• Rozpoczęcie projektu: „ZMIANA IMIENIA SZKOŁY”

          • Rozpoczęto projekt pod nazwą:
            ZMIANA IMIENIA SZKOŁY”, DOTYCZY PROPOZYCJI ZMIANY PATRONA  
            SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. kpt. Władysława Wysockiego w Biesiekierzu.

            Pierwsze decyzje o zmianie patrona szkoły podjęte zostały już przez poprzedniego dyrektora, Panią Annę Piotrowicz. Rada Pedagogiczne na początku roku szkolnego 2023/2024 jednogłośnie podjęła decyzje o kontynuacji tego zadania. 

            Powodem zmiany imienia jest potrzeba uzyskania swoistej indywidualności i tożsamości oraz oparcia  działań wychowawczych na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością Patrona, będącego wzorem dla uczniów naszej szkoły, a przede wszystkim wskazywanie uczniom autorytetów i wzorów do naśladowania. Taka potrzeba skłoniła również obecnego dyrektora do podjęcia działań zmierzających
            do wyboru nowego patrona Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu w związku ze zbliżającym się w roku 2025 jubileuszem 80-lecia szkoły. Propozycja zmiany imienia szkoły była kilkakrotnie sygnalizowana zarówno na posiedzeniach rady pedagogicznej, jak i rady rodziców, jednak faktyczne działania były oddalane z powodu braku czasu i środków na ten cel. Obecnie zbliżając się do jubileuszu szkoły –proponuję połączyć działania jubileuszowe z działaniami zmierzającymi do nadania szkole nowego patrona – będącego autorytetem dla młodych ludzi - uczniów naszej szkoły.

            Szkoła wychowuje przez wszystko, co stanowi szkołę. Nie można więc zredukować roli wychowawczej szkoły wyłącznie do programów wychowawczych, profilaktycznych czy też różnego rodzaju akcji.  Specyfiką pracy szkoły jest wytwarzanie dóbr duchowych, co wymaga odpowiedniej atmosfery psychicznej. Wychowanie, które jest procesem ciągłym, odbywa się w każdej sytuacji szkolnej. Bardzo pomocnym w procesie wychowania jest oparcie tegoż procesu o wzór osobowościowy patrona szkoły.

            Wybór patrona szkoły winien być wyborem zgodnym dokonanym przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Na patrona szkoły wybrać należy osobę lub patrona zbiorowego, która będzie wzorem i autorytetem dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

            W najbliższym czasie organy statutowe szkoły (Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Samorząd Szkolny) w drodze uchwały podejmą decyzję o wyborze kandydata i skierują wspólny wniosek do Urzędu Gminy w Biesiekierzu o nadanie nowego imienia szkole. W dokumencie tym znajdzie się także wyczerpująca prezentacja sylwetki patrona.

            Wybór patrona jest  sprawą dużej wagi, dlatego do projektu włącza się całą szkolną społeczność, czyli uczniowie, rodzice i nauczyciele.

            Proszę o podanie swoich pomysłów, które zostaną dołączone do już złożonych przez radę pedagogiczną. Liczę na kreatywność oraz wnikliwość w analizie  składanych propozycji.                                                                                                                                                                            Dyrektor

          • Bal karnawałowy

          • 9.02.2023r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas 1-8. Dzieci uczestniczyły w wesołych grach i zabawach.

            Każdy z uczniów miał strój karnawałowy. Był też słodki poczęstunek i dużo dobrej muzyki. Humory dopisywały, dzieci tańczyły, skakały i bawiły się w rytm najnowszych przebojów. Zabawa odbyła się w klasie nr 4 i w sali gimnastycznej.

          • Jesteśmy różni - Jesteśmy razem

          • 14 lutego to data dobrze nam znana, jednak mało kto wie, że w ten dzień obchodzimy także Dzień Chorych na padaczkę.

            Wspólnym mianownikiem jest tu patron obu grup - Święty Walenty. W ramach realizacji projektu "Jesteśmy różni - jesteśmy razem" uczniowie klas I-lll uczestniczyli dziś w zajęciach przygotowanych przez p. Joannę Lessnau, które pozwoliły im zapoznać się z tą chorobą. Przy okazji przypomnieliśmy sobie numery telefonów alarmowych oraz jak prowadzić rozmowę telefoniczną, gdy się pod taki numer zadzwoni. Dzisiejsze spotkanie było kolejnym krokiem ku lepszemu zrozumieniu drugiego człowieka.

          • Wyjazd uczniów do Zagrody Drzewiańskiej

          • W dniach 6 i 7 lutego uczniowie klas 1-3 wyjechali na wycieczkę do Zagrody Drzewiańskiej, z okazji Dnia Pizzy i Pierogów.

            W poniedziałek wyjechała grupa pierwsza (klasy pierwsza i trzecia b), a we wtorek druga grupa (klasy druga i trzecia a). Uczniowie poznali proces wyrabiania ciasta drożdżowego, ozdabiali pudełka do pizzy, lepili pierogi i robili pizze. Pierogi zostały zjedzone na miejscu, natomiast włoskie dania dzieci zabrały ze sobą do domów

          • Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole!

          • Współczesna technika kryje w sobie wielką moc. Odpowiednio wykorzystywana może wspomagać pracę, naukę, odpoczynek, być użyteczna w każdej niemal dziedzinie życia człowieka. Już od najmłodszych lat uczymy się z nią obcować i wykorzystywać jej możliwości.

            Właśnie z tego powodu 9 lutego 2023r. w naszej szkole gościliśmy edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, którzy podróżują po całej Polsce, wspierając proces wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych w szkołach podstawowych. Z warsztatów skorzystało około 60 uczniów z klas III-VI.

            Przypomnijmy
            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Projekt zakłada unowocześnianie szkół tak, aby zajęcia prowadzone były w angażujący i ciekawy dla uczniów sposób.

            Zajęcia warsztatowe prowadzone były w trzech blokach tematycznych: zajęcia z druku 3D, Google VR oraz zajęcia z zakresu „sztucznej inteligencji”.

            Na zajęciach z druku 3D uczniowie wprowadzeni zostali w świat druku 3D i zaznajomili się z możliwościami wykorzystania drukarki 3D w życiu codziennym, poznali sposób jej działania i nazwy komponentów. Okazało się, że wcale nie jest to trudne, a ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Kreatywne pomysły po tych zajęciach same wpadały do głowy.

             W drugim bloku - Google VR uczniowie mogli udać się w wirtualną podróż w głąb ludzkiego ciała, obserwując ludzkie serce. Byliśmy również w podwodnym królestwie i na biegunie północnym, gdzie obejrzeliśmy zorzę polarną. Było to bardzo ekscytujące doświadczenie.

            Trzecie zajęcia ze sztucznej inteligencji pokazały uczniom zakres możliwości, jakie daje w dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja. Uczestnicy doszli do wniosku, że za sztuczną inteligencją zawsze stoi człowiek, więc póki co, nie jesteśmy zagrożeni przejęciem świata przez roboty J

            Mieliśmy dziś okazję zapoznać się z ogromnymi możliwościami sprzętu, jakim od września dysponuje nasza szkoła. Mamy nadzieję, że zajęcia pozwolą uczniom na rozwijanie kreatywności, pasji, zainteresowań i talentów, a także rozbudzą zainteresowanie umiejętnościami, pozwalającymi na wykorzystanie nowoczesnych technologii.

            To były niezwykle potrzebne, interesujące i kreatywne zajęcia.

             Bardzo dziękujemy!

             Więcej informacji o projekcie: https://www.gov.pl/web/laboratoria/cel-projektu

            M. Wojciechowska

            M. Szymczak

            J. Lessnau