie się tak istotnym czynnikiem codziennego życia w kolejnych latach. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą, dziękujemy za gościnę

          • OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - dzień drugi

          • 10 listopada 2023 roku był w naszej szkole drugim dniem, w którym celebrowaliśmy naszą wolność i niepodległość. Na każdej przerwie rozbrzmiewały na korytarzach pieśni patriotyczne, a o godzinie 11: 11 zgromadziliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, by uroczyście odśpiewać hymn Polski.

            W ten sposób już po raz szósty braliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

            Od rana odbywał się dziś także Kapslowy Wyścig Pokoju. Na zaproszenie pani Sabiny Ogórkiewicz – Baran, naszą szkołę odwiedzili panowie Grzegorz Baran oraz Przemyslaw Piotrowiak . Poprowadzili oni pasjonującą grę, a była to już druga edycja gry w kapsle po specjalnie przygotowanym torze. Udział w turnieju brało po dwóch uczestników z każdej klasy (20 osób). Runda pierwsza, podzielona na dwa etapy wyłoniła ośmioro uczestników, którzy przeszli do głównego finału. Do finału zaproszona została także Pani dyrektor Roksana Kaczmarek-Cichosz, jako gość honorowy. Po pasjonującej rywalizacji, wyłonieni zostali zwycięzcy:

            Trzecie miejsce zajął Jakub Leśniewski z klasy 3b,

            Drugie miejsce zajęła Hanna Ludwiczak z klasy 7,

            Pierwsze miejsce przypadło Olafowi Kalince z klasy 1a.

            Dzieci otrzymały pamiątkowe medale oraz nagrody. Każdy uczestnik również otrzymał miłą niespodziankę. Nagrody i prezenty ufundowane zostały przez panów Grzegorza Barana i Przemysława Piotrowiaka – przyjaciół szkoły.

            Dziękujemy bardzo za poświęcony nam czas i wspaniałą zabawę w tradycyjnym stylu!

            Dzięki naszej Radzie Rodziców każdy został dziś poczęstowany pysznym świętomarcińskim rogalem, wypiekiem, którego tradycja sięga XIX wieku, kiedy to pieczono je w Poznaniu na dzień Świętego Marcina przypadający 11 listopada.

            Dzisiejsze świętowanie zakończył udział przedstawicieli naszej szkoły w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci z najmłodszych klas wraz ze swoimi wychowawczyniami i naszą panią dyrektor Roksaną Kaczmarek – Cichosz udały się pod obelisk PAMIĘCI WSZYSTKICH, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ZWYCIĘSTWA I POLSKOŚCI ZIEMI BIESIEKIERSKIEJ, by tam oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Pani dyrektor złożyła pod pomnikiem symboliczną różę, zaś przedstawiciele uczniów postawili znicz. Wszyscy tam zebrani mogli także usłyszeć piosenki patriotyczne w wykonaniu naszych uczniów oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Świeminie.

            Gazetki o tematyce niepodległościowej, przestrojone w biel i czerwień sale klasowe, galowe stroje, kotyliony, rozbrzmiewający po szkole śpiew naszych uczniów, poniedziałkowa akademia i dzisiejsze wydarzenia pokazały jak bardzo ważna jest dla nas Ojczyzna, jak nieocenioną wartość ma wolność i jacy jesteśmy szczęśliwi, żyjąc dziś w niepodległym kraju.

          • OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • W dniu 7 listopada 2023 roku świętowaliśmy w naszej szkole 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii.

            Na jej wstępie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu pani Anety Chmielewskiej – Szymańskiej, która przedstawiła w skrócie historię drogi Polski do niepodległości. Część artystyczną rozpoczął montaż słowno – muzyczny zaprezentowany przez naszych uczniów. Następnie obejrzeliśmy film o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Każda klasa mogła się wykazać swoją wiedzą o Ojczyźnie rozwiązując krzyżówkę. Tego dnia śpiewaliśmy także wspólnie pieśni patriotyczne wraz z wykonującymi je uczniami z klas I-III oraz szóstej. 

            Po występach głos zabrała dyrektor naszej szkoły pani Roksana Kaczmarek – Cichosz, która podkreśliła znaczenie niepodległości dla każdego Polaka. Przypomniała także o zawieszeniu flag na naszych domach, na znak miłości do Ojczyzny i szacunku dla tych, którzy walczyli o jej niepodległość.

            Akademię przygotowała pani Aneta Chmielewska – Szymańska we współpracy z panem Leszkiem Piotrowiczem i nauczycielami klas I-III odpowiedzialnymi za przygotowanie części muzycznej. Dzięki pani Marcie Łabie, która wykonała śpiewniki pieśni patriotycznych wszyscy mogliśmy włączyć się we wspólny śpiew.

            Na zakończenie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o patronie naszej szkoły Ignacym Łukasiewiczu, przygotowanym przez panią Anetę Chmielewską – Szymańską oraz ks. Przemysława Pobiegę. W konkursie tym brało udział 15 uczniów.

            I miejsce zajęły: Maja Kowalczyk i Weronika Szambelan

            II miejsce zajęli: Mikołaj Dąbrowski i Oliwier Orlikowski

            III miejsce zajęła Hanna Ludwiczak.

            Rozstrzygnięty został także konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o Ignacym Łukasiewiczu zorganizowanym przez panią Monikę Wiśniewską. Tu nagrody otrzymali: Igor Witkowski, Jakub Leśniewski, Ksawery Wojtczak, Julia łońska, Dorota Smagieł, Łukasz Łaba i Maja Kowalczyk.

            W konkursie na projekt nowego sztandaru szkoły dwa pierwsze miejsca zajęli : Izabela Serpina i Hubert Girczys. 

            Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczyły panie Edyta Girczys i Elżbieta Niemczyk, które także rozdały słodycze wszystkim uczniom naszej szkoły podarowane przez panią Emilię Węgrzynek, dyrektor Banku Żywności w Biesiekierzu. Za wszystkie podarunki serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy i zachęcamy wszystkich naszych uczniów do brania udziału w różnych konkursach!

          • Akcja Książka za książkę

          • Od 23 października 2023 r. trwa w naszej szkole akcja Książka za książkę, która została zorganizowana w ramach obchodów Października- miesiąca bibliotek.

            Polega ona na wymianie książek- należy przynieść swoją przeczytaną książkę i wymienić ją na tę, która leży na stoliku przy szkolnej bibliotece. Akcja cieszy się dość dużym powodzeniem dlatego zostanie przedłużona na kolejne dni. Zachęcam do udziału i wymiany książek uczniów i rodziców a także nauczycieli.

            Dorota Klekocka

            Nauczyciel bibliotekarz

          • Dzień Postaci z Bajek

          • W dniu 6 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek.Ależ było dziś kolorowo….a to za sprawą barwnych, bajkowych przebrań naszym uczniów.

            W klasach młodszych uczniowie bawili się interaktywnie oraz odgadywali tytuły bajek  zaszyfrowane w kalamburach. Odbyła się również akcja Bajkowe Czytanie, która polegała na głośnym czytaniu bajek- o „Lwie i myszy” i „O rybaku i złotej rybce”. Na przerwach międzylekcyjnych pani pedagog i pani z biblioteki szkolnej przeprowadzały quiz – czy znasz tę postać? Kto znał postać albo tytuł bajki, z której ona pochodzi mógł liczyć na cukierka i wylosowaną sentencję z bajki. W szkolnej bibliotece powstała gazetka okolicznościowa przedstawiająca bajkowe mądrości. Okazało się, że bez względu na wiek każdy lubi, zna  i ogląda bajki.

          • 2 BAL U KRÓLA

          • W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, dzieci i młodzież parafii Chrystusa Króla w Biesiekierzu bawili się na 2 Balu u Króla.

            Po uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym uczestnicy balu spotkali się na hali przy Szkole Podstawowej. Tam przy dobrej muzyce i zabawie dzieci poznawały sylwetki różnych Świętych Patronów. Nie brakowało gier i konkursów prowadzonych przez Siostry Salezjanki z Połczyna – Zdroju. Wiele radości i emocji wśród uczestników wzbudziło rozstrzygnięcie dwóch konkursów – na najlepsze przebranie oraz Portret mojego Patrona. Choć wszystkie dzieci były pięknie przebrane za swoich Patronów bądź aniołów zwyciężył Ksawery – który przebrał się za św. Józefa. Atrakcyjne nagrody wręczali proboszcz parafii ks. Zbigniew Kukiel i pani dyrektor szkoły Roksana Kaczmarek – Cichosz. Jak twierdzili – uczestniczący w balu – rodzice, takie ciekawe Noce Świętych są potrzebne, by przekazywać w przystępny sposób młodemu pokoleniu wartości, którymi żyli ich Święci Rówieśnicy czy Patronowie. Współprowadzący bal – ks. Przemysław Pobiega zaznaczył, że Święci są po to, by przypominać nam jak mamy żyć i że każdy może zostać świętym. Wystarczy zaufać Jezusowi i Jemu dać się poprowadzić. Na uwagę zasługuje liczna obecność rodziców, którzy towarzyszyli swoim dzieciom i wspólnie z nimi brali udział w zabawie. Organizatorami już drugiego Balu u Króla była parafia i Szkoła Podstawowa w Biesiekierzu.

            Dziękujemy zaangażowanym nauczycielom: p. Joanie Talkowskiej i p. Katarzynie Smagieł za pomoc w organizacji tej uroczystości oraz  Radzie Rodziców za przygotowany pyszny poczęstunek.

            Ks. Przemysław Pobiega