KONKURS Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI
WYNIKI KONKURSU
WYNIKI KONKURSU INFORMATYCZNEGO-PLASTYCZNO-CYFROWEGO O LAUR DYREKTORA V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. STANISŁAWA LEMA W KOSZALINIE
Uczennica naszej szkoły podjęła się wyzwania! Maja Kowalczyk z klasy 8 zakwalifikowała się do etapu finałowego konkursu informatycznego.
Pierwszy etap polegał na samodzielnym opracowaniu projektu elektronicznej pocztówki o wymiarach 1280 x 800 pikseli, na temat: „Sztuczna Inteligencja w Twoim świecie”.
Maja Kowalczyk z klasy 8 zakwalifikowała się do etapu finałowego.
Etap finałowy, odbędzie się 8 kwietnia 2024 r. w V LO w Koszalinie.
Podczas drugiego etapu uczestnicy przez 120 minut muszą samodzielnie wykonać reklamę na temat: „Koszalin widziany przez ChatGPT ”.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie finałowym !!!
Krzysztof Cichosz
Nauczyciel informatyki
2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY O AUTYZMIE
Dziś właśnie obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, co reprezentuje najnowszy symbol - tęczowy znak nieskończoności. Mówi nam on o różnorodności spektrum autyzmu i wskazuje na podejście w nowym ujęciu - neuroróżnorodności.Przypominamy, że cała społeczność szkolna w ten czwartek ubiera się na niebiesko, solidaryzując się z osobami ze spektrum autyzmu
W WIELKANOCNYM NASTROJU
27 marca 2024 roku był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Każda z klas miała okazję spotkać się przy świątecznym stole, składając sobie wielkanocne życzenia i dzieląc się tradycyjnym jajeczkiem. Życzenia złożyła uczniom także nasza Pani dyrektor Roksana Kaczmarek – Cichosz, która odwiedziła wszystkie klasy.
61Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Samorząd Szkolny zorganizował dla naszych najmłodszych uczniów podchody wielkanocne. Dzieci z klas I – III wraz ze swoimi wychowawcami miały za zadanie odnaleźć ukryte wokół szkoły czekoladowe jajka i zające. Aby je zdobyć należało najpierw odpowiedzieć na czekające w terenie zagadki. Dzieciom bardzo spodobała się ta zabawa na świeżym powietrzu, zwłaszcza, że pogoda dopisała.Kolejną atrakcją, jaka czekała dziś na naszych uczniów była sesja zdjęciowa, na której dzieci mogły poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów.To był piękny dzień, nie tylko ze względu na pogodę, ale przede wszystkim na mnóstwo pozytywnych emocji między nami.Dziękujemy Radzie Rodziców za czekoladowe zajączki, a wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu klasowych spotkań.Życzymy wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych!
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
“Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” Wisława Szymborska
7Reprezentanci Szkolnego Koła PCK i Klubu Wiewiórka wraz z opiekunami w dniu 25 marca 2024 r. udali się na cmentarz w Biesiekierzu w celu posprzątania, postawienia stroika wielkanocnego i zniczy na pomniku Ś.P. Marii i Józefa Kłyszejków, pierwszych nauczycieli naszej szkoły. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, dzieci zapaliły również świeczki na grobach innych nauczycieli i księży, którzy uczyli w naszej szkole.
Justyna Smagieł- opiekun Szkolnego Koła PCK
Katarzyna Smagieł – opiekun Klubu Wiewiórka PCK
WIELKANOC Z PCK
W marcu 2024 r. nasi uczniowie z SK PCK, Klubu Wiewiórka, SK Caritas i SK Wolontariatu zbierali żywność długoterminową dla osób najbardziej potrzebujących.
Wszystko zostało przekazane w dniu 26.03.24 r. do Caritas Parafii Gminy Biesiekierz, skąd trafi do najuboższych z terenu Biesiekierza i okolic w formie paczek świątecznych. Składamy serdeczne podziękowania naszym drogim uczniom i rodzicom za każdą pomoc!
Justyna Smagieł- opiekun Szkolnego Koła PCK
Katarzyna Smagieł – opiekun Klubu Wiewiórka PCK
Sabina Baran - opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Joanna Lessnau- opiekun Szkolnego Koła Caritas
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
KONKURS „KANGUR”
Jak co roku nasi uczniowie przystąpili do Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”, którego głównym organizatorem w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.
8Celem konkursu jest propagowanie kultury matematycznej wśród dzieci i młodzieży. W tym roku 31 uczniów z klasy II (kategoria Żaczek), klas III i IV (kategoria Maluch) i klas V i VI (kategoria Benjamin) zmierzyło się z niełatwymi zadaniami. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 75 minut a każdy uczeń otrzymał na koniec nagrodę uczestnictwa - logiczną układankę "Chiński Tangram Kangura Trzymamy kciuki za naszych uczestników i życzymy wysokich miejsc!!
DZIEŃ WODY NA ŚWIETLICY
Również i świetliczaki włączyły się czynnie w obchody Dnia Wody. Podczas zajęć wykonały prace plastyczne na przezroczystej folii stretch pod hasłem Nie pozwól, żeby to zaginęło.
16Niesamowity efekt wizualny prac pozwalał na obserwację powstania obrazu z obu stron. Oprócz rozwijania małej motoryki, rozbudzania kreatywności pozwoliły zaangażować się w działania ekologiczne. Prace powstały z wykorzystaniem farb i materiałów zakupionych w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.
Justyna Rosowska, Marta Łaba
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY W TEORII I W PRAKTYCE
22 marca obchodziliśmy Dzień Wody, którego tegoroczne hasło przewodnie to Woda dla pokoju. Była to okazja do zastanowienia się nad tym, ile i do czego zużywamy wodę?
Czy wykorzystujemy ją z rozwagą? Jakie ma ona znaczenie dla nas, roślin, zwierząt i całego ekosystemu. Realistyczne zdjęcia, niepodważalne dane dotyczące malejących zasobów wodnych na świecie oraz przykłady produktów spożywczych i codziennego użytku wymagające dużych nakładów wody, zrobiły wrażenie na uczniach klas IV- VII. Co więc zrobić, aby statystyki nie przerażały? Nic prostszego- zacząć od siebie. Sposobów na oszczędzanie wody może być naprawdę wiele-o czym przekonali się sami uczniowie wypisując oszczędnościowe patenty na kroplach wody. Teraz tylko wdrożyć je w życie.
Opiekunowie SK LOP: Anetta Petin, Dorota Klekocka
POLA NADZIEI
To coroczna kampania szerzenia idei hospicyjnej i zbierania pieniędzy na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej ciężko chorych i ich rodzin.
Symbolem nadziei są żonkile, które przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. W niedzielę, 24 marca 2024r. przed godziną 10.00 i przed 14.30 dla Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie kwestowali przed kościołem w Biesiekierzu nasi szkolni wolontariusze:
Maja Kowalczyk, Iza Serpina, Dorota Smagieł, Błażej Dutkiewicz oraz Filip Madaliński.
Każdy, kto wrzucił do puszki choćby symboliczną złotówkę – otrzymał kwiat nadziei – żonkil, kwiatek za datek i naklejki. Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za poświęcony czas wolny oraz wszystkim osobom hojnie zasilającym puszki ❤️❤️❤️
Sabina Baran - opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu,
Katarzyna Smagieł - opiekun Szkolnego Koła PCK i Klubu Wiewiórka
WIELKANOC W BIBLIOTECE
W dniu 25 marca 2024 r. uczniowie klasy VI z wychowawcą wybrali się na zajęcia wielkanocne do Biblioteki Gminnej w Biesiekierzu.
9Poznali tradycje, wzięli udział w zabawach, układali puzzle i rozwiązywali krzyżówkę świąteczną. To wszystko wprowadziło nas w świąteczną atmosferę. Dziękujemy bardzo pani dyrektor Agnieszce Hryniewicz za zaproszenie oraz paniom Katarzynie Janik i Anecie Orlikowskiej za przeprowadzenie zajęć.
Justyna Smagieł
BYĆ JAK IGNACY- ENERGIA PRZYSZŁOŚCI
Na zajęciach świetlicowych uczniowie klas I-III realizowali zagadnienia o energii przyszłości. Zajęcia rozpoczęły się dyskusją o źródłach energii wykorzystywanych dziś przez człowieka.
28Następnie zadaniem uczniów było zaprojektować pojazd przyszłości napędzany wybranym źródłem energii. Powstały w ten sposób różne najdziwniejsze pojazdy napędzane najczęściej energią słoneczną lub wietrzną. Największą frajdę sprawiła uczniom budowa samochodu z napędem balonowym- z rurek, wykałaczek, tektury, zakrętek po napojach i balonu. Następnie samochodziki wzięły udział w wyścigach. Dyskutowano również o przykładowych źródłach energii przyszłości np. : z resztek kakaowca albo podłóg kinetycznych. Na zakończenie zajęć uczniowie konstruowali mapę Energolandii - projektowali usytuowanie różnego rodzaju elektrowni i uzasadniali swój wybór.
Dorota Klekocka
WIELKANOCNE ŻYCZENIA DLA EMERYTÓW
Uczniowie klasy VI: Kuba Niemczuk, Kornelia Dłutek, Kornelia Szulęcka, Zuzanna Pedrycz, Lena Chudzyńska, Jagoda Krauze, Aleksandra Czarnecka i Nikola Gracka pod opieką wychowawcy Justyny Smagieł w okresie przedwielkanocnym odwiedzili naszych drogich emerytów – nauczycieli i pracowników z Biesiekierza i Parnowa. Złożyli najlepsze życzenia od całej społeczności szkolnej.
8Tradycyjna wizyta z życzeniami świątecznymi jak zawsze okazała się wspaniałą okazją do wymiany serdeczności i wspomnień. Nie zabrakło wzruszających momentów…
Naszym pozostałym emerytom z innych miejscowości życzenia wielkanocne również zostały przekazane albo wysłane pocztą.
Kartki świąteczne wykonywali nasi uczniowie podczas zajęć na świetlicy szkolnej, w szczególności : Amelia Dembska z kl. IIIa, Nina Gąsiorowska z kl. IIIb, Łukasz Łaba z kl. VI, Dorota Smagieł z kl. II, Daria Gilich z kl. II i Zuzanna Skruńdź z kl. II wraz z paniami Martą Łabą, Moniką Beśką i Dorotą Gilich. Autorką projektu jest pani Marta Łaba, a życzeń pani Joanna Lessnau.
WIELKIE SUKCESY NASZYCH NAJMŁODSZYCH
7 grudnia 2023 roku uczniowie klas I – III brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Konkurs składał się z pytań z zakresu wiedzy polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.
Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Bardzo miło nam poinformować, iż tytuł laureata i „Orła Edukacji Wczesnoszkolnej” otrzymało aż 9 osób:
Hanna Ryfun – klasa I – laureat –3 miejsce w kraju
Helena Michalska - klasa I – laureat – 5 miejsce w kraju
Hanna Sadłowska - klasa I – laureat – 5 miejsce w kraju
Patryk Krasicki - klasa I – laureat – 6 miejsce w kraju
Błażej Dłutek - klasa I – laureat – 9 miejsce w kraju
Maria Jańczak - klasa I – laureat – 9 miejsce w kraju
Franciszek Marszałek - klasa I – laureat – 13 miejsce w kraju
Zuzanna Skruńdź - klasa II – laureat – 13 miejsce w kraju
Przemysław Artych - klasa II – laureat – 18 miejsce w kraju
Równie wysokie wyniki osiągnęli:
Aleksander Troszczyński - klasa II – 24 miejsce w kraju
Daria Gilich - klasa II - 28 miejsce w kraju
Oskar Mazurkiewicz - klasa II – 29 miejsce w kraju
Oliwier Nowicki - klasa II – 33 miejsce w kraju
Dorota Smagieł - klasa II – 35 miejsce w kraju
Ksawery Wojtczak - klasa II – 38 miejsce w kraju
Kacper Smolarek - klasa III – 27 miejsce w kraju
Kacper Dembski - klasa III – 29 miejsce w kraju
Bartłomiej Koczmara - klasa III – 33 miejsce w kraju
Wiktor Teclaf - klasa III – 36 miejsce w kraju
Szkoła zaś otrzymała certyfikat placówki rozwijającej talenty.
Naszym uczniom serdecznie gratulujemy sukcesu! Jesteście wspaniali, a to dopiero początek Waszej przygody z nauką! Brawo!
NIEDZIELA Z POEZJĄ
24 marca 2024 roku, uczennice z klasy pierwszej a: Helena Michalska, Hanna Ryfun i Pola Żakowska uczestniczyły w Małym Konkursie Recytatorskim. Jego organizatorem było Centrum Kultury CK 105
w Koszalinie.W konkursie brali udział uczniowie z całego powiatu koszalińskiego. Każdy z uczestników zaprezentował dwa wiersze. Możliwość wysłuchania recytacji innych dzieci i własny występ był dla naszych reprezentantek rozwijającym doświadczeniem. Każda z nich dała z siebie wszystko, wykorzystując przy tym wiedzę nabytą podczas naszych przygotowań.
Miło mi poinformować, że Helena Michalska otrzymała od jury wyróżnienie.
Wszystkim dziewczynkom serdecznie gratuluję pracowitości, odwagi i talentu. Brawo! Wszyscy jesteśmy w Was dumni! Mamom naszych uczennic również gratuluję utalentowanych pociech
i bardzo dziękuję za pomoc i poświęcony czas.
Joanna Lessnau
WIELKANOCNA SESJA ZDJĘCIOWA
NAJZABAWNIEJSZE PACYNKI-NAGRODY ROZDANE!
21 marca odbył się finał konkursu na najzabawniejszą pacynkę ze skarpety związany ze Światowym Dniem Zespołu Downa oraz wręczenie nagród, którymi były flamastry, notes i słodycze.
21Pacynki były bardzo kreatywne i kolorowe, przedstawiały mapety, smoki, królewny, koty i inne śmieszne stwory. Gratulujemy pomysłowości!
Oto wygrani w konkursie:
1 miejsce - Hanna Ryfun klasa 1a,
2 miejsce - Dorota Smagieł klasa 2,
3 miejsce -Amelia Hoffman klasa 4.
Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych mam za wspaniałe babeczki z niespodzianką. Dzięki sprzedaży tych pyszności zebrano sporą kwotę, dzięki której ufundowano nagrody dla uczniów za udział w konkursach na Dzień Wiosny
Mariola Szymczak Iwona Retecka Justyna Smagieł Iwona Sobczyńska
KOLOROWO, EKOLOGICZNIE I Z PASJĄ
W dniu 21 marca 2024 po raz kolejny przyszła do nas wiosna. Nie obdarowała nas, co prawda, ciepłym słonecznym uśmiechem, ale my ją powitaliśmy niezwykle radośnie i pomysłowo.
73Nasz Samorząd Uczniowski , pod czujnym okiem opiekunek, pań: Joanny Talkowskiej i Iwony Reteckiej, zorganizował w tym dniu dwa konkursy. Pierwszy - na strój ekologiczny. Uczestniczyliśmy, więc w pokazie niezwykłej mody. Sukienki z worka, gustowne nakrycia głowy, strój robota, wikinga i wiele innych kolorowych przebrań przyciągały wzrok i wzbudzały zachwyt.
I miejsce w tym konkursie zdobyła Hanna Ryfun, z klasy I a
II miejsce otrzymała Julia Cincio z klasy II
III miejsce zostało przydzielone Hannie Sadłowskiej z klasy I a
Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali dyplom i słodką nagrodę.
Drugi konkurs nosił tytuł „Mam talent” i brali w nim udział uczniowie z klas I-III oraz IV – VIII.
I miejsce zdobyła Maja Węglińska z klasy II,
II miejsce zajęła Hanna Węgrzynek z klasy III a,
III miejsce otrzymała Hanna Ryfun z klasy I a,
natomiast w klasach klasach starszych
I miejsce zajęła Jagoda Krauze, z klasy VI,
II miejsce – Gabriela Nowicka, z klasy IV,
III miejsce – Oliwier Orlikowski, z klasy VI.
Konkurs ten pokazał jak wieloma różnymi talentami mogą pochwalić się nasi uczniowie. Prezentacje były ciekawe, inspirujące, a nawet zaskakujące! Podobnie jak „nośniki podręczników”, które zastąpiły szkolne plecaki. Torebki, taczki, pudła, worki, koszyki, skrzynki narzędziowe, walizki, siatki na kółkach, a nawet domki dla pupili były wykorzystywane tego dnia przez naszych kreatywnych uczniów do przenoszenia książek i zeszytów.
Nie zapomnieliśmy także o odwiecznej tradycji, jakim jest korowód z Marzannami i gaikami – maikami. I choć pogoda nie była sprzyjająca, ( cóż, w marcu jak w garncu), kolorowy pochód przeszedł przez całą szkołę oznajmiając wszystkim nadejście długo wyczekiwanej wiosny.
Dziękujemy bardzo wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu wiosennych atrybutów na ten dzień. Jak było radośnie i kolorowo można także zobaczyć oglądając filmiki autorstwa naszej Pani dyrektor Roksany Kaczmarek - Cichosz, która bawiła się z nami.
Archiwum Aktualności