ZAPRASZAMY NA JUBILEUSZ 80-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BIESIEKIERZU
PROJEKTOWANIE GRY PLANSZOWEJ
Uczniowie klasy V zmierzyli się z zadaniem zaprojektowania graficznego gry planszowej, co stanowiło kreatywny proces, który pozwolił na wyrażenie swojej wyobraźni i pomysłowości.
Mariola Szymczak
10
ŻYCZENIA Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA STRAŻAKA
MAJOWE ŚWIĘTA – DNI, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ
Majowe święta to dni szczególnie ważne w historii Polski.
32Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzono 1889 roku, na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce trzy lata wcześniej w Stanach Zjednoczonych. To wtedy w Chicago doszło do poważnych zamieszek wywołanych strajkiem robotników tamtejszych fabryk, którzy walczyli o 8-godzinny dzień pracy. W będącej pod zaborami Polsce Święto Pracy wprowadzono już w roku 1890.
Dziś Polacy, poza Świętem Pracy, mają jeszcze jeden powód do celebracji 1 maja. W 2004 roku, to właśnie tego dnia, Polska oficjalnie przystąpiła do Unii Europejskiej.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jest to święto stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004. Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, wczasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.
3 maja obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja.
Konstytucja 3 maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r.- spisaną ustawą tego typu.
W dniach 29-30 kwietnia 2025 roku, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z historią tych świąt podczas lekcji historii w klasach IV- VIII oraz zajęć z wychowawcą w klasach I-III. Nauczyciele skorzystali z propozycji materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie Zamku Królewskiego w Warszawie- „Jan Matejko: Konstytucja 3 maja.” 3 MAJ PO KRÓLEWSKU oraz „ O tym jak 3 maja powstał naród wolny.” Nie zabrało również czasu na wspólne odśpiewanie pieśni- Mazurka 3 maja, Flagi, Polskiej Flagi, Dwóch kolorów.
W środę, 30 kwietnia 2025 roku, chętni uczniowie klas IV-VIII i II-III przystąpili do konkursu historycznego, którego celem było zapoznanie się z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 maja. W testach wzięło udział 36 uczniów.
W kategorii klas II-III zwycięzcami zostali:
I miejsce Pola Żakowska, Antonina Bazela,
II miejsce Patryk Krasicki, Hanna Ryfun, Przemysław Artych,
III miejsce Tymon Szczuka, Ksawery Wojtczak.
W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce zajął Gabriel Łoński,
II miejsce Oliwier Orlikowski,
III miejsce Gabriela Nowicka, Fabian Langner, Szymon Puścian, Julia Beyer, Tymon Dziemianko.
Gazetki tematyczne , odświętne stroje, kotyliony, rozbrzmiewający po szkole śpiew naszych uczniów, sprawiły, że w tym dniu towarzyszyła nam niezwykła atmosfera - miłości do Ojczyzny.
Aneta Chmielewska-Szymańska
GMINNY KONKURS PRZYRODNICZY „CZY SARNA JEST ŻONĄ JELENIA?”
29 kwietnia 2025 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Gminnym Konkursie Przyrodniczym „Czy sarna jest żoną jelenia?”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie.
11Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Witkowski z kl 4a, Fabian Langner z kl 5 i Michał Kosut z kl 6. Chłopcy świetnie się spisali, współpracując w drużynach ze swoimi rówieśnikami ze szkół podstawowych gminy Biesiekierz. To konkurs, w którym nie ma przegranych. Wszyscy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody a nauczyciele drobne upominki i podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki co jednogłośnie stwierdziło jury a wśród nich fachowcy, czyli przedstawiciele Koła Łowieckiego „Trop”. Konkurs ten jest imprezą cykliczną więc pewnie z przyjemnością weźmiemy w nim udział za rok.
Dorota Klekocka
WYGRANA W KONKURSIE DRYŻYNY ENERGII !!!
Z wielką radością informujemy , iż nasza szkoła została doceniona w konkursie organizowanym przez Drużynę Energii i otrzymamy stroje sportowe dla uczniów naszej szkoły. Znaleźliśmy się w setce szkół z 401 zgłoszeń konkursowych.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu filmu lub prezentacji z działalności sportowej szkoły. Dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w życie sportowe szkoły i dodam, że to jeszcze nie jest koniec sportowych wyzwań.
Ze sportowym pozdrowieniem Anna Sowa - nauczycielka wychowania fizycznego
ZDROWE ŚNIADANIE W KLASIE 2B!
W dniu 30.04.2025r. w klasie 2b odbyło się wyjątkowe wydarzenie – „Zdrowe śniadanie”. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali wspólnie pożywne i kolorowe kanapki i sałatki, które były nie tylko smaczne, ale także pełne witamin i wartości odżywczych.
Dzieci z entuzjazmem opowiadały o swoich ulubionych zdrowych przekąskach i chętnie dzieliły się swoimi przepisami. Celem wydarzenia było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i zachęcanie uczniów do świadomego wybierania produktów spożywczych. Śniadanie przebiegło w miłej, radosnej atmosferze, a uczniowie z dumą prezentowali przygotowane przez siebie posiłki. To wydarzenie pokazało, że zdrowe jedzenie może być ciekawe, smaczne i przede wszystkim świetną okazją do wspólnej zabawy i nauki.
Wychowawca klasy Justyna Rosowska
MISTRZOSTWA POWIATU
W dniu dzisiejszym drużyna chłopców naszej szkoły reprezentowała Gminę Biesiekierz w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej w Bobolicach.
2Nasz zespół wykazał się niesamowitą siłą sportowej, piłkarskiej walki oraz determinacją w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszego wyniku. Są to początki naszego zespołu w piłkarskiej rywalizacji a przed nami jeszcze wiele spotkań, wyzwań i nowych doświadczeń na boisku.
Ze sportowym pozdrowieniem Anna Sowa - nauczycielka wychowania fizycznego
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY OLIMPUS- BIOLOGIA
Miło mi poinformować, że choć nasi uczniowie z kl 7 i 8 nie uzyskali czołowych miejsc w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpus z Biologii, to jednak dość wysoko uplasowali się w tabeli wyników.
Z klasy 8 zadania rozwiązywali Błażej Dutkiewicz i Hanna Ludwiczak, z czego Błażej uzyskał 70% punktów, co dało mu 19 miejsce w kraju ( na 358 uczestników ogólnie w kategorii klas 8). Z klasy 7 zadania rozwiązywali Oliwier Orlikowski, Lena Chudzyńska, Nikola Gracka, Liliana Turalska, Szymon Puścian oraz Kaja Jachnowiec, z czego Oliwier uzyskał 60% punktów, co dało mu 27 miejsce w kraju ( na 62 uczestników ogólnie w kategorii klas 7). Pozostali uczniowie również uzyskali wysokie wyniki a wszyscy prócz dyplomów uznania otrzymali ocenę celującą z przedmiotu.
Serdecznie gratuluję Dorota Klekocka
WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU
29 maja klasy I-III udały się na wycieczkę do Kołobrzegu. Najpierw przeszliśmy spacerując promenadą od Molo do Portu zatrzymując się pod Pomnikiem Zaślubin z Morzem.
27Kolejnym punktem programu był rejs statkiem, któremu oprócz bujania towarzyszyło wiele emocji. Większość z dzieci po raz pierwszy płynęła statkiem po Morzu Bałtyckim. Po rejsie udaliśmy się do sklepików z pamiątkami. Ostatnim punktem programu było Muzeum Oręża Wojska Polskiego gdzie pan przewodnik opowiadał historie Polski od założenia aż po II wojnę światową.
Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Monika Beśka, Joanna Talkowska, Iwona Sobczyńska oraz Monika Gałka
SZKOLNE KOŁO LOP PONOWNIE Z NAGRODĄ
Miło nam poinformować, że, podobnie jak w roku ubiegłym, Zarząd Główny Okręgu LOP w Koszalinie przyznał naszemu Szkolnemu Kołu Ligi Ochrony Przyrody I miejsce ( ex aequo ze SP w Bobolicach i SP nr 5 w Koszalinie) w konkursie na Najlepiej pracujące koło LOP w Okręgu Koszalińskim za rok 2024, w kategorii szkół podstawowych.
Nagroda jest nie tylko motywacją do podejmowania kolejnych działań ekologicznych, ale i możliwością współpracy i wymianą doświadczeń z innymi szkołami, dla których ważne są sprawy dotyczące środowiska przyrodniczego.
Opiekunki SK LOP w Biesiekierzu
WYJAZD KLASY 7
W dniu 25 kwietnia 2025 r. klasa VII wybrała się do Multikina w Koszalinie pod opieką wychowawczyni Justyny Smagieł i p. Doroty Klekockiej. Młodzież obejrzała film „Sto dni do matury”.
5Chłopcy zrobili dodatkowo niespodziankę- zafundowali wszystkim dziewczętom bilety wstępu, za co jeszcze raz bardzo dziękujemy!
Po seansie był czas na przekąskę lub lody oraz spacer po Wodnej Dolinie. Pogoda również dopisała. To był naprawdę miły, wspólny czas!
EKOLOGICZNA GRA TERENOWA
W ramach Dnia Ziemi uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w ekologicznej grze terenowej.
9Podzieleni na cztery drużyny mieli do wykonania pięć zadań: segregacja śmieci, ułożenie drogi śmieci do ponownego wykorzystania, zadania matematyczno- ekologiczne. Dzieci świetnie się bawiły utrwalając swoje wiadomości na temat dbania o Ziemię.
WYNIKI KONKURSU „WIELKANOCNA KARTKA”
Radośnie ogłaszamy, iż w konkursie plastycznym ,,Wielkanocna kartka ''zorganizowanym przez SOSW w Warninie wyróżnienia otrzymali : Hubert Girczys kl. 5 Dorota Smagieł kl.3. Igor Kryśkiewicz, Julia Łońska i Filip Rogula z kl. 2 b. Wszystkim naszym wspaniałym uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Brawo !
WYNIKI KONKURSU „JAJO WIELKANOCNE”
Miło nam ogłosić , że w Konkursie Plastycznym ,,Jajo Wielkanocne '' org. corocznie przez V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema ll miejsce zajęli Lena Chudzyńska z kl.7 i Piotr Girczys z kl.5.
Wyróżnienia otrzymali Hubert Girczys z kl. 5 i Amelia Dembska z kl. 4a. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Brawo!
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W dniu 23 kwietnia 2025 r., w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, w szkolnej bibliotece odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników.
21To doskonała okazja aby uświadomić dzieci jak ważne są książki i czytanie. Maluchy wysłuchały próśb książki, podpisały własnoręcznie swoje karty czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek i zachowania się w bibliotece. Następnie złożyły przysięgę czytelnika a pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na czytelnika. Uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz prezenty- zakładki do książki oraz wyprawki czytelnicze z kampanii promującej czytelnictwo “Mała książka- wielki człowiek”, w skład której wchodzą: Wnuczka antykwariusza autorstwa Justyny Bednarek oraz broszura: Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem! Celem tegorocznej kampanii “Mała książka- wielki człowiek” są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej, a tym samym rozpoczynają niezwykłą przygodę z czytaniem. Misją Instytutu Książki jest zachęcanie dzieci do częstego sięgania po książki i regularne czytanie, zarówno samodzielnie, jaki i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, rówieśników, opiekunów i nauczycieli.
Mam nadzieję, że dzięki wspólnemu działaniu, zaangażowaniu i oddaniu sprawie pomożemy uczniom otworzyć drzwi do niesamowitego świata literatury, który ich zafascynuje. A fascynacja ta będzie im towarzyszyć każdego dnia :)
Dorota Klekocka nauczyciel bibliotekarz
CHWILA Z POEZJĄ
24 kwietnia 2025 roku odbyły się szkolne eliminacje do etapu gminnego konkursu recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”.
12W etapie tym występowali najmłodsi recytatorzy z klas I-III. Każda klasa miała swoich reprezentantów i każdy stanął na wysokości zadania. Dzieci oceniały panie, którym ani język polski, ani poezja czy książka nie są obce. Pani Anetta Petin i Pani Dorota Klekocka podkreśliły zgodnie, że wszystkim należą się ogromne brawa za występ i za wysiłek. Jednak regulamin konkursu przewiduje tylko pięcioro reprezentantów w danej kategorii i tak już 9 maja do konkursu na etapie gminnym staną: Blanka Machała, klasa I, Helena Michalska, klasa II a, Patryk Krasicki, klasa II a, Hanna Ryfun, klasa II a oraz Pola Żakowska, klasa II a. Osobom wyróżnionym życzymy powodzenia, a wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych występów!
XXV PUCHAR TYMBARKU ETAP POWIATOWY
W dniu dzisiejszym na Stadionie Gminnym w Biesiekierzu odbył się etap powiatowy, największego w Europie Turnieju Piłkarskiego dla dzieci.
16Do rywalizacji przystąpiło 8 drużyn : Polanów, Mścice, Biesiekierz, Konikowo, Stare Bielice, Mielno, Dąbrowa , Świeszyno. Drużyna naszej szkoły wykazała się niesamowitą siłą sportowej walki w duchu zasady „ fair - play” i zaprezentowała się na bardzo wysokim poziomie gry. Pierwsze dwa mecze wygraliśmy z dużą przewagą bramkową. Niestety w kolejnych dwóch spotkaniach odnieśliśmy porażkę. Skład naszej drużyny: Kacper Smolarek, Bartosz Witkowski, Jakub Leśniewski, Igor Witkowski, Julian Załomski, Wiktor Lenartowicz, Kacper Dembski, Wiktor Teclaf. To był naprawdę dobry występ naszych chłopców, którzy oprócz wysokich umiejętności piłkarskich, wykazali się również wysoką kulturą gry, z czego jako nauczycielka wychowania fizycznego jestem bardzo dumna i głęboko wierzę, że w kolejnych rozgrywkach nasi zawodnicy będą odnosili wysokie sukcesy piłkarskie. Sukces sportowy nie przychodzi z dnia na dzień. Do tego potrzebna jest systematyczna praca i udział w wielu piłkarskich wyzwaniach. Serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim uczniom za dzisiejsze poświęcenie i godne reprezentowanie szkoły.
Podziękowanie składam również Państwu Witkowskim za wsparcie drużyny oraz za zimny, słodki poczęstunek.
Ze sportowym pozdrowieniem
Anna Sowa- nauczycielka wychowania fizycznego
WYSTAWA POTWORY MITOLOGICZNE
W korelacji z wiedzą z języka polskiego na zajęciach plastyki w związku z ogromną popularnością mitologii greckiej powstały prace plastyczne o stworach pochodzących z mitów greckich.
10Uczniowie klasy 5 wykazali się ogromnym zainteresowaniem tego tematu . Na lekcji plastyki przedstawiano więc wiele ciekawych opowieści pochodzących z antyku . Uczniowie losowali potwory i przedstawiali je plastycznie . Dzięki temu bardzo poszerzyli swą wiedzę z tego zakresu.
OGÓLNOPOLSKA AKCJA SPOŁECZNO- EDUKACYJNA „ŻONKILE”
W dniach 10-16.04.2024 roku społeczność naszej szkoły włączyła się do Ogólnopolskiej akcji społeczno- edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Celem tego przedsięwzięcia było upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Każdego roku tego dnia przypinamy żółte żonkile.
6Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Akcji od początku towarzyszyło hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Uczniowie klas I-III pod kierunkiem swoich wychowawczyń i klas IV- VIII pod kierunkiem Pani Anety Chmielewskiej - Szymańskiej zapoznali się materiałami edukacyjnymi, które były dopasowane do ich potrzeb i możliwości. W klasach I - III lekcje były realizowane w oparciu o opowiadanie Rafała Witka "Czelendż" oraz Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”, w klasie IV w o film „ Będę pisać”, w klasie V o opowiadanie „ Takich dwóch , jak nas trzech”, w klasie VI w oparciu o film animowany „ Było- nie ma- jest”, a w klasach VII-VIII w o plakat ” Dodajemy odwagi”. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani I. Reteckiej wykonali żonkile- symbol pamięci o tych wydarzeniach.
Aneta Chmielewska- Szymańska
Archiwum Aktualności