Od rana w sali nr 11 można było uczestniczyć w pokazie druku 3D, tym razem drukowane były tangramy, które zostaną wykorzystane do zadań logicznych w czasie zajęć świetlicowych i lekcji matematyki. Uczniowie klas IV-V rozkodowywali obrazki wykorzystując aplikację Microsoft Excel. W trakcie tego tygodnia będzie możliwość pobrania zadań z kodowania od pana Krzysztofa Cichosza, a za ich poprawne rozwiązanie przewidziana jest słodka niespodzianka.
W dalszej części dnia przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie dla wszystkich uczniów przygotowany został pokaz eksperymentów chemicznych. Do tej części przygotowali się uczniowie klasy siódmej: Diana, Hanna, Błażej, Filip oraz Adam. Samodzielnie wykonywali i prowadzili przygotowane przez siebie doświadczenia. Dla wzbogacenia pokazu eksperymentów, kilka ciekawych doświadczeń przygotowanych zostało przez panią dyrektor i jednocześnie nauczyciela chemii, Roksanę Kaczmarek – Cichosz. Wsparciem technicznym był pan Krzysztof Cichosz i asystenci z klasy siódmej.
Eksperymentowanie przyniosło wiele radości. Entuzjazm najmłodszych uczestników był tak duży, że każdy chciał uczestniczyć w pokazie. Aplauz po wykonanym doświadczeniu, był najlepszą nagrodą dla prowadzących. Zainteresowanie było tak duże, że z czterdziestopięciominutowego pokazu, jaki był przewidziany, zrobiło się półtorej godziny.
W trakcie zabawy uczniowie podjęli wyzwanie udzielenia odpowiedzi na nurtujące nas pytania:
Czy z ziemniaka można wytworzyć prąd?
Czy można stopić olej?
Czy wulkan jest tylko na Sycylii?
Ile pasty potrzebuje słoń do umycia kłów?
Czy wszystko co płynie można nazwać cieczą?
Czy wytrzymała jest linka z folii aluminiowej?
Jaki gaz jest najlżejszy?
Czy możemy zmienić głos?
Czy węgiel zawsze się pali?
Jaki gaz jest ciężki?
Czy każdy papier się pali?
Czy każdy lód jest zimny?
Czy z wody można zrobić rzeźbę?
Jak można zbudować parowóz na szkolnym korytarzu?
Czy można odbarwić wodę?
Oj! Tych pytań w głowie naszej chemiczki było więcej J, zabrakło nam czasu na udzielenie odpowiedzi na wszystkie nurtujące ją pytania.
Jeśli pokaz się podobał, to obiecujemy, że jeszcze taki zrobimy… A może i jeszcze ciekawszy?! Bo chemia jest niezmiernie magiczna i wciągająca… A nasi prowadzący byli bardzo kreatywni ;-) i na bieżąco reagowali na pojawiające się problemy w trakcie eksperymentów… No musicie wiedzieć, że reakcje chemiczne czasami nie zachodzą tak jak przewidziano to w opisie i często trzeba je powtórzyć… Ale wtedy jeszcze lepsza jest frajda i zabawa, jak trzeba coś zrobić jeszcze raz! Czyż nie jest tak?
Wszyscy bawili się świetnie.
Nasi ósmoklasiści dzisiaj byli tylko widzami, ale w najbliższym czasie wcielą się w rolę prowadzących. Nie zdradzamy jednak tajemnicy i czekamy na niespodziankę.
Przez cały tydzień przybliżane będą życiorysy wielkich naukowców. Dziś do pokazu eksperymentów wprowadził nas krótki filmik z życiorysem naszego patrona, Ignacego Łukasiewicza. W tym miejscu należy dodać, iż właśnie w marcu urodził się nasz patron. Przez cały tydzień będziemy przybliżać jego postać wraz z innymi wielkimi naukowcami.
W trakcie zajęć świetlicowych pod hasłem „Świetlica – Festiwal Nauki „Zostań Ignacym”, uczniom przybliżono postacie: Ignacego Łukasiewicza, Jana Czochralskieg, Izaaka Newtona, Marię Skłodowską – Curie, a uczestnicy bawili się cieczą nienewtonowską, tworzyli tęczę chemiczną, układali puzzle z wizerunkami naukowców oraz kodowali w wersji karcianej „CODY RODY” .
To był udany poniedziałek, teraz czekamy na następne dni tygodnia i kolejne odsłony fantastycznego świata nauki pn. „Zostań Ignacym” i Ty!!!
Roksana Kaczmarek - Cichosz
Krzysztof Cichosz
Marta Łaba
Katarzyna Szczepanik
Uczniowie klasy VII: Diana, Hanna, Błażej, Filip oraz Adam