• Urodziny Pluszowego Misia

          • Dziś obchodzimy urodziny Pluszowego Misia i to z tej okazji przeróżne Misie i inne pluszaki opanowały naszą szkołę. Były dosłownie wszędzie….

            Wiele się dziś działo a zwłaszcza w szkolnej bibliotece, do której zostały zaproszone najmłodsze dzieci czyli klasa I. Dzieci dowiedziały się skąd wziął się Pluszowy Miś, dlaczego pierwszy miś nazywał się Teddy i poznały inne misie trochę starsze od tych, które znają np.: Miś Uszatek, Miś Yogi. Coralgol czy Baloo. Następnie były kolorowanki, misiowe zadania matematyczne no i interaktywne misiowe zadania. Wszystkie dzieci znały piosenki o misiach i potrafiły rozpoznać bajki z Misiami. Spotkanie w bibliotece zakończyło się wręczeniem dla dzieci Dyplomów Przyjaciela Pluszowego Misia.

            Dorota Klekocka

          • Dzień Fibonacciego

          • Dziś na zajęciach świetlicowych obchodziliśmy Dzień Fibonacciego- genialnego włoskiego matematyka, który wymyślił najbardziej intrygującą i najczęściej spotykaną w przyrodzie, i nie tylko, sekwencję liczb zwaną w matematyce ciągiem Fibonacciego.

            Każdy wyraz tego ciągu (oprócz dwóch pierwszych) jest sumą dwóch poprzedzających go. Wydawałoby się, że nie ma to szczególnego znaczenia, a jednak okazuje się, że żadne inne liczby znane matematyce nie występują w przyrodzie tak powszechnie, jak właśnie te: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, … Wychodząc na wiosenny spacer możemy co krok napotykać się na liczby z ciągu Fibonacciego, które zazwyczaj są skojarzone z pewną strukturą spiralną- u stokrotek, u astrów górskich, u słonecznika czy u ślimaka. Ciąg Fibonacciego ma zastosowanie również w zjawiskach przyrodniczych, architekturze, muzyce a także na rynkach finansowych oraz w tworzeniu nowoczesnych technologii. Dzieci obejrzały krótką prezentację o Leonardo Fibonaccim i jego liczbach, same obliczały i wyznaczały kolejne liczby z ciągu i kolorowały ilustracje przedstawiające zastosowanie tego ciągu. Zabawa była przednia. Choć uczestnikami zajęć byli trzecioklasiści i mogłoby się wydawać, że to dla nich trudne to jednak zrozumieli o co chodzi i sami szukali przykładów zastosowania ciągu Fibonacciego.

            Dorota Klekocka

          • TURNIEJ GRY W KAPSLE "WYŚCIG POKOJU"

          • 10 listopada jeden z elementów obchodów Święta Niepodległości był dość oryginalny, bowiem w tym dniu, ze słodkimi przerwami na skosztowanie ciast w barwach biało-czerwonych, odbył się Turniej Gry W Kapsle "Wyścig Pokoju", którego myślą przewodnią była celebracja Święta 11 listopada w towarzystwie dobrej zabawy, przyjaźni i zdrowej rywalizacji.

            Gra odbywała się w trzech turach podstawowych, wyłaniających trzech wygranych i w czwartej turze finałowej, w której wyścig toczyły osoby wygrane w pierwszych turach. Cóż to była za radość, gdy dzieci mogły pchnąć po torze paluszkami swoje kapsle! Do udziału w grze została zaproszona także Pani Dyrektor Roksana Kaczmarek-Cichosz i ku radości dzieci, to Ona wygrała czwartą, główną turę wylosowawszy kapsel... Polski!!! Oczywiście trzy pierwsze miejsca, wraz z medalami: złotymi, srebrnym i brązowym oraz nagrodami rzeczowymi przyznane zostały naszym dzielnym małym graczom, miejsce trzecie w głównym finale zajął Michał Kuczyński, miejsce drugie zajęła Kaja Jachnowiec, a miejsce pierwsze przypadło Fabianowi Langnerowi. Ale tu nie było przegranych, każdy uczestnik był wygranym i każdy otrzymał nagrodę za udział w turnieju. Dziś zdecydowanie królowały barwy biało-czerwone, na ustach dzieci brzmiały pieśni narodowe a na buziach cały dzień gościły uśmiechy. W końcu to święto niosące nadzieję i radość.

            W całościowym przygotowaniu i zorganizowaniu Turnieju Gry W Kapsle "Wyścig Pokoju" pragniemy serdecznie podziękować panu Grzegorz Baran oraz panu Przemyslaw Piotrowiak - przyjaciołom szkoły i dzieci, a także panu Piotrowi Saporowskiemu z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej za wypożyczenie dla naszych dzieci toru do gry.

          • UDZIAŁ SP BIESIEKIERZ W GMINNYCH OBCHODACH DNIA NIEPODELGŁOŚCI

          • 11 listopada 2022r. nasza szkoła włączyła się w gminne obchody Dnia Niepodległości

            Delegacja uczniów wraz z dyrektorem szkoły panią Roksaną Kaczmarek – Cichosz, pracownikami i rodzicami, złożyła wieniec pod Obeliskiem Pamięci w Biesiekierzu.

            Następnie przemaszerowali do kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie wzięli udział w uroczystej mszy św. Podczas obrzędu obecny był również poczet sztandarowy naszej szkoły.

            Ważnym elementem było złożenie hołdu poległym w walce o niepodległość pod obeliskiem na cmentarzu w Biesiekierzu.

            Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w tym wydarzeniu, szczególnie uczniom z pocztu sztandarowego oraz Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

            Serdeczne podziękowania składamy rodzicom za wsparcie w organizacji naszego uczestnictwa.

            Zespół ds. Promocji szkoły

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

          • Dnia 9 i 10 listopada 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji sale lekcyjne i korytarze zostały odświętnie przyozdobione dekoracjami w barwach bieli i czerwieni. Uczniowie wykonali piękne plakaty i gazetki okolicznościowe.

            9 listopada uczestniczyliśmy w uroczystym apelu – Drogi Polaków do wolności, podczas którego mogliśmy zapoznać się z przełomowymi wydarzeniami, które zadecydowały o powstaniu państwa polskiego. Treści historyczne i wiersze przeplatały się z pieśniami legionowymi wykonanymi w brawurowy sposób przez uczniów klasy V. Całość dopełniła prezentacja – Ojcowie Niepodległości, przygotowana przez absolwentów naszej szkoły oraz dekoracja wykonana przez panią Martę Łabę. Miło nam było gościć na tej uroczystości członków Klubu Seniora + z Biesiekierza.

            10 listopada o godzinie 11:11, w ramach akcji „Szkoła do hymnu”, cała nasza społeczność odśpiewała hymn państwowy. Tego dnia na każdej przerwie rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, co dodatkowo podkreślało uroczysty nastrój.  Chętni uczniowie mogli wykonać dodatkowe zadania: rozwiązać krzyżówki, quizy patriotyczne, kolorowanki dostosowane do wieku.

            Miłym i smacznym elementem naszych obchodów była konsumpcja ciast w barwach narodowych, przygotowanych przez Rodziców.

            Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do uczczenia w naszej szkole Narodowego Święta Niepodległości.  Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

            Aneta Chmielewska-Szymańska

            Katarzyna Grzegrzółka

            "Zapraszamy do obejrzenia filmu z tych obchodów"

          • Spotkanie autorskie z Małgorzatą Berwid

          • W dniu dzisiejszym tj. 8 listopada 2022 r. naszą bibliotekę odwiedziła niezwykła osoba- pani Małgorzata Berwid (Ciotka Książkula)- pisarka , dziennikarka, scenarzystka radiowa i telewizyjna.

            Celem spotkania była promocja książki „Wojenne lalki Marysi”, w której autorka opisała losy swojej mamy, która w dzień wybuchu II Wojny Światowej była siedmioletnią dziewczynką. Ciotka Książkula opowiedziała uczniom o dzieciństwie w czasach wojny i o „kartoflanym przedszkolu”. Uczniowie obejrzeli film o wojennej rzeczywistości dzieci, rozwiązywały krzyżówkę, której hasło główne brzmiało „Wojna to zło”. Wskazani uczniowie mieli okazję obrać kartofle, ale tak cienko jak tylko się dało, tak jak to było w czasach wojny. W trakcie spotkania dzieci mogły wykazać się też ogólną wiedzą historyczną, gdzie wyróżnił się Tymon Dziemianko, miłośnik faktów historycznych.

            Spotkanie zbiegło się w czasie z obchodami Święta Niepodległości, więc było doskonałą okazją do poruszenia kwestii o wojnie, niepodległości i wolności. Dziękujemy Publicznej Bibliotece Gminnej w Biesiekierzu a zwłaszcza Pani Michalinie Siamro za możliwość spotkania się z Ciotką Książkulą

          • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

          • 4 października w naszej szkole odbyło się niezwykłe święto uczniów klas pierwszych. Chodzi oczywiście o wspaniałą uroczystość – ślubowanie i pasowanie.

            Jest to szczególne wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. kpt. Władysława Wysockiego w Biesiekierzu. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. 

            Pod koniec części artystycznej uczniowie klas trzecich – w prezencie dla swoich młodszych koleżanek i kolegów – odtańczyli taniec belgijski. Poniósł on publiczność i został przyjęty  entuzjastycznie przez widownię. Pierwszaki bardzo dziękują za taki miły prezent J wychowawczyniom oraz starszym koleżankom i kolegom.

            Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie i pasowanie przez panią Dyrektor – Roksanę Kaczmarek-Cichosz.

            Od tego momentu dzieci zostały oficjalnie włączone do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. kpt. Władysława Wysockiego w Biesiekierzu. Uczniowie ślubowali, a w oczach dorosłych zakręciła się łza wzruszenia.

            Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki.

            Po pasowaniu głos zabrała Pani Dyrektor, która pogratulowała uczniom wspaniałego występu i życzyła edukacyjnych sukcesów. Następnie zwróciła się do rodziców:

            „Jestem wdzięczna za to, że zaufaliście naszej placówce. Liczę na współpracę i zaufanie. Niezmiernie ważne dla Nas, Kadry Pedagogicznej, jest wzajemna współpraca, oparta na rozmowie, krytycznej, ale konstruktywnej informacji zwrotnej i skuteczne współdziałanie, wpływające na  efektywne zmiany w wyglądzie i organizacji naszej placówki. Każde wsparcie, pomoc, dobre słowo, obiektywna ocena są dla Nas bezcennym feedbackiem, na którym opieramy planowanie dalszego rozwoju”.

            Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważna jest współpraca i  wzajemne zaufanie, a te  osiem lat jest niezmiernie ważne w kształtowaniu charakterów i osobowości, że bez wzajemnej współpracy, zrozumienia i wsparcia My, pedagodzy, sami nie osiągniemy sukcesu. Jednak, jak podkreśliła pani Dyrektor, nie uda się gronu pedagogicznemu osiągnąć sukcesów dydaktycznych bez zaangażowania rodziców, wsparcia i współpracy.

            W dalszej części uroczystości Pierwszoklasiści, otrzymały swój pierwszy, ważny dokument z rąk wychowawczyni, pani Joanny Talkowskiej, jakim jest legitymacja szkolna!

            Na koniec uczniowie otrzymali prezenty od zaproszonych Gości – pana Wójta Gminy Biesiekierz Andrzeja Leśniewicza, który przykazał piękne życzenia dla pierwszaczków, pani Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz Agnieszki Hryniewicz, pani Dyrektor Gminnego Przedszkola w Parnowie Agnieszki Kolanowskiej, która przybyła wraz z wychowawczyniami z przedszkola oraz Klubu Seniora z Biesiekierza przekazane z rąk pani Teresy Koneckie.

            Dziękujemy zaproszonym Gościom za przybycie, za słowa otuchy oraz cudowne prezenty.  

            Pierwszoklasiści otrzymali również upominki od Rady Rodziców i cudowny tort, który był przepyszny i przepiękny, a zachwyt każdego z pierwszoklasistów w czasie dmuchania świeczek i pomyślanym marzeniu był nieoceniony. 

            W imieniu Dyrekcji, Wychowawcy i Grona Pedagogicznego dziękujemy rodzicom za wspaniałe przygotowanie uroczystości.

            Uczniom klasy pierwszej życzymy wielu sukcesów, dobrych ocen, nieustającego uśmiechu, a przede wszystkim czerpania radości z każdej chwili spędzonej w naszej szkole.

            Wychowawczyni

            Joanna Talkowska

          • "BAL U KRÓLA"

          • W poniedziałek, 31 października 2022 r., w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, odbył się pierwszy w gminie Parafialny „Bal u Króla”, współorganizowany przez Parafię pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu oraz Szkołę Podstawową im. kpt. Władysława Wysockiego w Biesiekierzu. Wydarzenie to zostało objęte patronatem przez: Wójt Gminy Biesiekierz – p. Andrzeja Leśniewicza, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz – p. Agnieszkę Hryniewicz oraz Sołtysa Sołectwa Biesiekierz – p. Przemysława Jurewicza, jak również Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu.

            Bal Wszystkich Świętych… Dlaczego właśnie bal, skoro współczesna tradycja utwierdza nas w przekonaniu, że 1 listopada należy do jednego z najsmutniejszych dni w roku? W tradycji Kościoła to jednak bardzo uroczysty i radosny dzień. Wspomina bowiem wszystkich świętych, również tych, których imion nie znamy. To także moment, który przypomina wiernym o ich powołaniu do świętości. Bale Wszystkich Świętych to coraz bardziej popularna w szkołach alternatywa dla Halloween oraz forma przypomnienia, że mamy w Polsce swoje własne powody do świętowania.

            Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta o godz. 17.00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu. Przewodniczył jej ks. Przemysław Pobiega, który powitał wszystkich przybyłych do świątyni, m.in.: ks. Proboszcza Zbigniewa Kukiela, Pana Bogusława Ogorzałka - Wicekuratora Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz dzieci i ich rodziców.

            Po Mszy Świętej, ze śpiewem na ustach, parafianie przebranie za świętych i aniołów wyruszyli barwnym korowodem ulicą Biesiekierza do Szkoły Podstawowej. Tu na hali sportowej odbył się bal. Można było tego dnia  spotkać wiele radosnych i uśmiechniętych twarzy. Już od wejścia do sali gimnastycznej, przepiękna dekoracja, przeniosła uczestników niemalże do nieba. Dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych i błogosławionych. Można było spotkać: św. Franciszka, św. Mikołaja, św. Julię i wielu innych świętych oraz zastępy chórów anielskich.

            Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki, tańczyły i śpiewały na chwałę Pana Boga. To „niebiańskie party” prowadziły Siostry Salezjanki z Połczyna-Zdroju: s. Mariola, s. Małgorzata, s. Iwona, którym bardzo dziękujemy za prowadzenie zabaw i konkurencji dla uczestników. "Anielskie" prowadzące nikomu nie pozwoliły się nudzić na balu. Uczniowie, oprócz tego, że dobrze się bawili, to także poszerzyli swoją wiedzę. Przykład wielu patronów może kiedyś skłoni ich do refleksji nad tym, jak stawać się świętymi, bo przecież “taki duży, taki mały może świętym być…”.

            Podczas balu rozstrzygnięto konkursy na najciekawszy strój świętej i świętego oraz chorągiewkę ze świętym. Nie zabrakło także słodkości dla naszych milusińskich. Kącik smakołyków został przygotowany przez Radę Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu. Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym mamom: p. Dorocie Gilich, p. Edycie Girczys, p. Marcie Łabie za wszelki trud i zaangażowanie.

            Wielkie BÓG ZAPŁAĆ dla inicjatora i organizatora tego wydarzenia - ks. Przemysława Pobiegi. Bal sprawił uczestnikom wiele radości i ufamy, że na stałe wpisze się w życie biesiekierskiej parafii i szkoły. Podziękowania należą się również nauczycielom, którzy tego dnia opiekowali się uczniami i pomagali w przygotowaniach: p. Iwonie Długopolskiej, p. Marioli Szymczak, p. Katarzynie Smagieł, p. Annie Sowie oraz p. Alicji Marciniak.

            Zapraszamy do obejrzenia wideo i zdjęć z tego wydarzenia.

             

            Zespół ds. Promocji

            działający przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu

          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "CHORĄGIEWKA ZE ŚWIĘTYM"

          • W poniedziałek, 31 października 2022 r., w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, odbył się pierwszy w gminie Parafialny „Bal u Króla” współorganizowany przez Parafię Chrystusa Króla w Biesiekierzu oraz Szkołę Podstawową im. kpt. Władysława Wysockiego w Biesiekierzu.

            Wydarzenie to zostało objęte patronatem przez: Wójta Gminy Biesiekierz - p. Andrzeja Leśniewicza, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz – p. Agnieszkę Hryniewicz oraz Sołtysa Sołectwa Biesiekierz – p. Przemysława Jurewicza, jak również Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu.

            W trakcie balu odbyło się rozstrzygniecie konkursu pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie, Delegatura Kuratorium Oświaty w Koszalinie,  „Chorągiewka ze Świętym”. Odbiorcami były rodziny z  parafii pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. kpt. Władysława Wysockiego w Biesiekierzu. Konkurs miał na celu pielęgnowanie polskości i tradycji religijnych, uaktywnianie i promowanie twórczości dzieci i młodzieży, przekazywanie wiedzy na temat różnorodnych postaci świętych na przestrzeni wieków, rozwijanie sprawności manualnej w zakresie technik plastycznych, pogłębianie wiedzy religijnej.

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Prace zostały złożone w dwóch grupach wiekowych I-III oraz IV – VIII. Z rąk Wicekuratora - p. Bogusława Ogorzałka, ks. Proboszcza Zbigniewa Kukiela, Sołtysa - p. Przemysława Jurewicza i Dyrektor SP Biesiekierz - p. Roksany Kaczmarek - Cichosz nagrody w konkursie otrzymali:

            W kategorii I-III:        I m. - Tymon Dziemianko, kl. 3a

            II m. - Dorota Smagieł, kl. 1a

            III m. - Piotr Girczys – kl. 3a.

            W kategorii IV-VIII: I m. - Łukasz Łaba, kl. 5a

            II m. - Michał Kosut, kl. 4a

            III m. - Liliana Turalska, kl. 5a.

            Wszystkie prace były bardzo twórcze i piękne, a komisja miała „twardy orzech do zgryzienia”, żeby wyłonić zwycięzców. Gratulujemy nagrodzonym uczestnikom, jednocześnie doceniając wkład pracy wszystkich zaangażowanych.

            Dziękujemy za zasponsorowanie pięknych nagród: p. Andrzejowi Leśniewiczowi, p. Agnieszce Hryniewicz, p. Przemysławowi Jurewiczowi oraz Szkole Podstawowej w Biesiekierzu.

            Zespół ds. Promocji

                                                                                                         działający przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu